„Stengėmės padėti verslui, kad tik jis išliktų – kad tik nenutrauktų veiklos, nes patirtis liudija, kad po sunkmečių žiemos visada ateina viltingas pavasaris. Tikimės ir tikime, kad kitąmet karas baigsis Ukrainos pergale, o po jo verslas atsities“, – sakė Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) prezidentas, bendrovės „Traidenis“ vadovas Sigitas Leonavičius.
Įvertino ir padėkojo
Tad kaip ir kasmet, prieš Kalėdas, Vilniaus PPAR gruodžio 20-osios vakarą surengė tradicinį padėkos renginį, kuriame apdovanojo išskirtinių rezultatų šiemet pasiekusios įmonės. Tai pat buvo pagerbti ir geriausi jų vadovai, ir rūmų nariai, aktyviai dalyvavę šios organizacijos veikloje.
„Ši šventė, kaip ir dauguma prieš Kalėdas vykstančių renginių, skirta metų rezultatams apibendrinti. Bet ne tik verslui – vyriausybei taip pat šie metai buvo dar ir psichologiškai sunkūs, – patikino S.Leonavičius. – Karas ir su juo susijusios įvairios krizės didino įtampą.
Visus šiuos metus teko bendrauti su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, nes ir išorėje, ir šalies viduje buvo daug politinės įtampos, susitikimuose ministerijoje – taip pat.
Vis dėlto galų gale ministrei Aušrinei Armonaitei pakako valios išgirsti verslą. Išminties pakako abiejose pusėse, ir mums pavyko susitarti – metams besibaigiant buvo rasta įmonėms palankių sprendimų. Štai todėl ir norėjome padėkoti ministrei bei jos komandai“.
Pasak Vilniaus PPAR generalinio direktoriaus dr. Almanto Danilevičiaus, kadangi šiemet, padedant Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijai, pavyko suorganizuoti daug paramos Ukrainai, rūmai padėkojo ir šios draugijos direktorei Kristinai Meidei. „Kartu su socialiniais partneriais tam tikrose situacijose mums pavyksta rasti geriausius sprendimus“, – sakė A.Danilevičius.
Dar vieni sunkūs metai
Pasak ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio, po pandemijos iššūkių 2022-ieji buvo dar vieni nelengvi metai, kai reikėjo kartu su verslu ieškoti kuo įvairiausi sprendimų.
„Šiemet kaip niekad didelę neigiamą įtaką verslui darė didžiulės energijos kainos. Gerai, kad Vyriausybėje pavyko rasti sprendimų – kompensacijų visiems elektros vartotojams, taigi ir įmonėms – taip pat, ypač toms, kurios labiausiai nukentėjo nuo tų milžiniškų energijos kainų.
Nes ypač svarbiau, kad verslas ir ateityje išliktų konkurencingas. Štai todėl Lietuvoje, pasitelkus įvairias programas, padedama persitvarkyti verslui. Taip pat ir mes patys darome namų darbus, kad elektros energijos Lietuvai reikėtų kuo mažiau importuoti ir kuo daugiau jos pigiau pasigamintume patys“, – sakė V.Jurgutis.
Pasak jo, verslui reikia padėkoti ir už tai, kad blogiausios prognozės neišsipildė. BVP augimas išliko, o kitąmet, prognozuojama, kad jis didės 1,4 proc., tuo tarpu ES vidurkis numatomas tik 0,3 proc.
„Realusis eksportas šiemet vis teik augo, kitąmet jo augimas Lietuvoje prognuozuojamas didesnis nei kitose ES valstybėse. Išaugo ir investicijų skaičius“, – priminė V.Jurgutis.
Išskirtiniai vadovai
„Mūsų veikla – statybų užbaigimo verslas: naujos ir senos statybos pastatų pridavimas.
Iki šiol veiklą buvome sutelkę Klaipėdoje, o šiemet mums pavyko ją išplėsti ir Vilniuje“, – sakė „Metų įmonės vadovė“ apdovanojimą pelniusi bendrovės „Sinergijos projektai“ direktorė Alina Velykienė.
