Palangos meras Šarūnas Vaitkus klausia – tai daug ar mažai? Į šį klausimą atsakė patys poilsiautojai.
Kaip keitėsi rinkliavos dydis?
Pagalvės mokestį susimokėti turi patys poilsiautojai, Palangoje apsistojantys su nakvyne. Tiesa, šios rinkliavos nereikia mokėti vaikams iki 18 metų, pensininkams, ligoniams, atvykstantiems į miesto gydyklas su Teritorinių ligonių kasų siuntimais.
Tokia rinkliava buvo įvesta 2012 metais. Tuomet ji siekė vieną litą. 2015-aisiais, šalyje įvedus eurą, rinkliava konvertavosi į 0,30 euro centų, o 2016 metais buvo padidinta iki vieno euro. Nuo to laiko jau septynerius metus pagalvės mokestis atvykstantiems nesikeitė.
Siūlymas skubiai didinti pagalvės mokestį Palangos tarybos posėdžių darbotvarkėje atsirado valdančiųjų konservatorių iniciatyva. Ši partija turi daugumą taryboje, todėl, tikėtina, pasiūlymui kitą antradienį bus pritarta.
Sulaukęs klausimų, kodėl rinkliavą reikia padvigubinti, Palangos meras Š.Vaitkus pats atsakė klausimu, ar 200 centų už miesto gražėjimą ir turizmo infrastruktūros plėtrą yra daug ar mažai.
„Norėčiau pažymėti, kad lėšos, surinktos už naudojimąsi Palangos miesto viešąja infrastruktūra, panaudojamos išskirtinai turizmo reikmėms ir rinkodarai, kurorto paplūdimiams ir viešosios erdvėms tvarkyti, kurortinei infrastruktūrai gerinti, kultūriniams renginiams organizuoti ir kitiems būtiniems dalykams, kurie padeda mūsų svečiams grožėtis mūsų miestu, čia gerai jaustis, mylėti Palangą ir vėl pas mus sugrįžti.
Iki šiol nakvoti pasilikęs svečias mokėdavo 1 euro rinkliavą už naktį, dabar ji būtų 2 eurai, kitaip tariant – 200 centų. Ar šis turistų prisidėjimas prie kurorto pokyčių, Palangos gražėjimo ir turizmo infrastruktūros plėtros yra daug ar mažai?“ – kritikų pastabomis stebėjosi meras.
Anot Š.Vaitkaus, Palangos paplūdimiais, tualetais, parkais ir kita infrastruktūra, reikalaujančia nemažai lėšų priežiūrai, naudojasi iš visos Lietuvos atvykstantys žmonės, todėl esą nesąžininga, kad šie objektai būtų tvarkomi tik miesto biudžeto, t.y. pačių palangiškių, pinigais.
Tokios pozicijos laikosi ir Palangos viešbučių ir restoranų asociacija, pritarianti pagalvės mokesčio didinimui.
Ką į mero klausimą atsako poilsiautojai?
Iš tiesų, tai daug ar mažai? Portalas lrytas.lt šį klausimą uždavė Palangoje šiuo metu esantiems poilsiautojams.
Kauniečiai Brigita ir Marius į Palangą atvyko su mažais vaikais ir tikino apie dvigubėsiantį pagalvės mokestį dar negirdėję.
Jie skaičiavo, kad, jei žmonės į kurortą atvažiuoja porai naktų, didelio skirtumo rinkliavos ūgtelėjimas sudaryti neturėtų, bet norintiems čia pasiilsėti savaitę ar dvi jis pareikalaus papildomų dešimčių eurų.
„Gerai, kad dar suspėjome. Du eurai skamba nedaug, bet, paskaičiavus, jei praleidžiame čia savaitę, už du asmenis papildomai mokame 14 eurų. Tai dabar bus 28 eurai? Sakyčiau, nemažai, žinant viešbučių kainas“, – pastebėjo Marius.
Brigita svarstė, kad tie, kurie gali sau leisti Palangoje praleisti visą savaitę, dėl papildomų 28 eurų savęs per daug nuskriausti neturėtų.
Panašiai galvoja ir vilnietis Vytautas. Jis su žmona kurorte leidžia jau visą savaitę.
„Kai išgirsti, kad kažką brangina dvigubai, skamba baisiai, bet iš tiesų tai juk tik vienas euras. Visi nori atvykti į gražų, tvarkingą pajūrį, skundžiasi, kad nėra tualetų, dar kažko, o prisidėti prie to nenori niekas“, – stebėjosi vyras.
Jis neatmetė, kad besiskundžiančių pagalvės mokesčio padidėjimu bus nemažai, bet su laiku žmonės pripras.
„Turbūt, kol neišgirdo, kad mokestis didėja, daugelis net nežinojo, jog apskritai toks yra“, – juokėsi vilnietis.
Tačiau dvigubai išaugsianti rinkliava nesužavėjo šiauliečių šeimos Aurimo ir Eglės. Jie atsiduso išgirdę, kad ji netaikoma vaikams.
„Bent tiek. Esame keturiese, su vaikais, tai iš viso būtų nesąmonė. Viešbučių kainos ir taip kosminės, viskas pabrango, tai kaip čia gali pritarti? Nepritariu, aišku“, – piktinosi Eglė.
Ar rinkliava bus padidinta, Palangos savivaldybė spręs antradienį. Jei siūlymui bus pritarta, didesnė rinkliava būtų taikoma jau nuo liepos 10 dienos.
Vien praėjusiais metais pagalvės mokestis Palangos biudžetą papildė per 800 tūkst. eurų.