NT rinkoje atsigavimo ženklų nematyti: ekspertai įvardijo, ko ateityje tikėtis iš kainų

2023 m. spalio 2 d. 08:11
Rugpjūtis Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos pirminėse būsto rinkose, išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, buvo aktyvus, nebūdingai šiam paskutiniam vasaros mėnesiui. Ilgamečiai pardavimų stebėsenos duomenys rodo, kad rugpjūtis, paprastai, būna mažiau rezultatyvus nei liepa, tačiau šiemet visuose trijuose miestuose fiksuotas didesnis pirkėjų aktyvumas. Visuose miestuose, skaičiuojant bendrai, pardavimų skaičius išaugo 19 proc.
Daugiau nuotraukų (1)
Vilniuje per praėjusį mėnesį registruota 239 sandoriai; mėnesiu anksčiau – 220. Tai – daugiau nei mėnesinis sandorių skaičiaus vidurkis šiais ar net praėjusiais metais, kai vidutiniškai buvo parduodama beveik po tiek pat 222–223 būstus (butus ir kotedžus). Pagal „Citus“ ekspertų statistinius modelius, įvertinus ankstesnių mėnesių vidurkius ir sezoniškumo įtaką, sandorių skaičius neturėjo siekti 200.
Šiemet banguojanti ir iš lėto besipildanti pasiūla taip pat smuktelėjo dėl nemažo pardavimų greičio. Liepą pabaigęs su 4 345 butų ir kotedžų pasirinkimu būstų sandėlis sostinėje rugpjūtį pasipildė trimis anksčiau pradėtų projektų etapais – viso 98 būstais. Tačiau bendras asortimentas sumažėjo iki 4 201 ir jo augimas nuo metų pradžios sudaro 3,4 proc.
Stabiliausios Vilniuje – butų kainos: per mėnesį jos, faktiškai, nesikeitė. Liepa užsibaigė ties 3 295 Eur/kv. m vidutinės pasiūlos kainų riba, rugpjūtį fiksuota 3 298 Eur/kv. m.
„Remdamiesi rinkos aktyvumo bei sezoniškumo tendencijomis, atsižvelgdami į dabartinę situaciją net savo vidiniame totalizatoriuje buvome pesimistiškesni dėl sandorių skaičiaus rugpjūtį, kai atostogos – dar pačiame įkarštyje, o reikia ruoštis ir mokslo metams. Teigiamos įtakos rezultatyvumui turėti galėjo ir stabili paskutinio laikotarpio Euribor 6 mėn. trukmės norma, labiausiai paskutiniu metu įtakojanti būsto paskolų kainą. Birželio pabaigoje pasiekusi 3,9 proc. panašiame lygmenyje ji yra ir iki šiol. Manau, kad tai yra geras ženklas, vertinant, kad nuo pernai metų kovo, kai prasidėjo Euribor augimas, tai yra ilgiausias stabilus šios vidutinės Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos laikotarpis, todėl būsto rinkos „atšilimo“ taip pat galime atsargiai tikėtis“, – prognozuoja „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.
Kaune, kur rinka – seklesnė, pokytis dar ryškesnis. Paskutinį vasaros mėnesį šeimininkus rado 59 nauji būstai ir tai yra 52 proc. augimas (liepą buvo 39). Šis skaičius taip pat yra kiek didesnis nei šių metų vidurkis (apie 55 butus ir kotedžus per mėn.), tačiau kol kas atsilieka nuo 2022 m. rezultato, kuris sudarė beveik 87 sandorius per mėn.
Lyginant su ankstesniu mėnesiu, rugpjūtį kauniečiai taip pat patuštino sandėlį: liepą asortimentą sudarė 1 080 būstų, rugpjūtis baigėsi su 950. Pasirinkimas 13,8 proc. susitraukė ir nuo metų pradžios ir yra šiek tiek mažesnis nei vidutiniškai per pastaruosius porą metų.
Kainos, augusios praėjusį mėnesį, rugpjūtį dar šiek tiek koregavosi į didesniąją pusę, bet tik simboliškai: liepą pasiūloje buvusių butų vidutinė kvadrato kaina siekė 2 724 Eur, rugpjūtį – 2 723. Tačiau sulėtėjus ir paklausai, ir pasiūlai, reikėtų vertinti, kad jos išlieka stabilios, o svyravimus sukelia pasiūlos pokyčiai. Tiesa, nuo metų pradžios kainos paaugo kiek ryškiau – 8,4 proc.
Klaipėdoje praėjęs mėnuo taip pat buvo skaitlingesnis: ten sudaryti 34 naujų būstų sandoriai – 1,7 karto daugiau nei liepą (20). Šiemet uostamiestyje pastebimas rinkos suaktyvėjimas, nors mėnesio vidurkis išlieka panašus: ir šiemet, ir pernai kas mėnesį fiksuojama po beveik 25 pardavimus, todėl rugpjūčio rezultatas – antras geriausias šiais metais.
