Šokiruoja, kuo užsiėmė verslininkai: į Lietuvą vežė ir pardavinėjo 8 metų senumo maistą

2023 m. gegužės 29 d. 11:33
Viktorija Smirnovaitė
Papildyta
Lietuvos pareigūnai, bendradarbiaudami su užsienio teisėsauga, išaiškino maisto pramonės šešėlį. Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo Sauliaus Brigino, tarptautinėje, Lietuvos pareigūnų inicijuotoje operacijoje, buvo išaiškinta gerai organizuota asmenų grupė ir verslo bendrovės, kurie organizavo ir vykdė maisto produktų įvežimą į Lietuvą su pasibaigusio galiojimo data ir jų didmeninę ir mažmeninę prekybą.
Daugiau nuotraukų (6)
„Minėti asmenys ir verslo bendrovės veikė įžūliu būdu – klastojo maisto produktų galiojimo, vartojimo terminus, tiek gyvulinės kilmės maisto produktų, tiek negyvūlinės kilmės maisto produktų. (…) Klastojami buvo galiojimo ir vartojimo terminai tokių maisto produktų, kaip šaldyti mėsos gaminiai, paukštienos, žuvies gaminiai, konservai, pusfabrikačiai, gaivieji gėrimai“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė S. Briginas.
Pasak pareigūno, operacijai atlikti buvo pasitelkti Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Estijos pareigūnai, taip pat dvi tarptautinės teisėsaugos agentūros – Europolas ir Eurojustas.
„Lietuvoje operacijoje dalyvavo daugiau nei 300 pareigūnų. (...) Lietuvoje buvo atlikta daugiau nei 60 kratų, jų metu rasti įspūdingi kiekiai maisto produktų, kurių galiojimo datos buvo suklastotos ar parengtos klastojimui. Minėta produkcija, galėčiau pasakyti, kad, viename iš sandėlių, sudarytų apie 1000 vilkikų“, – teigė S. Briginas.
Kai kurių produktų vartojimo terminas buvo pasibaigęs prieš 7–8 metus
Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo S. Brigino teigimu, suklastoti maisto produktai Lietuvoje buvo tiekiami virš 70 maisto tinklų taškų visoje Lietuvoje.
„Produkcija nebuvo tiekiama į didžiausių prekybos tinklų taškus. Taip pat tokia produkcija buvo platinama tam įkurtose mažmeninės prekybos taškuose. Vienas iš tinklų, kurį galima įvardinti – „Sale“ prekybos tinklas“, – pažymėjo policijos atstovas.
„Mūsų duomenimis, verslo subjektai veikė nuo 2020 metų. (…) Buvo klastojama produkcija, kurios galiojimo terminas, tam tikrais atvejais, pasibaigęs 2020, 2021 metais. Atitinkamai galiojimo terminas buvo pratęsiamas metams ar dviem. Taip pat yra nustatyta atvejų, kai galiojimo terminas buvo pasibaigęs ir prieš 7–8 metus“, – pridėjo policijos atstovas.
Jo teigimu, taip pat yra ir atvejų, kai vartotojai skundėsi tokios produkcijos vartojimo pasekmėmis sveikatai, tačiau į šiuos klausimus, pasak S. Brigino, bus atsakyta tyrimo metu.
Produkcijos parduota už daugiau nei 1 mln. eurų
Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroro Zenono Buroko teigimu, ikiteisminis tyrimas yra pradėtas dėl BK 182 str. dėl sukčiavimo stambiu mastu.
„Tyrimo metu buvo nustatyta, kad produkcijos, suklastotais terminais, buvo parduota daugiau nei už 1 milijoną eurų. Taip pat yra atliekami tyrimai dėl kitų nusikalstamų veikų, tokių, kaip apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas, dokumentų klastojimas ir neteisėta įmonės veikla“, – žurnalistams sakė Z. Burokas.
„Įtariama, kad šioje organizuotoje grupėje dalyvavo 29 įtariami asmenys, yra 3 pagrindiniai organizatoriai, 2 iš jų šiuo metu yra suimti, kitiems yra skirtos kitos kardomosios priemonės. Taip pat šioje veikloje dalyvavo 5 Lietuvoje registruoti juridiniai asmenys“, – pridėjo jis.
Jo teigimu, kol kas žinoma, kad suklastota maisto produkcija į Lietuvą buvo vežama iš Vokietijos ir Prancūzijos.
„Policijos tyrimas buvo pradėtas dar pernai metais, buvo atliekami nevieši procesiniai veiksmai, fiksuojami įrodymai ir buvo pasirengta kartu su kitomis šalimis, iš kur būdavo vežamos prekės į Lietuvą, tai iš Vokietijos, Prancūzijos. Buvo bendradarbiaujama su Estijos teisėsaugos institucijomis, Rumunija, Belgija, Italija, kuri tyrė panašią veiklą“, – pažymėjo Z. Burokas.
Maisto produktų su suklastotu galiojimu – per 36 tonas
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovės teigimu, tyčinis maisto galiojimo datos pakeitimas yra laikomas maisto klastojimu tiek pagal maisto įstatymą, tiek pagal BK atskirus straipsnius.
„Turime tyčinę veiklą, siekiant ekonominės naudos ir apgaudinėjant vartotojus. Šiai dienai turime sulaikytas apie 36 tonas maisto produktų. (…) Tyrimo veiksmai yra tęsiami, kai kurie produktai, kurių galiojimo terminas buvo pratęstas, yra atrinkti laboratoriniams tyrimams“, – sakė VMVT atstovė.
„Yra atrinkti mėginiai, (…) pasižiūrėsime, kokią įtaką tas galiojimo terminas galėjo turėti maisto produktų saugai ir kokybei“, – spaudos konferencijoje pažymėjo ji.
Jos teigimu, veiksmas, kuomet buvo klastojami galiojimo terminai, buvo atliekamas ypatingai profesionaliai ir profesionaliomis priemonėmis.
„Taigi, nei vartotojas, nei mūsų tarnybos inspektoriai iš pirmo žvilgsnio tikrai sunkiai būtų atskyrę, kad galiojimo terminas yra pratęsiamas“, – sakė VMVT specialistė.
Policijamaisto pramonėšešėlis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.