Kainos lentynose stebina: to, kas vyksta daržovių rinkoje, dar nėra buvę

2023 m. kovo 7 d. 09:50
Loreta Mačiulienė
Pardavėjai sako, kad sėklų pardavimas auga jau kelerius metus. Šiemet jie prognozuoja, kad pirkėjų bus dar daugiau. Bet už sėklas teks mokėti brangiau, mat ūkininkų sandėliai tuštėja ir netrukus gali pritrūkti kai kurių Lietuvoje užaugintų daržovių. Dėl buvusio prasto derliaus pasaulio rinkose ypač trūksta svogūnų, todėl jų kainos kyla kaip ant mielių.
Daugiau nuotraukų (8)
Vis dėlto augintojai ramina: daržovių parduotuvėse neturėtų pritrūkti, nes kitose šalyse pradedamas imti naujas derlius netrukus pasieks ir Lietuvą.
Sėklų pardavėjams – darbymetis. Per pandemiją pirkti internetu įpratę žmonės, šio įpročio nemeta – priešingai, pastaraisiais metais sėklų pardavimas, sako, tik auga. Priežasčių, kodėl prekyba sėklomis klesti, yra ir daugiau.
„Jeigu tik kažkokie sukrėtimai, krizės – žmonės sėklų perka daugiau. Pardavimų didėjimą taip pat veikia ir daržovių kainų didėjimas – žmonės pradeda daugiau daržovių augintis savo kiemuose“, – „Lietuvos ryto“ televizijai aiškino „Agrošiltnamių“ direktorius Paulius Andriejavas.
Pernai sėklomis prekiaujantys didmenininkai sulaukė 15 proc. daugiau pirkėjų negu ankstesniais metais. Šiemet, prognozuoja, pardavimas dar augs.
„Tikimės, kad bus daugiau. Stebime sezono startą, kuris labai priklauso nuo pirkėjo nuotaikos. Šie metai ypač nesaulėti. Sakome: jeigu savaitgalį saulė pašvietė, tai pirmadienį atėję į darbą žinom, kad užsakymų bus prikritę daug“, – pasakojo P.Andriejavas.
Tačiau už sėklas šiemet teks mokėti brangiau.
Anot pašnekovo, kainos kyla kiekvieni metai, bet nedrastiškai. Šiemet fiksuojamas 2–10 proc. brangimas, priklausomai nuo sėklų rūšies.
Pirkinių krepšelyje pirmauja pomidorai. Perka ir agurkus, dažniausiai – trumpavaisius, tinkamus raugti.
„Nenusileidžia ir kopūstai, ir svogūnai, ir ridikėliai. Paskutinieji keli metai parodė, kad stipriai bėga pirmyn arbūzų pardavimai, nes lietuviai suprato, kad gali užsiauginti arbūzus. Jie niekuo nenusileidžia importuotiems, yra žymiai skanesni“, – pasakojo „Agrošiltnamių“ direktorius.
Kaip sako pardavimo vadybininkas Aivaras Juodeika, arbūzų auginimu domisi ir didieji ūkiai – augina hektarais.
Pasak sėklų pardavėjų, pigesnių daržovių parduotuvėse tikėtis nereikėtų, todėl galintys jų užsiauginti patys sutaupys.
„Daržovės brangsta, sąnaudos didėja, todėl užsiauginę namie daržovių sutaupysite. Aišku, pas mus neatsitiks taip, kaip Jungtinėje Karalystėje, nes ūkiai stiprūs, Lietuvoje užauginama nemažai daržovių“, – kalbėjo P. Andriejavas.
Ūkininkų sandėliai mūsų šalyje tuštėja, kai kurių senojo derliaus lietuviškų daržovių netrukus galime pritrūkti.
Kaip „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Daržovių augintojų asociacijos atstovė Indrė Lukoševičienė, tikėtina, kad lietuviškų svogūnų ir morkų įsibėgėjant pavasariui pritrūksime, o trūkstant lietuviškų daržovių jų kaina išliks aukšta. Kita vertus, piečiau esančios šalys pavasarį pradeda tiekti šviežias daržoves, o esant jų pertekliui rinkoje gali atsirasti daržovių už mažesnę kainą.
Vieni paklausiausių šiuo metu – svogūnai, todėl jų kainos kyla. Pabrango ir morkos, paprikos.
„Stipriai padidėjusios svogūnų kainos – nėra taip buvę. Tiek Europoje, tiek kituose regionuose jaučiamas didžiulis jų poreikis“, – minėjo P.Andriejavas.
Ar daržovės dar brangs, prognozuoti sunku – priklauso nuo derliaus Lietuvoje ir kitose šalyse.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.