Anot jo, universitetai išmoko programuoti, bet neretai, atsidūrus konkrečioje įmonėje, tų mokslų diplomuoti absolventai negali panaudoti. Tuo tarpu kelių mėnesių trukmės programavimo kursai, o kartu – ir darbas įmonėje gana greitai padeda žmogui suprasti, ar jo pasirinktas kelias yra teisingas.
„Pameistrystė yra geras startas į informacinių technologijų (IT) rinką žengiančiam žmogui. Jei tik jis norės, galės toliau mokytis ir tęsti karjerą studijuodamas universitete“, – pratarė S.Jermolovičius.
Elektrikai, konditeriai, kulinarai, paramedikai, kosmetologai, inžinieriai – tai tik kelios profesijos, kurias pasirinkę žmonės žinias gali kaupti ne tik profesinio mokymo centruose, bet kartu ir dirbdami pameistriais tų sričių įmonėse.
Įmonių, kurios į darbą priima pameistrius, vadovai paprastai yra vieningos nuomonės, – pameistrystė yra būtent tokia mokymo forma, kuri padeda išsiugdyti motyvuotus, profesionalius, lojalius darbuotojus.
Netrumpos paieškos
Programuotojas pameistrys Jonas Kaspariūnas – vienas tų žmonių, kurie praėjo netrumpą paieškos kelią.
„Mane visada viliojo kompiuterinė technika, net sovietmečiu mūsų namuose jau buvo kompiuteris, nes mama buvo programuotoja. Žaidimai būdavo nuobodūs, tad pats bandžiau juos kurti, mokiausi programuoti, bet vėliau ilgai nepanaudojau“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Kuriantys Lietuvą. Pameistrystė“ kalbėjo J.Kaspariūnas.
Baigęs mokyklą jis nustūmė technikos mokslus į šoną ir bandė save atrasti astronomijoje, tapo ir Lietuvos astronomijos mėgėjų klubo prezidentu. Galop supratęs, kad negerai pomėgį paversti darbu, jis suskato mokytis kompiuterinės technikos, įsidarbino įmonėje.
„Dirbdamas supratau, kad moku visai ne tai, ko realiai reikia įmonėje. Ir kad vis dėlto turiu grįžti prie ištakų – kad reikia tęsti mokslus, susijusius su programavimu“, – užsiminė Jonas.
Taigi jis įstojo į TECHIN – į Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centrą, kuriame rengiami kvalifikuoti programuotojai, gebantys projektuoti ir kurti pilnai funkcionuojančias informacines sistemas.
Atlikęs praktiką Jonas įmonėje „EIS Group Lietuva“ sidarbino pameistriu programuotoju, mokėsi ir dirbo, o šiuo metu, praėjus ketveriems metams, jis jau yra senior programuotojas.
Mokinių kelias į įmones
„EIS Group Lietuva“ – tarptautinė įmonė. Pasak jos direktoriaus S.Jermolovičiaus, ji teikia paslaugas Europos, JAV, Azijos rinkoms – jose veiklą vykdančios didžiosios draudimo bendrovės renkasi „EIS Group“ kuriamus IT sprendimus.
Grupės padalinys Vilniuje yra vienas iš pagrindinių jos narių, kuri kuriami svarbiausi IT produktai bei, klientų pageidavimu, atliekami specifiniai pakeitimai.
Programuotojus rengiantis TECHIN bendradarbiauja ir su šia įmone, ir su kitomis įmonėmis – partnerėmis, kurios suinteresuotos priimti studentus mokytis pameistrystės būdu.
Gabiems TECHIN mokiniams siūloma mokytis „Akademija IT“ sustiprinto ugdymo klasėje. Joje yra didesnis krūvis bei daugiau skiriama dėmesio praktiniam darbui. Akademijoje dėsto ir įmonių atstovai bei konsultuoja studentus mokymo metu.
J.Kaspariūnas ir buvo vienas ir „Akademijos IT“ lankytojų, kuriam buvo pasiūlyta pameistrio darbo vieta „EIS Group Lietuva“ įmonėje.
Pameistrystės privalumai
Pasak S.Jermolovičiaus, pameistrystė suteikia galimybę į darbą priimtus jaunuolius mokyti technologijų.
„Universitetuose IT specialistai mokomi labai plačiai, o mums gi reikia siauros specializacijos specialistų. Pavyzdžiui, mums nereikia, kad jie nusimanytų pačiuose kompiuteriuose, jų detalėse, mums reikia tam tikros gana siauros srities specialistų. Taigi tie darbuotojai, kuriuos mums rekomenduoja mokymo įstaigos, atitinka mūsų įmonės profilį“, – kalbėjo Sigizmundas.
Pasak jo, pameistrius įmonės komandoje prižiūri patyrę darbuotojai. Jie nepaliekami vieni – jie dirba kartu su meistrais ir kaupia patirtį.
„Tokia tad yra realybė – IT specialistų Lietuvoje trūksta, o mes ieškome galimybių, kaip užpildyti darbuotojų stygiaus spragas. Būtent pameistrystė suteikia galimybę išsiugdyti darbuotojus per trumpą laiką.
Mokymo įstaigos, su kuriomis bendradarbiaujame, išmoko programavimo pagrindų, o mes, pasirašydavome pameistrystės sutartį, tiems žmonėms greta bazinių žinių suteikiame specifinių savo žinių – technologinių, funkcinių. Taigi pameistriams gana greitai pavyksta suprasti, ar jie atsidūrė savo vietoje, o mums – ar darbuotojas tinkamas“, – kalbėjo S.Jermolovičius.
Pasak jo, svajojantiems apie programuotojo profesiją, pirmiausia reikia pagalvoti apie norą siekti užsibrėžto tikslo, o visa kita yra technologijos, kurias galima išmokti.
„Ateina pas mus dirbti pameistriais įvairių žmonių – ir labai žingeidžių, ir mažiau žingeidžių. Kartais atrodo, kad žmogus norėtų būti testuotoju, o ilgainiui pamatome, kad jis gali tapti analitiku. Kitas nori būti programuotoju, bet jam neužtenka žinių, todėl pasiūlome automatinio testavimo kryptį. Taigi didelėje įmonėje paprasčiau rasti tinkamiausią vietą“, – patikino „EIS Group Lietuva“ vadovas.
Televizijos laidas, skirtas pameistrystei, kviečiame peržiūrėti „Youtube“ paskyroje: https://www.youtube.com/channel/UCfyW8HAQ-iYnzvFY4ME_qgQ
Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. Projekto vykdytojas – Valdymo koordinavimo centras. Projekto partneris – Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
.
pameistriaiprogramavimasVilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras
Rodyti daugiau žymių