Ūkininkai neiškentė – pirmadienį visoje Lietuvoje paskelbė protestą, jį pajus tūkstančiai gyventojų

2023 m. vasario 6 d. 09:40
Papildyta
Lietuvos ūkininkai piktinasi dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų. Dėl to pirmadienį protestuoja visoje šalyje. Ūkininkai renkasi prie didžiųjų prekybos tinklų, perdirbėjų būstinių ir stato kryžius bei nemokamai dalija pieną.
Daugiau nuotraukų (11)
Protestą ūkinininkai įvairuose šalies vietose pradėjo priešpiet, apie 11.30 val.
Kaip sakė Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas portalui lrytas.lt, kalbėdamas apie protesto tikslus, nedaugžodžiavo: „teisingumo siekiame“.
Kaip minėjo jis, siekia teisingos pieno kainos vartotojams, teisingos kainos žemdirbiams. „Kainos yra neadekvačios, palyginus su kitomis Europos Sąjungos šalimis. Aiškiai matosi, kad kažkas iš to viso gėrio lobsta: prekybininkas arba perdirbėjas. Tai šiai dienai ir aiškinamės, ar prekybininkas, ar perdirbėjas didesnis Skrudžas“, – aiškino pašnekovas.
„Norime atkreipti perdirbėjų ir prekybininkų dėmesį, jei jie dar turi kažkokių sąžinės likučių“, – kalbėjo M.Puidokas.
Nors Žemės ūkio ministerija jau skelbė, kad bus inicijuojami tam tikri teisės aktų keitimai dėl pagalbos prieno ūkiams, M.Puidokas sako nesitikintis, kad sulauks pagalbos.
Primename, kad panaši protesto akcija vyko dar 2016 metais. Ūkininkai taip pat protestavo dėl žemų pieno supirkimo kainų – pieno gamintojai Vilniuje nemokamai dalijo šviežią pieną.
Prašo trišalių ūkininkų, perdirbėjų ir prekybininkų derybų
Pieno gamintojai argumentuoja, kad žaliavinio pieno supirkimo kainos sumažėjo tiek, kad jau yra mažesnės nei jo savikaina. Jų teigiama, kad šiuo metu supirkimo kaina sumažėjo nuo 47 iki 27 centų, kuomet savikaina siekia apie 35 centus už litrą pieno.
Pasak prie Vilniuje esančios „Maxima“ būstinės ir parduotuvės protestuojančio ūkininko iš Mažeikių rajono Pauliaus Vanago, ūkininkai perdirbėjus ir pardavėjus nori pakviesti trišalių derybų.
„Norime paklausti, kas yra didesnis skrudžas – ar prekybininkas, ar pardavėjas – ir pakviesti į trišales derybas su ūkininkais perdirbėjus ir pardavėjus“, – pirmadienį „Delfi“ televizijai iš protesto vietos Vilniuje sakė P.Vanagas.
Jo teigimu, pieno gamintojai prašo „teisingesnio kainos paskirstymo“.
„Parduotuvėje pienas kainuoja 1,7 euro, o ūkininkas gauna 30 centų“, – akcentavo ūkininkas. Jis teigė, kad pieno gamyba šiuo metu yra nuostolinga.
„Mums reikalinga susiderėti, kad tokios situacijos nesusiklostytų ateityje, kad ūkiai galėtų planuoti sklandžiai savo pajamas, nebūtų to trukdomi. Tą turėtų suprasti ir perdirbėjai, ir pardavėjai, ir nenaudoti to didelio skirtumo mūsų ūkių žlugdymui“, – kalbėjo P. Vanagas.
Prie „Maxima“ būstinės esantys ūkininkai nešini plakatais „Sunaikintas pieno ūkis – sunaikintas Lietuvos kaimas“, „Kodėl vartotojas turi mokėti DAUGIAUSIAI, kai ūkininkas gauna mažiausiai?“, „Pienas už dyką tik pasakose“, ir kt. Protesto simboliu pasirinktas žalias kryžius.
Pieną nemokamai protesto akcijoje dalijęs Kaišiadorių rajono ūkininkas Saugirdas Rimševičius sakė pasirinkęs tą daryti, kadangi pienininkams nebeapsimoka jo pardavinėti.
„Iki vasario gaudavome apie 38–42 cento, priklausomai nuo baltymų ir riebalų kiekio piene. Dabar siūlo už bazinę 18 centų kainą“, – „Delfi“ televizijai kalbėjo ūkininkas.
K. Navickas: pieno ūkininkus tikrai palaikome, esame nusimatę daug priemonių jiems padėti
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad daliai ūkininkų argumentų ministerija pritaria bei yra parengusi planą, kaip jų naudai koreguoti įstatymus.
