„Pavasario pradžia buvo šalta ir niūroka, dabar orai atšilo, todėl žmonės plūstelėjo į kapines. Padidėjęs jų srautas aiškiai pasireiškia susidarančių atliekų kiekiais“, – kalbėjo Kauno savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ vadovas Ričardas Čėsna.
Nors sudaryti atliekų išvežimo grafikai, numatyto dažnio jau nepakanka, atliekos dažnai kraunamos greta konteinerių.
Pasak R.Čėsnos, žmonių srauto padidėjimą galima sieti su artėjančia Motinos diena. Dalis gyventojų artimųjų kapaviečių tvarkymą tiesiog laiko svarbia pareiga, tačiau vis dar gyva ir kaimynų apkalbų baimė dėl neva apleistų kapaviečių.
Įvertino paslaugos naudą
R.Čėsna priminė, kad „Kapinių priežiūra“ taip pat teikia kapaviečių tvarkymo paslaugą, nes daug žmonių yra išvykę į užsienį ar kitus šalies regionus. Jie ne visada randa laiko ar galimybių užsiimti kapaviečių tvarkymu.
Kapaviečių tvarkymas vyksta nuo balandžio 1 iki lapkričio 1 dienos. Įmonės darbuotojai kapavietes lanko kas 10 dienų. Galima užsisakyti papildomų paslaugų – atvežti grunto, užpilti skaldos, pasodinti augalų.
„Gavus užsakymą sudaroma sąmata, kuri elektroniniu paštu išsiunčiama užsakovui. Jeigu dėl sąlygų sutariame, imamės darbo“, – pasakojo R.Čėsna. Klientas gauna kapavietės nuotrauką prieš darbus ir po jų.
Paslaugą maždaug po lygiai užsakinėja Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys žmonės.
„Net vyresnio amžiaus kauniečiai užsisako tokią paslaugą. Jeigu žmogus nevairuoja automobilio, jam tikrai kyla sunkumų atsivežti grunto ar augalų į kapines“, – mano R.Čėsna.
Jis neabejoja, kad paslaugos poreikis didėja, tačiau pati įmonė nesistengia pernelyg aktyvinti šios veiklos dėl pajėgumų stygiaus ir prisiimtų įsipareigojimų kontrolės.
„Sudaryti sutartį ir paimti pinigus – paprasčiausias dalykas, tačiau būtina ją įvykdyti ir įrodyti, kad tinkamai atliekame susitarimą. Geriau turėti mažiau klientų ir sąžiningai viską atlikti, negu sudaryti kuo daugiau sutarčių ir nesilaikyti įsipareigojimų“, – įsitikinęs R.Čėsna.
Jau pernai „Kapinių priežiūra“ buvo sudariusi nemažai tokių sutarčių, šiemet jos vėl aktyviai sudaromos. Suaktyvėjimas stebimas artėjant Motinos dienai, Tėvo dienai ir Vėlinėms.
Sujudimas – atšilus orams
Akmens dirbinių gamyba užsiimančios bendrovės „Akmelita“ vadovas Artūras Makackas atskleidė, kad susidomėjimas paslaugomis iškart padidėja atšilus orams.
„Gyventojai nežiūri į kalendorių – tai gali būti ir vasario, ir kovo mėnuo“, – kalbėjo A.Makackas. Kita vertus, imtis paminklų statybos ar remonto kapinėse taip pat galima tik pasitraukus šalčiams, o žiemą specialistai gali dirbti dirbtuvėse.
„Klientui svarbiausia – praktiški sprendimai“, – pasakojo A.Makackas. Pasak jo, Lietuvos gyventojai laikosi nuostatos, kad kapavietės turi būti prižiūrėtos. Kaip tokį tikslą pasiekti – jau kitas klausimas.
Pasak A.Makacko, vis dažniau žmonės pageidauja visiškai uždengti kapavietę paliekant vos nedidelę erdvę augalams arba išvis be jos.
Tokiu būdu apsisaugoma nuo vasaros mėnesiais augančių piktžolių.
Paminklų įvairovė – labai didelė. Užsakovai neatsisako ir labai didelių paminklų, jeigu tik turi pakankamai lėšų jiems įsigyti ir nekyla techninių trikdžių atgabenti dirbinį į numatytą vietą.
Nerimas dėl kainų atlėgo
„Akmelitos“ vadovas A.Makackas pasakojo, kad gaminių ir paslaugų kainos gerokai šoktelėjo maždaug prieš metus. Prasidėjus karui Ukrainoje smarkiai pabrango elektros energija, degalai, o tai turėjo reikšmės ir galutinei akmens dirbinių kainai.
Pasak A.Makacko, šiuo metu didžioji paminklams gaminti skirtų riedulių dalis atgabenama būtent iš Ukrainos.
„Dabar dėl energijos išteklių kainų atsirado daugiau stabilumo, todėl ir gaminių kainos nusistovėjo“, – kalbėjo vadovas. Vis dėlto tenka atlaikyti spaudimą dėl infliacijos, didėjančių atlyginimų.
A.Makacko skaičiavimais, paprastas paminklas su tvorele šiuo metu kainuoja 1500–2000 eurų, su kapavietės uždengimu – 3500–4000 eurų.