„Dėl besikeičiančio klimato kiekvienais metais mes turime vis daugiau karščio bangų, vis karštesnius orus, bet tai apskritai neveikia Lietuvos keliautojų pasirinkimo keliauti viena ar kita kryptimi. Nežinau, kas turėtų nutikti, jog Turkija nebebūtų numeris vienas pasirenkamų krypčių sąraše.
Panaši situacija ir su Graikija, kuri generuoja milžiniškus srautus ir yra pasirinkimas numeris du“, – pirmadienį „Žinių radijui“ sakė M. Plepytė-Rainienė.
Visgi LTA vadovė paragino asmenis, kurie turi sveikatos problemų ar yra ypač jautrūs karščiui, į Pietų Europą keliauti gegužę ar rugsėjį, kai orai vis dar geri.
Kritika URM
Užsienio reikalų ministerija (URM) vėlavo komunikuoti ir pasidalinti evakuacijai iš miškų gaisrų niokojamos pietinės Graikijos aktualia informacija, mano M. Plepytė-Rainienė.
Pasak jos, URM galėjo kur kas anksčiau savo internetiniame puslapyje patalpinti evakuacijos kontaktus.
„Žiūrint retrospektyviai, kaip viskas vyko, galbūt būtų norėjęsi kur kas ankstesnės komunikacijos iš URM“, – sakė ekspertė.
„Informacija, susijusi su evakuacijos kontaktais, kurie galėtų pagelbėti, URM puslapyje atsirado tik praėjusio sekmadienio pavakarę, apie 16–17 val. Manau, kad ši informacija galėjo būti kur kas anksčiau“, – kalbėjo ji.
Skubi URM komunikacija, pažymi sektoriaus atstovė, svarbiausia keliaujantiems individualiai, kurie, prasidėjus evakuacijos operacijoms pavojaus zonose, neturėjo aiškios informacijos, kur ieškoti pagalbos kontaktų ir kokių veiksmų imtis.
„Mano požiūriu, ši informacija galėjo sutaupyti labai daug laiko mūsų keliautojams, kurie keliauja individualiai. Jie patys turėjo spręsti, kaip susitvarkyti su situacija“, – akcentavo M. Plepytė-Rainienė.
ELTA primena, kad dėl itin karštų orų ir užsitęsusios sausros, liepos viduryje Graikijos Rodo ir Korfu salose bei daugelyje kitų šalies regionų prasidėjo intensyvūs miškų gaisrai, iš paveiktų vietovių Graikijos tarnybos išgabeno tūkstančius poilsiautojų ir gyventojų.
Vykstant gaisrams URM rekomendavo atostogas salose susiplanavusiems Lietuvos piliečiams įvertinti būtinybę keliauti į tuos regionus.
Šiuo metu skelbiama, jog padėtis Graikijoje yra suvaldyta.
Liepą karščiai taip pat paveikė Ispaniją, Italiją, Turkiją ir Kroatiją, kur fiksuojamos šilčiausi orai regionų istorijoje.