Vilkaviškio rajone 27 hailendų veislės galvijus auginantis Evaldas sako, kad jie, net ir pakilus energijos kainoms, didelių rūpesčių nekelia.
„Šitie gyvūnai auga ištisus metus lauke, jiems nereikia energijos, nebent elektros piemuo“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė hailendų augintojas Evaldas Bendoraitis.
Ne visus augintojus energijos kainų krizė aplenkia. Klaipėdos rajone kelis šimtus galvijų su sūnumis auginantis ir tiesiai darželiams, kavinėms, restoranams mėsą tiekiantis Vidmantas sako, gali tekti uždaryti vos prieš kelerius metus įrengtą mėsos perdirbimo cechą.
„Jau dabar neapsimoka, jau neapsimokėjo prieš du mėnesius, o dar į priekį žiūrint nuostolis ateina. Mes galime priimti sprendimą laikinai sustabdyti šitą veiklą. Parduot gyvus galvijus skerdimo įmonei mums šiai dienai yra pelningiau“, – minėjo mėsinių galvijų augintojas Vidmantas Buivydas.
Ūkininkas derasi su produkcijos pirkėjais – tikisi, kad šie sutiks mokėti daugiau: jei už elektrą išpjaustymo ceche, šaldytuvuose, brandinimo spintose, šaldikliuose sumokėdavo 200 eurų, tai dabar – 1,4 tūkst. eurų.
„Jeigu į savaitę ar į mėnesį tris bulius paskerdi, tai vienas jautukas turi išeit už elektrą sumokėt. Čia žiaurus dalykas. Nežinau, kur mes toli nueisim“, – kalbėjo ūkininkas.
Išaugus kuro kainoms, padidėjo ir pašarų gamybos sąnaudos. Buivydai svarsto statyti saulės elektrinę, bet paskaičiavę nusprendė verstis savo jėgomis – paramos nesikreips.
„Tai ne traktorių nusipirkti. Čia yra visai kiti dalykai. Yra bereikalingai didelės investicijos paraiškos rengimui – pora tūkstančių išmesi, dar paramos gausi 10 tūkstančių, o pats įdėsi 40 tūkst. eurų. Labai paprasta matematika – investicijų daug, naudos nėra tiek daug, atsiperkamumo nėra“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė ūkininkė Daiva Buivydienė.
Jeigu imtų trūkinėti trumposios maisto tiekimo grandinės, pasak mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorės, tai būtų didelis žingsnis atgal.
„Žingsnis po žingsnio auginamės savo vartotoją, kuris pajunta kokybiškos jautienos skonį ir ją perka. Bijom žingsnių atgal, jeigu nutrūks tos grandinės“, – minėjo Mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė Vilma Živatkauskienė.
Ūkininkai skaičiuoja: kad nepatirtų nuostolių, jautieną reikėtų branginti maždaug trečdaliu – prie esamos kainos prisidėtų 3–4 eurai.
Kaip aiškino V.Živatkauskienė, dabar ūkininkai, bijodami prarasti klientą, mėsą parduoda už savikainą ar žemiau savikainos, nes supranta, kad tokiu sunkmečiu vartotojui negali kainų kelti – visiems sunkus metas.
Asociacijos duomenimis, galvijų augintojų mūsų šalyje daugėja. Auga ir galvijų skaičius. Pernai jų dar nebuvo suskaičiuota 200 tūkst., o šiemet šį skaičių jau viršija.