„Įstatyminė apsauga nuo diskriminacijos dėl lyties darbo santykių srityje galioja jau 24 metus, o nuo diskriminacijos dėl amžiaus – 18. Tačiau net ir prabėgus ne vienam dešimtmečiui, su tuo vis dar susiduria darbo ieškantys žmonės. Pastaruoju metu stebime padažnėjimą atvejų, kai asmenys kreipiasi dėl lyties ir amžiaus pagrindais diskriminuojančių darbo skelbimų arba darbdavių komentarų įsidarbinimo metu“, – teigia lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.
Vien per pirmuosius šių metų mėnesius į Tarnybą dėl darbo skelbimų jau kreiptasi 16 kartų. Pusė iš jų – dėl diskriminacijos dėl amžiaus, taip pat dažnai kreiptasi dėl diskriminacijos lyties pagrindu. Tarnybos ekspertai nori dar kartą priminti – Lygių galimybių įstatymas draudžia diskriminaciją lyties, amžiaus, negalios, šeiminės padėties ir kitais įstatyme numatytais pagrindais darbo santykių srityje. Į darbo santykių sritį patenka ir darbo skelbimai, ir darbdavio veiksmai, komentarai, klausimai darbo pokalbių metu.
„Kalbant apie darbo skelbimus, dažniausiai gauname pranešimus ir klausimus apie darbo skelbimuose nurodytą pageidaujamą lytį ir amžių. Susisiekus su darbdaviais, pasigirsta įvairios stereotipinės nuostatos.
Komentuodami savo skelbimų reikalavimus, darbdaviai amžiaus limitus bando pagrįsti įvairiai. Pavyzdžiui, teigia, kad ieško jauno darbuotojo, nes jis geriau pritaps jauname kolektyve. Ieško moters kasininkės, nes moterys neva kruopštesnės, o vyrų ieško fizinės jėgos reikalaujantiems darbams.
Teko susidurti net su sušių restoranu ieškančiu vyro sušių šefo, nes šio patiekalo gaminimas moterims neva gali būti per sunkus“, – apie atvejus, su kuriais susiduria Tarnyba, pasakoja B.Sabatauskaitė.
Ji primena, kad yra ir profesijų ar darbo vietų, kuriose amžiaus ribos numatytos įstatymuose, o lytis kartais yra lemiamas faktorius – aktoriai (-ės), modeliai, solistai (-ės) ir pan.
Diskriminaciją priėmimo į darbą procese gali būti itin sunku įrodyti. Darbdaviai dažniausiai pakoreguoja darbo skelbimą po to, kai su jais susisiekia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovai, tačiau tai nebūtinai užkerta kelią diskriminacinėms nuostatoms renkantis kandidatus pokalbių metu. Turint įtarimą, kad per darbo pokalbį galite susidurti su diskriminacija ar priekabiavimu, jį galima įsirašyti ir įrašą pateikti kaip įrodymą teikiant skundą lygių galimybių kontrolierei. Informacija apie tai, kaip pateikti skundą ar kreiptis kitais būdais, pasiekiama čia: https://lygybe.lt/lt/patyriau-diskriminacija.-ka-daryti