Pasak jos, įmonei šiemet pavyko išspręsti ypač daug sudėtingų situacijų – padėti žmonėms, kurie paveldėjo neregistruotą nekilnojamąjį turtą. Maždaug 20 proc. tų darbų, kuriuos atlieka ši įmonė, yra susiję būtent su žmonių turėtais, bet taip ir neįregistruotais Registrų centre pastatais.
„Tai – problemos, kurios žmones užklumpa mirus jų artimiesiems. Pavyzdžiui, šiemet mums pavyko sutvarkyti dokumentus – įregistruoti prieš 50 metų Telšiuose statytą namą, kurio savininkė mirė prieš 17 metų.
Visa tai mes darome be teismų. Kadangi mūsų įmonėje procesai yra robotizuoti, tai smarkiai pagreitina visus procesus. Be to, Lietuvoje yra puikių matininkų bei geodezininkų, su kuriais mes bendradarbiaujame“, – sakė A.Velykienė.
Startavo šiemet
Bendrovės „Ekko LT“ direktorius Aurimas Bagdanavičius taip pat šiemet gavo „Geriausio įmonės vadovo“ apdovanojimą.
Ši įmonė spaudžia ekologišką aliejų iš Lietuvos ūkininkų užaugintų ekologiškų rapsų. Išspaudas ji parduoda ekologiniams gyvulių ūkiams, o aliejus, išpilstytas į įvairios talpos butelius, patenka ir į mūsų šalies prekybos tinklus.
Nors įmonė dar jauna, gamybą pradėjusi tik šiemet, ji jau eksportuoja apie 70 proc. produkcijos.
„Rinkose – išbadymų metas,bet lanksčiam verslui – tai galimybių laikas. Mūsų įmonė – jauna, tad mums ypač svarbu surasti užsakovų užsienio rinkose. Šiemet vykome su PPAR į verslo misijas JAV, Izraelyje, turime ir kitų planų.
Nėra lengva parduoti vertingą produktą, nes Lietuvoje ekologišką aliejų teperka 1–2 proc. pirkėjų, Vakaruose – iki 18 proc. Taigi mums būtinos rinkos užsienyje“, – sakė A.Bagdanavičius.
Pokyčiai ir aplinkybės
Pasak Vilniaus PPAR valdybos nario Kęstučio Černecko, šiemet įmonėms – iššūkių metai, tokių agresyvių pokyčių Lietuvos eksportas neturėjo. Rinkų pergrupavimas, naujųjų paieška buvo svarbiausios įmonių užduotys.
„Negalima kiaušinių laikyti viename krepšyje – nuo 2006 metų įmonės tai išmoko, kad eksporto rinkas reikia išskaidyt.
Šiemet užmegzti naujus ryšius su Skandinavijos, Azijos šalimis nebuvo lengva, bet kai kurioms įmonėms tai gerai sekėsi. Rūmams padedant tai vyko gana sklandžiai – buvo ir diplomatinių susitikimų, ir verslo misijų, taigi įmonėms – rūmų narėms, dažniausiai – maisto produktų gamintojoms, pavyko rasti kontaktų kitose šalyse ir pristatyti savo gaminius“, – sakė K.Černeckas.
Pasak jo, kadangi santykių su Kinija kontekste daugelis Vakarų gamintojų ieškojo greitesnio produktų tiekimo, jiems pasidarė ne tiek svarbi logistikos kaina, kiek pačios prekės.
„Tad Lietuvos gamintojai galėjo pristatyto savo gaminius ir juos sėkmingai parduoti. Jei Vakaruose anksčiau pirkėjai vertindavo įmonių dydį ir kitus dalykus, dabar viso to neliko, jiems svarbu, kad tik būtų prekių“, – paaiškino pašnekovas.
Projektas Kenoje
„Mums buvo sėkmingi metai. Net „pasidarėme sau reklamą“, Kenos geležinkelio stotyje įrengdami rentgeno skenerį, kuris ypač svarbus Lietuvos saugumui.
