Vartotojų psichologija ir nuotaikų nepastovumo ekonomika taip pat yra ekonomikos kuras. Pakilimo, augimo laikotarpiais vartotojų elgesys ir lūkesčiai optimistiški – vartojama, perkama daugiau. O, stringant ekonomikai ir ilgėjant infliacijos šešėliams, vartotojų nuotaikos tampa atsargesnės ir pesimistiškesnės, taip pat krenta ir vartojimas.
RATO kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoja Jurgita Bliumin dalijasi praktiniais ir paprastai įgyvendinamais patarimais, kaip geriausia elgtis ekonominių svyravimų laikais. Anot jos, vienas pagrindinių patarimų sudėtingesniais laikotarpiais – nepanikuoti ir nesiimti staigių, neapgalvotų veiksmų.
„Dažnai puolama drastiškai taupyti. Visiškas vartojimo atsisakymas gali grėsti smogti kitu galu – dar gilesne krize, bet kai kuriuos vartojimo sprendimus tikrai verta apsvarstyti iš naujo“, – teigia J. Bliumin.
Biudžetavimas
Šeimos pajamų ir išlaidų valdymas – klasikinis, nuolat kartojamas patarimas. Tai aktualu ne tik ekonominio lėtėjimo laikais, bet ir pakilimo laikotarpiais.
Sudarykite šeimos biudžetą ir jo laikykitės. Pabandykite bent mėnesį laiko rašyti išlaidas. Tuomet galėsite geriausiai pamatyti, kokių paslaugų ar nereikalingų pirkinių galima įsigyti mažiau, kokie yra pertekliniai ir gal verta jų atsisakyti.
Būtina prisiminti, kad jei tampa sudėtingi turimų paskolų mėnesiniai mokėjimai, visada galima kreiptis į jus finansuojančią įstaigą dėl paskolų įmokų atidėjimo arba patogesnio grafiko sudarymo. Nedelskite, kol jums bus priskaičiuoti papildomi mokesčiai už laiku negrąžintas paskolų įmokas, arba pradėtas paskolos sutarties nutraukimo procesas, turintis neigiamų pasekmių.
„Vaiduoklių“ paieška
Aplinkoje apstu nematomų lėšų siurbikų. Pradėkite nuo telefono: gal rasite programėlių, naujienų, TV kanalų prenumeratų, už kurių paslaugas jums automatiškai nuskaitomas mėnesinis mokestis? Pagalvokite, gal to atsisakę visai komfortiškai išgyventumėte?
Taip pat būtina apsvarstyti metinių abonentų (pavyzdžiui, automobilių plovyklos) įsigijimo įpročius, įvertinant, kiek realiai naudojatės paslaugomis. Pakilimo laikotarpiu keli eurai per mėnesį gal ir nesijaučia, bet per metus galima sutaupyti keliasdešimt ar net šimtus eurų.
Patartina prisiminti ir klasikinius taupymo patarimus dėl elektros vartojimo mažinimo, šeimos pirkinių planavimo. Prabangos ir emocinio pirkimo prekės taip pat gali būti atidėtos geresniems laikams arba perkamos ilgiau pataupius.
Nuoma
Vienas iš sprendimų, kurį taip pat verta išbandyti, yra nuoma. Darbams išsinuomokite sodo priežiūros techniką, užuot įsigiję naują automobilį, apsvarstykite trumpalaikę automobilių arba paspirtukų nuomą, galite išsinuomoti netgi suknelę šventei.
Verslai, užuot įsigiję naujus, taip pat gali nuomotis ne tik IT techniką, bet ir kitus įrenginius, vietoje tarnybinių automobilių – naudotis taksi paslaugomis. Galima išsinuomoti netgi darbuotojų.
„Tokie sprendimai yra šiek tiek brangesni, bet trumpuoju periodu, kai itin aktualu valdyti pinigų srautus, jie gali būti tinkami, nes netenka investuoti pradinės didelės sumos“, – sako RATO kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoja.
Lėšos sąskaitose
Nepalikite turimų pinigų nuvertėti sąskaitose. Vienas iš klasikinių būdų taupyti, mažinant infliacijos įtaką, sudaryti terminuotojo indėlio sutartį. Dalis žmonių mano, kad neverta to daryti, nes indėlių palūkanos mažesnės nei infliacija, tačiau tikrai nereikia atsisakyti paprasto būdo mažinti santaupų nuvertėjimą.
Gyvenant didesnio taupymo režimu gali kilti pagunda nutraukti draudimo ir pensijų fondų sutartis. To reikėtų vengti, nes draudiminiai įvykiai visada atsitinka netinkamiausiomis gyvenimo aplinkybėmis. Pensijų fondų taupymo forma yra ilgalaikė ir laikinus pensijų fondų verčių pokyčius reikia vertinti kaip ekonomikos / rinkos ciklus.
Yra įvairių investavimo patarimų ekonomikos nuolydžio metu, priklausomai nuo turimų lėšų apimčių ir finansinio išprusimo, tačiau investicija į savo kvalifikaciją – visada pasiteisina. Naujai įgytos žinios ir kompetencijos ilguoju laikotarpiu sugeneruos geriausią investicinę grąžą.
Tvarumas kainuoja mažiau
Tvarumas naudingas ne tik gamtai, bet ir piniginei. Jei turite galimybę, vandeniui naudokite daugkartines gertuves, o ne pirkite parduotuvėje. Mėgstate kavą? Naudokite daugkartinį puodelį (dažnai tokiems pirkėjams taikomos nuolaidos) arba atsineškite kavos iš namų. Mokslo metams galima naudoti ne naujas, o paieškoti geros būklės dėvėtų uniformų vaikams. Nepamirškite, kad maistas iš namų – ne tik sveikesnis nei dienos pietūs kavinėse, bet ir tausojantis jūsų piniginę.
Kelionė į darbą dviračiu, viešuoju transportu ar pėsčiomis – ekologiškas ir ekonomiškas sprendimas. Sveikatos profilaktika gali padėti išvengti brangių apsilankymų pas medikus, vaistų ir gydymo, o namų ūkio technikos tinkama priežiūra leidžia užtikrinti ilgesnį prietaisų naudojimą.
Svarbiausia nepamiršti, kad viskas, kas prasideda, turi ir pabaigą. Kiekviena krizė atsineša naujų sprendimų ne tik versle, bet ir namuose, kurie vėliau kuria ilgalaikę vertę.