Anot jos, toliau VERT vertins, ar kandidatai atitinka iškeltas konkurso sąlygas.
„Šiandien turime du užsiregistravusius dalyvius, reiškia konkursas tebevyksta, procesas nenutrūko. Artimiausiu metu, ketvirtadienį, konkurso komitetas rinksis į posėdį ir vertins užsiregistravusių dalyvių formalių dokumentų atitiktį formaliems reikalavimams“, – antradienį žurnalistams sakė J. Dilienė.
„Dabar prasidės kitas etapas, turbūt pats rimčiausias – kvalifikacijos tikrinimas“, – teigė ji.
Šis etapas, pasak J. Dilienės, turėtų užtrukti apie mėnesį, iki liepos. Tuomet, kaip teigė ji, dalyviai varžysis aukcione – jį laimės plėtotojas, pasiūlęs didžiausią elektrinių plėtros jūrinėje teritorijoje vystymo mokestį.
Po to speciali Vyriausybės komisija vertins, ar jis atitinka Lietuvos nacionalinio saugumo interesus.
J. Dilienės teigimu, aukciono laimėtojas turėtų paaiškėti rugsėjį.
„Šitas etapas kiek ilgesnis, užima 60 kalendorinių dienų, bet gali užtrukti ilgiau. Tikimės, kad rugsėjo pradžioje jau turėsime nugalėtojo pavadinimą ir žinosime, kad plėtos pirmąjį jūrinio vėjo parką Baltijos jūroje“, – akcentavo rinkos reguliuotojo narė.
VERT atstovė negalėjo įvardyti, kokios bendrovės išreiškė norą dalyvauti konkurse. Apie planus siekti plėtoti šį jūrų vėjo parko projektą anksčiau yra skelbusi „Ignitis grupė“.
„Šiandien net aš nežinau, kas tie konkurso dalyviai, nes iki pirmojo komisijos posėdžio ši informacija yra konfidenciali, ji yra užkoduota“, – aiškino ji.
J. Dilienės teigimu, paraiškas konkurso dalyviai pateikė paskutinę savaitę, tačiau „tikrai ne paskutinę minutę ir net ne paskutinę dieną“.
Konkurso organizatorė VERT nuo kovo 30 d. iki pirmadienio pavakarės laukė įmonių paraiškų ir susijusių dokumentų dalyvauti konkurse.
Konkursą laimėjusi bendrovė įgis teisę maždaug 36 kilometrų atstumu nuo Palangos savomis lėšomis statyti jūrų vėjo parką, kurio mažiausia įrengtoji galia būtų 580 MW, o didžiausia leistina generuoti galia – 700 MW.
Konkurso reikalavimo apraše nustatyta, kad vėjo jėgainėms įrengti ir prijungti prie elektros tinklų reikės 1,83 mlrd. eurų – maždaug tokia yra numanoma parko vertė.
Teikti paraišką konkursui galėjo plėtotojas, kuris per trejus metus turėjo bent 250 mln. eurų vidutinių pajamų bei valdo ne mažesnį kaip 20 proc. projekto vertės kapitalą. Dalyviai taip pat turėjo įrodyti, jog yra įgyvendinę arba turi teisę plėtoti bent 150 MW galios jūrinio vėjo jėgainių parką.
Laimėtojas pats turės atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir visus kitus būtinus tyrimus bei parko statybai būtinus veiksmus. Kartu jis turės prijungti parką prie elektros perdavimo tinklų sausumoje, valdyti jame pagamintos elektros sukeltą disbalansą.
Taip pat reikalavimų dokumente numatytas skatinimas statyti parką su kuo mažesnėmis šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijomis, įpareigojama bent 3 proc. statybos darbų pavesti mažoms ir vidutinėms įmonėms.
Konkurso laimėtojas dar privalės bent 5 mln. eurų numatyti aplinkos apsaugai Lietuvos jūrinėje teritorijoje, o pajūrio savivaldybių bendruomenėms kasmet skirti po eurą už kiekvieną pagamintą elektros megavatvalandę. Energetikos ministerija skaičiuoja, kad tokios įmokos suma galėtų siekti apie 3 mln. eurų.
Konkurso sąlygos sulaukė kritikos
Verslo atstovai yra kritikavę pirmojo konkurso sąlygas. Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos prezidentas Martynas Nagevičius yra teigęs, jog plėtotojai baiminasi rizikų, kurias tektų prisiimti plėtojant tokį projektą be valstybės paramos.
Pasak jo, parko valdytojas neturėtų jokių valstybės garantijų dėl kainų svyravimų rinkoje, be to, plėtotojams trūksta informacijos apie jūros dugną parko vietoje, kadangi valstybė neatliko dugno tyrimo, poveikio aplinkai vertinimo.
Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė savo ruožtu yra teigusi, kad panašūs konkursai be valstybės paramos vyksta kitose Europos šalyse, o planuojamo parko vietoje vyrauja elektros generacijai palankūs vėjai, yra geras jūros dugnas.
Rudenį ministerija planuoja dar vieną identiškos galios jūros vėjo jėgainių parko konkursą. Skirtingai nuo jau paskelbto, šis parkas bus plėtojamas su galimybe prie jo prisidėti valstybės lėšomis.