Kaunas užsimojo išnaikinti pastatus vaiduoklius: verslininkai nustėro radę savo restoraną apleisto turto sąraše

2022 m. rugsėjo 28 d. 09:01
Kauno taryba patvirtino apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą, kuriame šiemet atsidūrė 168 objektai. Kai kurie verslininkai neteko žado sužinoję, kad į sąrašą pakliuvo jų veiklai naudojamos patalpos.
Daugiau nuotraukų (7)
Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas suteikia teisę savivaldybių taryboms nustatyti mokesčio tarifą intervale nuo 0,5 iki 3 proc.
Nuo 2020 metų Kauno savivaldybės teritorijoje nustatytas 0,7 proc. ir 1 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės tarifas.
Turtui, įtrauktam į apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą, nustatytas net 3 proc. mokestinės vertės tarifas. Tokiu būdu siekiama savininkus paskatinti geriau pasirūpinti savo pastatais, kurie ne tik gadina miesto vaizdą, bet ir gali kelti pavojų.
Mieste įžvelgė gerų pokyčių
Kauno savivaldybės Licencijų, leidimų ir paslaugų skyriaus vedėja Sonata Šėlienė pranešė, kad šiemet apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašas yra net keliomis dešimtimis įrašų trumpesnis negu praėjusiais metais.
„Tai sąmoningų kauniečių, miesto paveldotvarkos programos dalyvių pasiektas rezultatas“, – džiaugėsi miesto savivaldybės atstovė.
Pasak S.Šėlienės, sąrašas tikrai nėra baigtinis, mat seniūnijų specialistai toliau dirba savo darbą ir gali įtraukti naujus objektus.
„Sąrašas taip pat pailgėtų bent pusšimčiu objektų, jeigu būtų įtraukiami pastatai, kurie dėl įstatymo spragų šiuo metu neapmokestinami, – tai bankrutavusios įmonės, tradicinės religinės bendruomenės, valstybei priklausantis turtas“, – vardijo S.Šėlienė.
Didžiausia neprižiūrimų objektų koncentracija yra Centro, Šančių, Vilijampolės ir Panemunės seniūnijose.
Negalėjo patikėti naujiena
Į apleisto ir neprižiūrimo nekilnojamojo turto 2022 metų sąrašą įtraukti 54 nauji nekilnojamojo turto mokesčio objektai. Tarp jų atsidūrė statiniai Vilniaus gatvėje, pažymėti 32-uoju ir 34-uoju numeriu.
Juose veikia kelios nedidelės papuošalų, suvenyrų parduotuvės ir gerai žinomas restoranas „Avilys“.
„Negali būti“, – stebėjosi restorano direktorė Jurgita Norė.
Ji tikino nieko nežinojusi ir visiškai nenumananti priežasčių, kodėl Senamiesčio pastatas, kuriame jau daugelį metų veikia žinomas restoranas, atsidūrė apleistų pastatų sąraše.
J.Norė neabejojo, kad kelis kartus padidėjęs nekilojamojo turto mokesčio tarifas skaudžiai atsilieptų restoranui, kuris jau antrus metus kenčia dėl remontuojamos Vilniaus gatvės, mat lankytojai nenori šokinėti per kliūtis.
„Avilio“ vadovė tikino, kad restorano patalpos visada prižiūrimos ir tinkamos naudoti, nebūta jokių priekaištų dėl jų būklės.
Gyventojams išlaidos negresia
Vėliau J.Norė išsiaiškino, kad visas pastatas į apleisto nekilnojamojo turto sąrašą pateko dėl kelių itin prastos būklės gyventojų balkonų, esančių vidiniame kieme.
„Namo administratorius perspėjo, kad dėl jų gali būti taikomos poveikio priemonės, inicijavo remontą, tačiau pasiūlymas nesulaukė gyventojų dėmesio“, – pasakojo restorano direktorė.
Ji sutarė susitikti su Kauno savivaldybės administracijos darbuotojais ir ieškoti problemos sprendimo. Taip pat ketinama prašyti išbraukti pastatą iš tarybos patvirtinto sąrašo.
„Gyventojai gali nereaguoti ir nenukentės, nes padidintas nekilnojamojo turto mokesčio tarifas taikomas tik juridiniams asmenims“, – kalbėjo J.Norė. Ji neabejojo, kad būtina atlikti reikiamus namo remonto darbus.
Vertina tiek vaizdą, tiek saugumą
Marius Švaikauskas, Centro seniūnijos seniūnas:
„Abiejų Vilniaus gatvėje esančių statinių būklė vertinama kaip bloga, todėl jie įtraukti į apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą.
Pagrindu tai padaryti tapo Centro seniūnijos statinio techninės priežiūros patikrinimo aktų 2022 metų kovo 18 dienos išvados.
Į sąrašą įrašomi nebūtinai tik negyvenami ar kitoms paskirtims einamuoju metu nepritaikyti statiniai. Į jį gali būti įtraukti ir dėl neįvykdytų ankstesnėse patikrose pažymėtų reikalavimų, per nustatytus terminus nesuremontuoti pastatai.
Reprezentacinėse, kultūros paveldui priskirtose miesto teritorijose daugiau dėmesio skiriama pastatų išvaizdai ir saugumui vertinti.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.