Greta V.Kudirkos aikštės, taip pat prie Vilniaus arkikatedros išsirikiavę prekybininkai šiemet siūlo ne tik karštų gėrimų ir gurmaniškų užkandžių, bet ir šventinės atributikos: puodelių, medinių antspaudų, vilnonių mezginių, žvakių, dekoracijų eglutėms.
Norintys šilumos turės pakratyti pinigines
Nenuostabu, kad didžiausios eilės driekiasi ten, kur karšti gėrimai ir greitai paruošiami užkandžiai. Nors kainos ne tokios ir patrauklios, gali pasirodyti, kad tautiečiams tai nė motais.
Šiemet už karštą vyną galite sumokėti nuo 4 iki 8 eurų, priklausomai nuo pasirinkto puodelio dydžio. Tokia kaina prilygsta garsiausiems kalėdiniams miesteliams Austrijoje, Jungtinėje Karalystėje ar Vokietijoje.
Iš pirkėjų tenka išgirsti replikų: „Gal dviem nusiperkame vieną didesnį puodelį ir užteks?“, „Brangu, bet juk nedažnai“.
Tačiau turintys kuklesnį biudžetą šiemet gali rinktis paprastesnius gėrimus. Štai karštas kisielius su grietinėle, karštas šokoladas ar kakava kalėdiniame miestelyje kainuoja 4–6 eurus. Kavos, imbierinės, vaisinės ar kitokios arbatos kainos svyruoja nuo 2 iki 4 eurų.
Norintieji užkąsti gali nusipirkti varškės spurgyčių už 5 eurus, o už porciją mažų blynelių su užpilais teks išleisti 6 eurus. Keptų kaštonų, vaisių šokolade kainos panašios – smaližiai už juos šiemet gali sumokėti apie 3–4 eurus.
Mugėje vaikų akis džiugina ir saldumynus pardavinėjantys prekeiviai – čia ryškiaspalvių prekių kainos įvairios, tačiau kukliau galima mažuosius palepinti ir vos už kelis eurus.
Atsistatę jėgas praeiviai smalsiai apžiūrinėja šventines prekes pardavinėjančius prekeivius. Savo kurtus medinius štampelius Katedros aikštėje pardavinėjantis Darius sako, kad žmonės jau trečius metus smalsiai apžiūrinėja prekes. Tokios produkcijos kainos svyruoja nuo kelių iki 7 eurų.
Gretimame namelyje vilnones kojines, kepures ir pirštines jau ne pirmus metus pardavinėjantis Kęstutis taip pat sulaukia smalsių žvilgsnių. Pačios šeimos ir amatininkų megztų kojinių čia daugiausia – jos šiemet gali kainuoti iki 14 eurų, tačiau sušalę praeiviai randa ir pigesnių variantų. Jo teigimu, kainų nuo praėjusių metų nepakėlė – kokios buvo, tokios ir yra, o susidomėjimas panašus.
Šiemet sostinėje įsikūrę trys Kalėdų miesteliai lankytojų iki sausio 1 d. lauks Katedros aikštėje, Odminų skvere, Vinco Kudirkos aikštėje. Mieste jau veikia ir Vilniaus čiuožykla, Kalėdinis traukinukas bei Katedros aikštėje stūkso įžiebta Kalėdų eglė.
„Sugadino visą Kalėdų dvasią“
Vienoje didžiausių Europoje – Mančesterio – kalėdinėje mugėje žmonės pasigedo su Kalėdomis susijusių prekių – viską užima maistas ir gėrimai. Kurių kainos, beje, „sugadino visą Kalėdų dvasią“, skelbia Jungtinės Karalystės reporteriai naujienų portale manchestereveningnews.co.uk.
Pinta alaus ar sidro čia kainavo 5 svarus sterlingų (5,79 euro) ir papildomai 2 svarai sterlingų (2,32 euro) už taros užstatą.
Pirkėjams čia teko susidurti su nemalonumais. Vienas iš pirkėjų jautėsi apgautas: vieną akimirką du puodeliai kakavos kainavo 16 svarų sterlingų (18,53 euro), o kiek vėliau tą pačią dieną jau 18 svarų sterlingų (20,85 euro).
Prekybininkai teisinosi, kad nuo praėjusių metų viskas pabrango, padėtį apsunkina ir Jungtinės Karalystės išėjimas iš Europos Sąjungos – viskas tapo brangiau. Tad pirkėjai prekeivius turėtų suprasti, tačiau tenka tik girdėti, kad „kitais metais čia nebegrįšime“.
Žmonės skundėsi, kad jau pigiau nuvykti į Vokietijos tikrąjį šventinį turgų, nei išleisti pinigus Mančesteryje.
Neseniai „National Geographic“ pripažintas geriausiu Europoje, Edinburge įsikūręs Kalėdų miestelis šiemet lankytojus taip pat stebina maisto kainomis, rašo edirburghnews.scotsman.com portalas.
Gatvės maisto prekeiviai siūlo bavariškus produktus, taip pat mėgstamus škotiškus patiekalus su prieskoniais, karštą šokoladą ir amatininkų alų.
Už karštą vyną ar sidrą lankytojai moka 7 svarų sterlingų (8,11 euro), už pusę pintos vokiško alaus – 4,50 svaro sterlingų (5,21 euro), už karštą šokoladą – iki 5 svarų sterlingų (5,79 euro).
Vokietijoje, Austrijoje – kainos kyla
Apsilankius Miunchene, Vokietijoje, keliautojams taip pat teks gerokai pakratyti pinigines. Garsiojoje kalėdinėje mugėje šiemet – 135 stendai, tačiau kainos taip pat įspūdingos.
„Tačiau, palyginti su praėjusiais metais, karštas vynas čia taip pat yra vienu euru brangesnis ir dabar kainuoja 5 eurus. O dešrelių bandelėje kaina padidėjo 50 centų ir dabar kainuoja ne 4,50 euro, o net 5 eurus. 100 gramų migdolų galima įsigyti už 4,50 euro“, – lygina news.trenddetail.com žurnalistai.
Vis dėlto, atrodo, kad didžiuliai kainų šuoliai lankytojų per daug netrikdo – mat po pandemijos ribojimų karštu vynu gali mėgautis niekam netrukdant.
Tuo metu Austrijos sostinėje Vienoje įsikūręs Kalėdų miestelis šiemet grįžo su didesnėmis kainomis ir naujovėmis.
Kai kuriose rinkose užstatas, perkant gėrimus, gali kainuoti iki 5 eurų. Pavyzdžiui, gali būti skelbiama, kad karšto vyno puodelis kainuoja 4,90 euro, tačiau nuvykus prie prekystalio bus paprašyta sumokėti 9,90 euro. Tačiau puodelį grąžinus prekybininkams, užstatas grąžinamas.
„Infliacija ir taurių gamybos, taip pat visos valymo paslaugos logistikos sąnaudos dabar labai išaugo, todėl ir yra tie keturi eurai“, – paaiškino Hannesas Dejaco, Vienoje valdantis kelias dideles kalėdines muges.
Daugelis Austrijos įmonių vis dar mėgsta atsiskaityti grynaisiais pinigais, todėl nėra garantijos, kad turguje, kuriame lankotės, bus galima atsiskaityti kortelėmis, rašoma portale.