Padarėme tai bendradarbiaudami ir su „Lietuvos geležinkeliais“, ir valstybės institucijomis, atsakingomis už statybų sektorių. Darbus, kurie buvo planuoti 2,5 metų, padarėme per metus“, – sakė bendrovės „Inta“ direktorius Vytautas Vitkauskas, kuriam Vilniaus PPAR skyrė apdovanojimą už indėlį į verslo plėtrą.
Pasak jo, gerai ir tai, kad Vilniaus PPAR bendradarbiauja su valstybės institucijomis strateginiame lygmenyje. „Tai ypač svarbu, nes reikia dialogo – reikia, kad tos institucijos suprastų verslą, o ir verslui svarbu, kad valstybė turėtų ilgalaikę strateginę koncepciją“, – užsiminė V.Vitkauskas.
Lietuvą išvydo ir vokeičiai
Arūnas Šarka, komercijos atašė Vokietijoje patikino, kad vokiečiai vis geriau pažįsta Lietuvą. Jiems mūsų šalis nebėra užkampis – jiems tai IT valstybė.
„Nebesame verslo paraštėse. Vokiečiai gerai žino mūsų kibernetinio saugumo įmones, nori su jomis bendradarbiauti, kaip ir su kosmoso įmonėmis. Vokietija jau mato Lietuvą kaip verslo partnerę“, – patikino A.Šarka.
Garbės pakyla – konkursų apdovanojimai
Šiemet jos – geriausios savo srityje. Tai – įmonės, kurios kūrė, gamino, eksportavo, mokė, saugojo, kuriose žmonės dirbo tai, ką geriausiai moka. Tos įmonės kūrė pridėtinę vertę net ir esant sudėtingai geopolitinei situacijai bei įtampai rinkoje, o jų vadovai, atsidūrę iššūkių akistatoje, juos įveikė pasitelkę žinias ir išmintį.
Geriausios eksportuojančios įmonės:
labai mažų ir mažų įmonių grupėje – bendrovė „Greenlab Solutions“.
vidutinių ir didelių įmonių grupėje – bendrovė „Audėjas“.
Geriausios įmonės, nevykdančios eksporto:
labai mažų ir mažų įmonių grupėje – bendrovė „Bemija“;
vidutinių ir didelių įmonių grupėje – bendrovė „Apsaugos komanda“.
Geriausia įmonės vadovė – bendrovės „Sinergijos projektai“ direktorė Alina Velykienė.
Geriausias įmonės vadovas – bendrovės „Ekko LT“ direktorius Aurimas Bagdonavičius.
„Už pasiekimus 2022 metais“ profesinio mokymo institucijose – Vilniaus paslaugų verslo mokymo centras.
„Už pasiekimus 2022 metais“ aukštosiose mokyklose – Vilniaus kolegija.
Nusipelniusių Vilniaus PPAR narių ir darbuotojų apdovanojimai
Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų „Padėkos ženklu“ už indėlį į verslo plėtrą ir dalyvavimą Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų veikloje gerinant verslo sąlygas apdovanoti:
Lietuvos Respublikos Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė;
Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos generalinė direktorė Kristina Meidė;
Vilniaus PPAR tarybos narys Vytautas Vitkauskas.
Vilniaus PPAR tarybos narius Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų bronzos (III laipsnio) „Darbo žvaigžde“ už bendradarbiavimą ir nuopelnus šalies verslui bei aktyvų dalyvavimą Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų veikloje gerinant verslo sąlygas apdovanotas:
Vilniaus PPAR tarybos narys Konstantinas Iljasevičius.
Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų „Darbo žvaigždės medaliu“ už ilgametį ir nepriekaištingą darbą, aukštus pasiekimus profesijos srityje, asmeninį indėlį į organizacijos plėtrą, profesinę etiką, aukštus asmeninės atsakomybės reikalavimus, gebėjimą nuolat tobulinti kvalifikaciją ir žinias apdovanoti:
bendrovės „SDG“ Vilniaus skyriaus pardavimų direktorė Inga Ivanauskaitė;
bendrovės „Oliseta“ direktorė Violeta Olisevičienė;
bendrovės „Rait“ generalinė direktorė Dovilė Končak.