„Vyksta žemdirbių akcija, kuriai viena esmine dalimi tikrai pritariame ir palaikome. Atsitikus krizėms, ir, ypatingai, kainų svyravimams, pirmiausia nukenčia ir visas krūvis tenka žemdirbiams. Dėl to peržiūrime esamą reguliavimą. Manome, kad tos priemonės, kurios buvo numatytos iki šiol, nėra pakankamos“, – pirmadienį žurnalistams sakė K. Navickas.
„Daug priemonių nusimatėme. Dabar svarstome, vertiname, kurie teisės aktai turi būti keičiami“, – kalbėjo jis.
Pasak jo, visų pirma reikia susieti žaliavinio pieno ir produkcijos kainas, taip pat stiprinti ūkininkų derybines galias. Ministras, be kita ko, pažymėjo, kad ypatingai sudėtingoje padėtyje atsidūrė ūkiai, pradėję savo modernizavimą, taip pat – pavieniai, smulkūs ūkiai, kurie nesiburia į kooperatyvus.
„Jiems ypač stipriai smogė ši krizė. Finansines priemones, projektų valdymo administracinius dalykus taip pat ketiname keisti“, – teigė K. Navickas.
„Turime planą, ketvirtadienį susitinkame, toliau derėsime, žiūrėsime, kaip viskas juda“, – pažymėjo ministras.
Ragina padėti ir savivaldybes
K. Navicko teigimu, ministerija ketina ginti ūkininkų interesus bei siekti, kad pingant pienui labiausiai nebūtų mažinama pieno gamintojų kainos dalis.
„Visos pusės laikosi nuomonės, kad turi pagrįstas prielaidas kainai mažinti. Ką matome ir su kuo nesutinkame, kad šitose situacija visas kainų mažėjimas ir didele aprėptimi juda link ūkininkų. Jie gauna didžiausią naštą, taip neturėtų būti“, – pažymėjo ministras.
Jis akcentavo, jog ministerija labiau skatins įsitraukti ir savivaldą: „Labai norime savivaldybių įsitraukimo. Nes čia yra jų gyventojai ir palikti juos vien rinkos reguliavimui jau nebeišeis.“
Aiškindamas, kodėl pieno supirkimo kainos pastaruoju metu taip ženkliai krito, K. Navickas sakė, kad rinkose mažėjo kai kurių pieno produktų, pavyzdžiui, šviežios grietinėlės, sviesto, pieno miltų, sūrių, kainos – dalies ir iki 20 proc.
Dėl to, tikino ministras, produktų gamintojai „nebeskuba parduoti“ aukštesne savikaina pagamintos produkcijos.
„Tada užsipildo sandėliai, sąnaudos ir, natūralu, kad nebėra tokio didelio poreikio turėti tą žaliavinį pieną. Čia yra tokia prielaida šitai visai situacijai atsitikti“, – kalbėjo K. Navickas.
ELTA primena, kad Lietuvoje itin nukritus pieno supirkimo kainoms, ūkininkai pirmadienį protestuoja prie pieno perdirbimo gamyklų ir didžiųjų prekybos centrų būstinių.
Pieno gamintojai argumentuoja, kad žaliavinio pieno supirkimo kainos sumažėjo tiek, kad jau yra mažesnės nei jo savikaina. Jų teigiama, kad šiuo metu supirkimo kaina sumažėjo nuo 47 iki 27 centų, kuomet savikaina siekia apie 35 centus už litrą pieno.
Ūkininkai perdirbėjus ir pardavėjus nori pakviesti trišalių derybų, prašo „teisingesnio kainos paskirstymo“.
Ūkininkai protesto akcijose nešini plakatais „Sunaikintas pieno ūkis – sunaikintas Lietuvos kaimas“, „Kodėl vartotojas turi mokėti DAUGIAUSIAI, kai ūkininkas gauna mažiausiai?“, „Pienas už dyką tik pasakose“, ir kt. Protesto simboliu pasirinktas žalias kryžius.
Savo ruožtu sekmadienį Žemės ūkio ministerija pranešė ketinant spręsti susidariusią padėtį ir padėti pieno ūkiams papildomomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.
Artimiausiu metu ministerija žada inicijuoti teisės aktų keitimus, kuriais žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas, o kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs ir sąžiningi. Taip pat pakeitimai numatytų, kad žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.
Taip pat ministerija artimiausiu metu turėtų peržiūrėti ir pieno ūkių investicinius projektus – kad dėl susidariusios padėties projektai nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.
Be to, teigiama, jog ministerijoje jau parengtas įsakymo projektas, numatantis, kad jau įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.
Negavusiems investicinės paramos, galės būti teikiama tokio paties dydžio lengvatinė paskola investiciniams projektams įgyvendinti ar apyvartinėms lėšoms.
Po praėjusią savaitę vykusio Pieno tarybos susitikimo, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sakė, Taryba toliau tarsis, kaip sumažinti dėl stipriai šokinėjančių kainų ūkių patiriamas rizikas, o darkart rinksis dar vasario mėnesį.
PienasKainasupirkimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.