Premjerė Ingrida Šimonytė, apžiūrėjusi Alytaus transformatorių pastotę, kur montuojamas naujasis sinchroninis kompensatorius, patvirtino, kad Lietuvos energetikai pasirengė saugiai atsijungti nuo vadinamojo BRELL žiedo, jungiančio Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos elektros tiekimą.
„Mes turėjome ilgą diskusiją su kolegomis Baltijos šalyse, ar galėtume anksčiau išeiti iš BRELL žiedo, ar galima anksčiau sinchronizuoti su kontinentiniais tinklais nei iki 2025 m. Mūsų vertinimas buvo, kad galime, o mūsų kolegos Latvijoje ir Estijoje norėjo šiek tiek daugiau saugumo. Tai čia yra tie projektai, kurie užtikrins daugiau energetinio saugumo Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, – teigė I.Šimonytė.
Anot jos, net jei ir būtų ekstremali situacija, Lietuvos energetika yra pasiruošusi visiems scenarijams.
Sinchroniniai kompensatoriai skirti elektros srovės dažniui stabilizuoti, įtampos kryčiams sumažinti trumpojo jungimo metu, inercijai užtikrinti, reaktyviajai galiai kompensuoti. Įrenginį sudaro didelės galios besisukantis elektros variklis, kuris gali kaupti sukimosi energiją ir, prireikus, būti naudojamas kaip generatorius.
„Svarbu pažymėti, kad šie sinchroniniai kompensatoriai padės Lietuvai integruoti daugiau atsinaujinančios energijos. Visa energetika veikia taip, lyg suktųsi didelis generatorius, kurį gali maitinti šiluminės, kitos elektrinės. Besisukantys įrenginiai palaiko inerciją elektros tinkle.
Šis nedidelis įrenginys padaro tą patį, ką didelės elektrinės, tad jam energiją galės tiekti salė ir vėjas.
Juos turėdama Lietuva galės daugiau naudoti atsinaujinančių šaltinių, taip mes vienu šūviu nušausime du zuikius“, – kalbėjo „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis. Per 460 tonų sveriantys įrenginiai pagaminti Vokietijos „Siemens Energy“. Trijų įrenginių kaina 87 milijonai eurų, 85 proc. jų vertės finansuoja Europos Sąjunga.
„Tai yra kertinis sinchronizacijos projektas, be jo mes negalime sinchronizuoti elektros tinklų“, – sakė energetikos ministras Dainius Kreivys. Ministras tai prilygino ir „LitPol Link“ projektas, be kurio negalima judėti į priekį.
Kaip ir šalia esantis „LitPol Link“ projektas, be to mes negalime judėti į priekį. Planuojama, kad sinchroniniai kompensatoriai Alytuje, Telšiuose ir Vilniuje pradės veikti pavasarį. Po tris tokius įrenginius bus pastatyta Latvijoje ir Estijoje.