Mokytis – ne tik teoriškai
Alytaus profesinio rengimo centre sumontuoti pasaulinės šildymo ir vėsinimo pramonės lyderės, bendrovės „Panasonic“ šilumos siurbliai oras–vanduo taip pat ir oras-oras, kartu įrengtos ir saulės elektrinės.
Kaip „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Būsto anatomija“ komentavo Alytaus profesinio rengimo centro direktorius Vytautas Zubras, profesinė mokykla – institucija, kurioje moksleiviai įgyja daugiausia praktinių įgūdžių, tad labai svarbu, jog juos mokytų kvalifikuoti profesijos mokytojai, o mokymosi procese naudojama įranga padėtų įgyti ir ugdyti praktinius įgūdžius, būtinus darbo rinkoje.
Profesinio centro bendruomenė ieškojo sprendimų, kaip įgyvendinti naujas elektriko ir atsinaujinančios energijos įrangos montuotojo profesinio rengimo programas, kad mokiniai su atsinaujinančios energetikos specifika susipažintų ne tik teoriškai, bet ir praktiškai.
„Taip, mes turime įrengtas laboratorijas, kuriose galime atlikti tam tikrus darbus, bet labai svarbu kuriama pridėtinė vertė, ypatingai mokiniams, kurie gali dirbti su realia įranga, o vėliau įgytus įgūdžius pritaikyti darbo rinkoje“, – pabrėžė V.Zubras.
Atsinaujinančios energetikos specialistams pamokos vyksta dviejuose korpusuose, kur įrengti šilumos siurbliai oras-vanduo ir oras-oras, saulės elektrinės, čia pat gaminama elektra, panaudojama patalpoms šildyti ir karštam vandeniui ruošti (šaltuoju laikotarpiu) ar vėsinti (vasarą) bei ištisus metus karštam vandeniui ruošti. „Tai labai svarbu, džiaugiamės sėkmingai įgyvendintu projektu, taip pat, kad mūsų bendruomenė šioje srityje padarė labai daug“, – kalbėjo Alytaus profesinio rengimo centro vadovas.
Rinkosi geriausius
„Panasonic“ šilumos siurblius Alytaus profesinio rengimo centre montavusios bendrovės „ARX Technologies“ inžinierius Linas Vaidakevičius šių įrenginių privalumus puikiai žino, nes nuolat dirba būtent su „Panasonic“ įranga.
„Išsiaiškinę Alytaus profesinio rengimo centro poreikius, svarstėme, ką galime pasiūlyti, pasiūlėme tai, kas, mūsų nuomone, rinkoje buvo geriausia“, – kalbėjo L.Vaidakevičius.
Mokymų centre įrengtose dviejose laboratorijoje sumontuoti du šilumos siurbliai oras-vanduo, pastatytos ir dvi akumuliacinės talpos. Jei žiemą būtų ypač šaltų dienų, palikta galimybė patalpas šildyti centralizuotai.
„Skaičiavome, jog jei oro temperatūra nukristų žemiau nei 25 laipsniai šalčio, sumontuotų šilumos siurblių kaip pagrindinio šildymo būdo nepakaktų, tačiau mokymosi tikslais nebuvo poreikio montuoti ypač galingų įrenginių. Bendrabutyje, atsižvelgiant į jo plotą, sumontuoti keturi šilumos siurbliai, paruošiama 2 tūkst. litrų karšto vandens, čia poreikis visiškai užtikrinamas. Papildomai, dviejose klasėse buvo įrengti keturkrypčiai kasetiniai „Multi Split“ tipo oro kondicionieriai (po du į vieną klasę), kad būtų padidintas komfortas tiek mokytojams, tiek mokiniams,“ – kalbėjo inžinierius.
Vilniuje įrengtame „Panasonic“ mokymų centre rangovai ir klientai supažindinami su įranga, montuotojai – su kokybišku įrenginių montavimu.
„Panasonic“ rūpinasi ne tik darbuotojais, bet ir montuotojais, esu dalyvavęs seminaruose ir Švedijoje, ir Paryžiuje, lankęsis jų naujajame mokymų centre Vilniuje. Gauti informacijos tikrai nėra jokių problemų, todėl mums dirbti tik lengviau. Jei orientuojiesi situacijoje, visuomet lengva. Patirtis, aišku, savo duoda, bet laiku ir teisinga ateinanti informacija mums taipogi labai padeda“, – kalbėjo inžinierius L.Vaidakevičius.
Pradžia – kokybiškas projektas
Nors, kaip komentavo Alytaus profesinio rengimo centro direktorius, mokymosi procesui pakaktų ir dar mažiau įrenginių, mat mokymosi procese svarbu kuo įvairesni, tačiau dabar naudojamos saulės elektrinės, šilumos siurblių oras-oras ir oras-vanduo ekonominė nauda akivaizdi.
Pramonės ir prekybos skyriuje dirbtuvės šildomos visiškai nemokamai – reikiamą elektros energijos kiekį pagamina saulės elektrinė, šilumos siurbliai elektros energiją efektyviai paverčia šiluma. Bendrabučiai taip pat šildomi šilumos siurbliais oras-vanduo, didžiąją metų dalį šildymas taip pat nekainuoja. Sutaupyti pinigai panaudojami kitiems svarbiems projektams įgyvendinti.
„Kalbant apie ateitį, labai norėtume būti nepriklausomi, jau dabar tariamės komandoje, kaip įsigyti elektros energijos kaupiklius, dar efektyviau panaudoti elektros energiją, įsirengti daugiau saulės elektrinių, būti nepriklausomiems nuo išorės veiksnių „, – pabrėžė V.Zubras.
Projekto sėkmė, pašnekovo žodžiais, daugiausia priklauso nuo tinkamo projekto. Jei projektas kokybiškas, skaičiavimai teisingi, įranga parinkta tinkamai, didesnių problemų nekyla.
„Tikrai džiaugiuosi kad, pirmiausia, buvo stiprūs projektuotojai, kad jie labai aiškiai ir tiksliai apskaičiavo, kiek reikės energijos, kokia turi būti įrenginių galia. Džiaugiuosi, kad įvyko viešieji pirkimai, ir atėjo šita organizacija. Visų pirma, dėl to, kad laikėsi terminų, ir dėl to, kad jie neužmiršo mūsų ir užbaigę darbus. Nuolatinė konsultacija, taip, jie mokė mus kaip turėtume įrangą prižiūrėti, kad gautume patį geriausią ekonominį efektą, ir kol kas tikrai galiu labai drąsiai bei atsakingai sakyti ačiū. Ačiū už tai, kad dirbome kartu, ir ateityje taip pat, manau, turėsime ne vieną bendrą projektą. Jūs turėsite pasistengti, mes irgi, jog viskas būtų vieša, efektyvu ir stipru“, – komentavo mokymo centro vadovas.