Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad Lietuva gali sulaukti paramos krizę patiriančiam pieno sektoriui. Kol kas EK patvirtinimo nėra.
„Dabartinis Europos Sąjungos (ES) paramos paketas, svarstomas šiomis dienomis, nukreiptas pirmiausia į pasienio su Ukraina šalis, norima padėti žemės ūkiui. Bet jau svarstomas ir trečiasis paketas, kuriame įvardijama, kad Lietuva ir Latvija gali būti tarp paramos gavėjų“, – sakė jis.
„Matome, kad ūkininkams yra tikrai didelės įtampos ir ypač vidutiniams ūkiams, kurie turi paskolas, kurie modernizavę savo ūkius“, – teigė Kauno rajono ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius. Juo labiau, kad kyla palūkanų normos, trąšų ir energetikos kaina.
„Jeigu nebus paramos dalis ūkių pasitrauks iš gamybos. Jau matome, kad po 60 ūkių grubiai kas mėnesį traukiasi“, – atkreipė dėmesį jis.
Vyriausybė skatina ūkininkus kooperuotis, tačiau Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilmienė sako: politikai kooperaciją skatina tik žodžiais, o ne veiksmais, pieno perdirbėjai kooperatyvams moka mažiau nei pavieniams ūkininkams. Anot jos, šioje vietoje turėtų įsikišti valstybė.
Širvintų rajono ūkininkė Kasia Jankun patvirtino, kad sunki situacija ūkyje net turint 70 karvių.
„Esame savo verslo vergai“, – rėžė ji.
Ūkiai, pirmąjį ketvirtį pieną pardavinėję pigiau nei po 35 centus už litrą, iki gegužės 4 d. gali teikti paraiškas žemės ūkio ministerijai prašydami paramos. Tam iš viso numatyta 8 mln. eurų. Kooperatyvų nariai turėtų gauti apie 96 eurus už karvę, kiti pieno gamintojai – 87 eurus.
Kaip minėjo K.Navickas, atskaitos taškas – 35 euro centai už kilogramą pieno. „Didžioji dalis – 90,6 proc. – paramą gauna. Tiems, kurie dalyvauja kooperacijoje, papildomai suteikiama 10 proc. išmoka“, – kalbėjo ministras.
Pasak kooperatyvo „Eko tikslas“ direktoriaus Mindaugo Petkevičiaus, parama ūkininkams paskirstyta neteisingai – ekologinio pieno ūkių kaina nukrito, tačiau į paramos gavimo schemą jie įtraukti nebuvo.
„Ministerija parodė savo veidą: skatina mažiukus, vidutinius, bet pamiršta savo pažadą skatinti kooperaciją“, – nuogąstavo direktorius.
Ūkininkų protestai dėl kritusių pieno supirkimo kainų prasidėjo metų pradžioje.