Pasiūla Klaipėdoje rugpjūtį smuktelėjo nuo 505 iki 422 būstų, tačiau nuo metų pradžios išaugo net 23,75 proc. ir didėjantį pasirinkimą pirkėjams galima laikyti vienu iš šio miesto būsto rinkos gyvybingumo požymių.
Kainos, kaip ir kitų miestų rinkose išliko stabilios ir beveik nesikeitė: liepą pasiūloje esančių butų vidutinė kaina buvo 2 078, rugpjūtį – 2 090 Eur/kv. m. Tačiau trečiame pagal dydį šalies mieste nuo metų pradžios būsto kainos augo kiek sparčiau – 5,29 proc. ir tai taip pat gali būti siejama su gan aktyvia rinka ir didėjančia pasiūla.
„Realco“ apie pirminę NT rinką: šių metų vasara derlingesnė, nors ryškių rinkos atsigavimo ženklų nematyti
NT plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų rugpjūčio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 218 būstų ir fiksuoti 28 sutarčių nutraukimai. Rugpjūtį būstų parduota 31 proc. daugiau, palyginti su liepa, kuomet parduoti 166 būstai, ir 74 proc. daugiau nei praėjusių metų rugpjūtį, kai pirkėjai įsigijo 125 būstus. Naujo būsto pardavimais aktyvesnė buvo ir visa šių metų vasara – šiemet per tris mėnesius pirminėje rinkoje iš viso parduoti 574, pernai per tą patį laikotarpį – 349 būstai.
„NT rinka šią vasarą buvo aktyvesnė nei pernai, tačiau lyginant su istorine situacija, ilgesniu periodu ją vertiname kaip aprimusią. Atskirais mėnesiais buvo stebimas lengvas bangavimas, tačiau realaus atsigavimo ar suaktyvėjimo nesulaukta. Matome, kad pirkėjų domėjimasis neslopsta, tačiau sprendimų įsigyti būstą priėmimas išlieka gerokai sulėtėjęs. Dėl neapibrėžtumo ekonominėje ir geopolitinėje situacijoje ir aukštos EURIBOR šešių mėnesių palūkanų normos, siekiančios apie 3,9 proc., didelė dalis gyventojų renkasi laukti, kaip situacija keisis ateityje“, – komentuoja bendrovės „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.
Aktyviausiai rugpjūtį buvo perkami pigiausi, ekonominės klasės būstai. Iš 218-os rugpjūtį parduotų būstų 111 buvo ekonominiame (liepą – 72 būstai), 99 – vidutiniame (liepą – 72 būstai) ir 8 prestižiniame segmente (liepą – 17 būstų).
Lygindamas visos vasaros būstų pardavimo rezultatus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, M. Chmieliauskas sako, kad jie išaugo 64 proc. Praėjusių metų vasarą NT rinkoje išties buvo stebimas didesnis sąstingis – jį daugiausia lėmė šokas po ankstesnio NT kainų šuolio, taip pat įtempta geopolitinė situacija.
Naujų būstų sandėlis traukiasi
Per vasarą sulėtėjo ne tik būsto pirkėjų, bet ir vystytojų tempas. Išaugę statybų kaštai ir sumažėję pardavimai lemia, kad naujų didelių projektų rinkai nepristatoma. Naujų būstų sandėlis traukiasi jau ketvirtą mėnesį ir artėja prie 2022 m. pabaigos lygio. Anot M. Chmieliausko, pasiūla mažėja, tad pirkėjams vis sudėtingiau rasti jų poreikius labiausiai atitinkantį variantą.
Rugpjūtį Vilniaus pirminėje NT rinkoje pristatyti 3 nauji projektai ar projektų etapai, kurie sandėlį pasipildė vos 114 naujų būstų. Liepą buvo pristatyti du nedideli nauji projektai ar projektų etapai, būstų sandėlį papildę 41 būstu.
Palyginti su vasaros pradžia, rugpjūtį būstų sandėlis susitraukė maždaug 4,5 proc. Šiuo metu pirkėjai pirminėje rinkoje gali rinktis iš 3673 būstų, liepą šis rodiklis siekė 3764, birželį – 3841 būstą. Didžioji dauguma būstų – 2338– yra baigtuose arba baigiamuose statyti , 738 – statomuose, 597 – dar nepradėtuose statyti projektuose.
Pernai vasaros mėnesiais būstų sandėlio kreivė judėjo priešinga kryptimi: birželį sandėlyje buvo 2803, liepą – 2986, o rugpjūtį – 3148 būstai.
„Realco“ šią vasarą savo plėtojamuose projektuose pardavė 23 būstus, daugiausia „Go life“ projekte. Šiuo metu NT bendrovė rinkai siūlo paskutinius pilnai įrengtus būstus projekte „Go
Life“, vykdo pardavimus aukštesnės klasės projekte „Vileišio 27“, tęsia prestižinės klasės projekto „Algirdo 3“ statybas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.