Atskleidė prekeivių gudrybes: išsižiosite sužinoję, kaip esate maustomi

2023 m. birželio 7 d. 06:39
Prasidėjo ankstyvasis bulviakasis. Nors derliui grėsmę kėlė pavasarinės stichinės šalnos, augintojai sako: ankstyvųjų bulvių derlius neblogas. Visgi dėl šalnų užauginti pirmąsias lietuviškas bulves kainavo daugiau, todėl ir mokėti už jas teks iki 20 procentų brangiau nei pernai.
Daugiau nuotraukų (5)
Ūkininko Rimanto Žebarausko laukuose kasamoji verčia pirmąsias vagas. Ankstyvosiomis šiame ūkyje užsodinta 16 hektarų. Nors pavasaris nelepino, bulvės kasamos anksčiau nei pernai.
Ūkininkas R.Žebarauskas tikina – iš hektaro bulvių prikas panašiai kaip pernai.
„Gal truputį mažiau užmegzta po keru bulvių, bet bulvės šiek tiek didesnės. Kasame keturiomis penkiomis dienomis anksčiau negu pernai. Gal dėl to, kad įdėjome labai daug darbo apsigint nuo šalnų, kurių šiemet turėjom“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė jis.
Šį pavasarį šalnos ūkininkus kaip reikiant pašokdino. R.Žebarauskas pasakojo, kad nuo jų gelbėjo ankstyvąjį derlių – tik specialiai laistomos bulvės išgyveno stichines šalnas.
„Bėgdamas vanduo tirpdo ledą ir ledas tirpdamas išskiria šilumą. Fizika čia. Ir dėl to nenušąla, tiesiog tirpimo procesas išskiria šilumą“, – aiškino ūkininkas.
Ne tik užsitęsusios šalnos pareikalavo papildomų investicijų — nepinga ir trąšos, todėl šiemet už ankstyvąsias bulves teks mokėti iki 20 proc. daugiau nei pernai.
„Turguje bus tuputį brangiau, sakykime, tarp 1 euro ir 1,50 euro – taip galima grubiai pasakyti. Jeigu bus mažesnės, bus 1 euras, didesnės – 1,50 euro“, – įvardijo R.Žebarauskas.
Augintojai sako, kad sužinoję apie prasidėjusį bulviakasį, nesąžiningi turgaus prekeiviai iš kitur atvežtas bulves ima pardavinėti kaip lietuviškas.
„Naktinis Kauno turgus parodys, ar privažiuos čia kontrabandinių lenkiškų bulvių, ar ne“, – svarstė R.Žebarauskas.
Daržovių augintojų asociacijos atstovės Indrės Lukoševičienės teigimu, Lietuvoje mažėja bulvių plotai.
„Dažniausiai plotai kinta dėl sėjomainos, nors kartais matomas ir sumažėjimas, jeigu ūkis atsisako gamybos. Kiekvienais metais vis mažiau vartojama bulvių – galbūt ir tas yra, kad tie bulvių plotai šiek tiek mąžta bendrai visur“, – kalbėjo ji.
Pavasaris nelepino ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių bulvių augintojų.
„Belgijoje, Olandijoje buvo sunku pasodinti. Ir šiaurinėje Prancūzijoje, kur dideli plotai bulvių – gavo didelius kiekius kritulių. Skandinavijoje buvo šalta, Lenkijoje, Rumunijoje irgi buvo šalta“, – vardijo R.Žebarauskas.
Lietuvos pirkėjai vis ieško pirkti didesniu bulvių, bet augintojai sako: mažesnės – skanesnės.
Iki šiol profesionaliai ankstyvąsias bulves mūsų šalyje augina vos keli ūkiai. Pirmos ankstyvosios lietuviškos bulvės prekybos tinklus turėtų pasiekti baigiantis pirmai birželio dekadai.
Bulvėsbulviakasisūkininkai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.