Jei norite paragauti lietuviškų riešutų, turėtumėte paskubėti: baiminasi, kad visiems neužteks

2023 m. rugsėjo 30 d. 12:19
Stichinės pavasarinės šalnos gerokai pakenkė riešutų derliui. Kultūrinėje riešutų giraitėje pakaunėje riešutai šiemet subrendo net keliomis savaitėmis anksčiau, bet derlius – perpus mažesnis nei įprastai. Nors lietuviškų riešutų neužteks visiems norintiems, bet medaus šiemet kaip vandens. Neįtikėtinai daug jo prikopinėję bitininkai laukia geresnių didmeninių kainų.
Daugiau nuotraukų (9)
Šiemet ankskčiau subrendo net ir vėlyviausios veislės riešutai.
„Net ir Halės milžinai, kurie yra vėlyviausia rūšis, sakyčiau, net savaite ar dviem anksčiau subrendo, jie jau praktiškai krenta, matosi, kad ruduoja. Kai išsigliaudote, jis pilnas, švarus ir be luobelės. Vadinasi, jau sunokęs“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo ūkininkas Rimas Norus.
Tik nuskinti riešutai, sako, saldūs ir sultingi, bet jų mažai – derliui pakenkė stichinės pavasarinės šalnos.
„Derlius sumažėjo perpus“, – pabrėžė R.Norus.
Kilogramas riešutų šiame ūkyje, priklausomai nuo veislės, kainuoja 5 ar 6 eurus. Tai – euru daugiau nei pernai. Nors riešutai brangesni, pirkėjų netrūksta, bet visiems norintiems neužteks.
„Mes didmenine prekyba visiškai nespėjame užsiimti, daugiausia parduodame tiems klientams, kurie atvažiuoja į sklypą. Turgeliuose šiais metais dar visai neprekiavau“, – pasakojo R.Norus.
Riešutų derlius mažas, bet ūkininkas džiaugiasi sodinukais. Sako, užsakymų tiek, kad norintys nusipirkti didesnį kiekį dvimečių ar trimečių turės laukti kitų metų.
„Vienmetis sodinukas ūgiu beveik lygus man. O dar iki spalio pabaigos medės, augs – jis gali ir mano ūgio būti. Tokių sodinukų šiemet bus, jie, žinokite, stambūs, piršo storio“, – demonstravo R.Norus.
Turguje dažniausiai prekiaujama iš Lenkijos atvežtais riešutais. Lietuvoje jų užauginama gerokai per mažai, bet kultūrinių riešutų giraičių plotai plečiasi, todėl ateityje ant prekystalių turėtų būti daugiau lietuviškų riešutų.
Medaus nepritrūksime
Derliumi džiaugiasi bitininkai. Sako, medaus prikopinėjo kaip niekad.
„Visoje Lietuvoje medaus daug, ypač pas tuos, kurie turėjo rapsų. Ir lipčiaus iš tikrųjų buvo pakankamai daug, buvo pakankamai karšta ir bitės galėjo surinkti lipčiaus medų“, – aiškino Kauno bitininkų draugijos pirmininkas Paulius Bernadišius.
Mažmeninės medaus kainos nesikeitė.
„Ūkyje prekiaujam po 5–6 eurus. Perkantiems pakuotę, dvylika stiklainių kainuoja 60 eurų“, – sakė R.Norus.
Didmeninė medaus kaina nukrito tiek, kad neapsimoka parduoti.
„Šiuo momentu yra sustojęs medaus didmenos pirkimas. Kas turi sąlygas, gali tiesiog laikyti medų iki kitų metų ir bandyti parduoti kitais metais. Jeigu kaina pakiltų 20–40 proc., jau apsimokėtų parduoti“, – aiškino P.Bernadišius.
Turguje prekiaujančios moterys sako: medaus nuperkama kaip kada, o ir dėl kainų pirkėjai esą per daug nesidera.
„Po truputį perka. Aš turiu savų klientų, jie perka. Ieško liepžiedžių, medetkų, grikių medaus“, – pasakojo viena turgaus prekeivė.
„Turiu nuolatinių klientų. Viena atėjusi nupirko tris sau ir dar du indelius draugei“, – tikino kita.
Vieniems pirkėjams medus – desertas, kitiems – vaistas. Jei reikia – perka, o į kainas, sako, per daug nesidairo.
„Tai ne toks dažnas pirkinys, kad galėtume derinti kainą. Jei perki keletą kartų per metus, tai iš kur žinai, kokia ta kaina turi būti, kokia neturi būti? Duonytę perki dažniau, tai gali į kainas pasižiūrėti“, – manė vienas šnekintas pirkėjas.
„Perkame medų pas tą patį žmogų, žinome, kad tikrai geras medus“, – antrino jam kita.
riešutaiMedusrudens gėrybės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.