Patvirtinta apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ATLPS) reforma (413 balsų už, 167 prieš, 57 susilaikė) padidinami sistemos užmojai – išmetamas ŠESD kiekis ATLPS sektoriuose 2030 m. turi būti sumažintas 62 proc. (lyginant su 2005 m. lygiu).
2026–2034 m. bus palaipsniui panaikinti įmonėms skiriami nemokami leidimai ir sukurta atskira nauja ATLPS II sistema kelių transportui ir pastatų šildymui. Todėl 2027 m. (arba 2028 m., jeigu energijos kainos bus itin didelės) bus nustatyta kaina šiuose sektoriuose išmetamoms ŠESD.
EP balsavo, kad į ATLPS pirmą kartą būtų įtrauktas ir laivininkystės sektorius (500 balsų už, 131 prieš, 11 susilaikė). Taip pat susitarta iki 2026 m. atsisakyti nemokamų taršos leidimų aviacijos sektoriuje bei taip skatinti naudoti tvarius aviacijos degalus (463 balsų už, 117 prieš, 64 susilaikė).
Antradienį EP balsavo už naująjį ES pasienio anglies dioksido korekcinį mechanizmą (487 balsų už, 81 prieš, 75 susilaikė), kuriuo siekiama skatinti ES nepriklausančias valstybes padidinti savo užmojus klimato srityje. Mechanizmas apima prekes, kurių gamybos metu išskiriama daug ŠESD – geležį, plieną, cementą, aliuminį, trąšas, elektrą ir vandenilį.
Šių prekių importuotojai į ES rinką turės sumokėti kainų skirtumą, susidarantį tarp gamybos šalyje mokamo mokesčio už ŠESD taršą ir ES ATLPS kainos.
Pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas bus palaipsniui įvedamas 2026–2034 m. – tokiu pat greičiu, kaip kad atsisakoma nemokamų ATLPS leidimų. Tikimasi, kad tai užtikrins, jog ES vykdant didesnio užmojo politiką klimato srityje gamintojai neperkeltų gamybos už ES ribų.
EP patvirtino (521 balsas už, 75 prieš, 43 susilaikė) sprendimą 2026 m. steigti ES Socialinį klimato fondą, kuris leis užtikrinti, kad su klimato kaita susijusi pertvarka būtų socialiai teisinga. Šio fondo lėšomis bus padedama energijai ir transportui lėšų itin stokojantiems gyventojams ir šeimoms bei labai mažoms įmonėms. Įsteigtasis Socialinis klimato fondas bus finansuojamas iš lėšų, gautų aukcionuose pardavus ATLPS II leidimus (iki 65 mlrd. eurų), o papildomi 25 proc. bus padengti iš nacionalinių išteklių.
Šiuos sprendimus dar turės oficialiai patvirtinti ES Taryba. Jie įsigalios po 20 dienų, kai bus paskelbti ES oficialiajame leidinyje.
Šie teisės aktai yra kartu Europos Parlamento atsakas į Konferencijos dėl Europos ateities išvadas, kuriose piliečiai paragino ES kovoti su tarša ir remti tvarų augimą.