Labiau pesimistinėms EK prognozėms dėl Lietuvos įtaką daro mažesnis vartojimas

2023 m. vasario 17 d. 13:30
Europos Komisijai (EK) šią savaitę paskelbus, kad Lietuvos ekonomikos augimas sieks 0,3 proc., vietoje praeitų metų rudenį prognozuotų 0,5 proc., eurokomisaras Virginijus Sinkevičius tvirtina, kad didžiausią įtaką tam daro mažesnis vartojimas ir išsikvepianti infliacija.
Daugiau nuotraukų (2)
„Priežastys labai plačios. Pirma tai – mažesnis vartojimas, antra, matome, kad kažkiek išsikvepia ir infliacija, ji nuosekliai mažės. Prognozuojame, kad 2024 m. ji gali netgi pasiekti normalią ribą, kas būtų apie 2,1 proc.“, – išskirtiniame interviu naujienų agentūrai ELTA iš Strabsūro teigė V.Sinkevičius.
EK narys pažymėjo, kad šios priežastys yra pagrindinės, lemiančios labiau pesimistines ekonomines prognozes Lietuvai, tačiau į tai nebūtina žiūrėti iš labai neigiamos perspektyvos. Taip pat, pasak jo, didžiausia problema šalyje yra susitraukęs eksportas ir importas. „Į tai reikėtų atkreipti dėmesį, nes čia jau kalbame apie savo ūkio, ekonomikos konkurencingumą. Praradus tas pozicijas, jas labai sunku atsikovoti“, – sakė politikas.
ELTA primena, kad šią savaitę EK skelbė Lietuvos 2023 m. makroekonomikos prognozę.
EK duomenimis, po Rusijos invazijos į Ukrainą, Lietuvos ekonomikos augimas 2022 metais sulėtėjo iki 1,9 proc., o ketvirtąjį ketvirtį tapo neigiamas, siekęs -1,7 proc. Ekonominės veiklos augimą slopino sumažėjęs eksportas į kai kurias Rytų Europos šalis ir kritęs privatus vartojimas, nes augantis darbo atlygis nepadengė didelės infliacijos rezultatų.
Artimiausiu metu Lietuvos ekonomikai ir toliau įtakos turės ekonominis ir geopolitinis neapibrėžtumas, prastėjanti įmonių finansinė padėtis ir mažėjanti namų ūkių perkamoji galia, teigiama EK prognozėje. Nors 2022 metų rudenį buvo prognozuota, kad 2023 metais Lietuvos ekonomikos augimas sieks 0,5 proc., dabar manoma, kad augimas per metus tesieks 0,3 proc.
Anot EK, piką 2022 metų rugsėjį pasiekusi infliacija pradėjo mažėti dėl kritusių pasaulinių naftos kainų ir vidaus pastangų pažaboti energijos kainų augimą vartotojams, įskaitant pridėtinės vertės mokesčio tarifo sumažinimą šilumos energijai. Visgi infliacija kituose sektoriuose vis dar didelė, kas galimai atspindi ankstesniais mėnesiais išaugusių sąnaudų poveikio vėlavimą.
Tuo pat metu, EK pažymi, kad kainų augimo tempas 2023 m. sumažės iki 8,7 proc., o 2024 m. – iki 2,1 proc. Mažėjantis aktyvumas tiek šalies ekonomikoje, tiek prekyboje su pagrindiniais partneriais ir tolygus energijos kainų mažėjimas prisidės prie infliacijos mažėjimo.
Taip pat 2024 m. dėl didesnių privataus vartojimo išlaidų ekonomikos augimas sieks 2,5 proc. Be to, 2023 ir 2024 m. vyks didesnis ES lėšų, ypač Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšų įsisavinimas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.