Pirmieji velionys Vilniaus krematoriume sudeginti dar 2022 m. lapkritį. Iki sausio vidurio čia atlikta virš 300 kremacijų.
Arnas Vildžiūnas, naujo „Cremains“ krematoriumo ir „Re Verum“ laidojimo paslaugų grupės vadovas, žadėjo, kad krematoriumas patenkins vilniečių ir Vilniaus rajono gyventojų poreikius. Anot krematoriumo atstovo, jei ne tiekimo grandines sutraukiusi COVID-19 pandemija, krematoriumas Vilniuje galėjo atsirasti ir metais anksčiau.
Krematoriumo projektas pradėtas 2016 m. Statybos Lentvario gatvėje truko kone dvejus metus, o vietos paieška užgaišo ne vienerius metus. Naujienų agentūra BNS rašo, kad krematoriumui Gariūnuose priešinosi gretimų gyvenamųjų namų savininkai, tačiau jie teismuose pralaimėjo ginčą su Aplinkos apsaugos agentūra, nusprendusia, kad norint šioje teritorijoje statyti krematoriumą neprivaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimo.
Kad būta aistrų, patvirtino ir krematoriumo atidaryme dalyvavęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Anot jo, taryboje būtent svarstant, kur ir koks sostinėje turėtų atsirasti krematoriumas, būdavo sulaukiama daugiausia klausimų. „Virė neįtikėtinai karštos diskusijos“, – atidarant krematoriumą sakė meras.
Skaičiuojama, kad į pastatą, kurio bendras plotas – virš 640 kv. metrų, iš viso investuota apie 4 mln. eurų. Krematoriumo savininkai tikisi, kad pinigai sugrįš per dešimt metų.
Naujajame krematoriume numatomos dvi deginimo kameros – pradiniame etape viena kamera, tačiau, atsiradus poreikiui, galės būti sumontuota ir pradėta naudoti antra kamera.
„Šiuo metu galime drąsiai sakyti, kad esame vienas moderniausių krematoriumų. Čia įdiegėme šiai dienai geriausią įrangą, kurią galima įsigyti rinkoje. Pasirinkome vokišką techniką, kuri dažnu atveju net dvigubai brangesnė už alternatyvius pasiūlymus, bet pasižymi itin aukšta kokybe ir patikimumu. Ypatingą dėmesį skyrėme oro filtravimo sistemai, kuri sudaro bene pusę visos įrangos kainos“, – sako A.Vildžiūnas.
„Dirbame su laidojimo namais. Jie ir nustato galutinę kremavimo kainą. Vien kremavimas kainuoja apie 400 eurų, tačiau jo neatliksi be karsto, be velionio paėmimo ir panašiai. Visam tam susidaro išlaidos nuo 600 eurų“, – vardijo A.Vildžiūnas.
„Cremains“ taip pat valdo pernai vasarą veiklą pradėjusį krematoriumą Klaipėdos rajone, pernai rudenį šiame rajone taip pat atidarytas įmonės „Gvatosta“ valdomas Vakarų Lietuvos krematoriumas.
Nuo 2011-ųjų Kėdainių rajone veikia pirmasis Lietuvoje krematoriumas, kurį valdo bendrovė „K2 LT“.
A.Vildžiūnas minėjo, kad Latvijos sostinės Rygos apylinkėse krematoriumas atidarytas jau prieš bene 17 m., o Estijos sostinėje Taline – prieš 30 metų. Iki šiol kremavimo paslaugų ieškantys vilniečiai neretai važiuodavo į Lenkiją.