Vilnius taupyti neskuba
Iki padangių šoktelėjusios elektros kainos ne vieną gyventoją privertė perskaičiuoti savo finansus. Vis dėlto nors liūdna namuose, pasilinksminti galima mieste. Pavyzdžiui, atvėsusiais rudens orais pasidžiaugti žvelgiant į miestų fontanus.
Vilniaus miesto savivaldybė portalą lrytas.lt informavo, kad pagal fontanų priežiūros sutartį fontanai sostinėje turi veikti iki rugsėjo 30 d., tačiau šiemet bus taikomas toks pat principas, kaip ir praėjusiais metais – fontanų veikimą žadama net prailginti iki spalio 30 d.
Kaip skaičiavo savivaldybės atstovai, miesto fontanai per mėnesį sunaudoja elektros už maždaug 4–5 tūkst. eurų. Tačiau pabrėžiama, kad suma priklauso nuo veikimo valandų – mat per vykstančius miesto renginius fontanai veikia ilgiau.
„Manome, kad fontanų elektros sąnaudos nėra esminės ir finansiškai sunkios, todėl vertiname visas galimybes ir tikimės, kad ruduo bus saulėtas, jog miestiečiai ir miesto svečiai galėtų ilgiau džiaugtis veikiančiais fontanais“, – komentavo Vilniaus miesto savivaldybė.
Priežiūros sutartyje numatyta elektros kaina esą yra fiksuota, todėl elektros pabrangimas nepadidino sąskaitų už fontanams sunaudojamą elektrą, atsakyme rašė atstovai.
Jau ir anksčiau naujienų portalas lrytas.lt buvo rašę, jog Vilniaus išlaidos fontanams – rekordinės. Sostinės išskirtinumas taip pat atsispindi fontanų priežiūrai ir eksploatavimui numatytų lėšų skyrimu – išleidžiamos sumos yra keliais kartais didesnės nei Kaune, Klaipėdoje ar Palangoje. Skirtingai nei kituose šalies miestuose, kur fontanai jau būna išjungti, sostinėje jie veikia iki pat šalnų.
Kaip teigė buvęs Vilniaus miesto meras, opozicijos narys Artūras Zuokas, savivaldybė turėtų pateikti realų planą ant stalo miesto tarybos nariams, tiek meras, tiek administracijos direktorius, ir kartu su vilniečiais aptarti, ko šį sudėtingą sezoną atsisakome ir kaip taupome, kad šį laikotarpį išgyventume. Juo labiau, kad savivaldybė vienose srityse sau leidžia išleisti dideles sumas renginiams ar kitoms nebūtinoms išlaidoms.
Tuo metu uostamiestis fontanus planuoja išjungti jau netrukus – nuo spalio 1 d.
Savivivaldybės Miesto tvarkymo skyrius patikslino, kad šiais metais fontanų, gertuvių, vandens būgnų priežiūrai ir remontui, fontanų vandeniui biudžete buvo numatyta 74,2 tūkst. eurų. Atstovai atkreipė dėmesį, kad kol kas neturi duomenų, kiek kainavo fontanų priežiūra ir jų veikimas.
„Visos lėšos nėra panaudotos, taip pat nenumatoma, kad prireiks daugiau lėšų, nei buvo suplanuota. Pateikti būtent fontanams tenkančių elektros sąnaudų negalime, nes jos yra įtraukiamos į bendras sąskaitas su kitais objektais“, – aiškino atstovai.
Kiek taupesni – laikinosios sostinės gyventojai. Kauno miesto savivaldybė informavo, kad dalis fontanų mieste jau išjungti. Tris fontanus prižiūri miesto savivaldybės administracija, o likusius „Kauno vandenys“. Kol kas trys savivaldybės administruojami fontanai veikia, tačiau dalies veikimo laikas sutrumpintas. Juos ruošiamasi žiemai išjungti tokiu laiku, kaip ir planuota – spalio 31 d.
Skaičiuojama, kad Laisvės al. fontano priežiūra per mėnesį kainuoja 1333 eurai be pridėtinės vertės mokesčio (PVM), Muzikinio teatro – 1220 eurų be PVM, Vienybės a. upelio 949 eurai be PVM, grindinio 917 eurų be PVM.
„Kauno vandenys“ prižiūri apie 10 fontanų, kuriuos jau išjungė. „Dėl aukštų elektros kainų šiemet nutarta išjungti fontanus trimis savaitėmis anksčiau. Iki šiol fontanai būdavo išjungiami spalio 1 d. „Kauno vandenims“ elektra pabrango nuo 0,05 Eur/kWh iki 0,48 Eur/kWh“, – teigiama „Kauno vandenų“ atsakyme. Kol kas neturima duomenų, kiek kainavo šis sezonas.
Mažesni miestai nieko nelaukia
Dienraštis „Jurbarko šviesa“ dar rugsėjo pirmąją savaitę skelbė, kad mieste nebeveikia miesto fontanai: išjungti ir Kauno g., ir prie savivaldybės, ir Jaunimo parke.
„Fontanas Jaunimo parke, pasak Jurbarko miesto seniūno Romualdo Kuro, eikvoja ypač daug elektros energijos. Kai elektra nebuvo tokia brangi, fontanai veikdavo, pagal oro sąlygas, ir iki spalio“, – rašoma tekste.
Tuo metu panašų taupymo principą jau taiko ir Alytus: miestas taupys ne tik apšvietimą gatvėse ir kitose viešose, bet išjungs ir dalį fontanų.
„Iki rugsėjo vidurio veiks tik du fontanai Dzūkijos sostinėje yra aštuoni fontanai. Dauguma jų kiekvienais metais veikdavo iki maždaug spalio vidurio. Šios savaitės pradžioje atjungti visi, išskyrus du – Senamiesčio skvere ir miesto sode. Tačiau ir jie bus įjungiami ne nuo ankstyvo ryto, o tik 12 valandą ir veiks iki rugsėjo vidurio“, – pranešama portale „Alytaus naujienos“.
Skaičiuojama, kad visi miesto fontanai per dieną sunaudoja beveik 900 kilovatų elektros energijos. Naujai nustatytomis elektros energijos kainomis savivaldybės biudžetui per dieną vien už elektrą tenka sumokėti apie 360 eurų.
Portalas lrytas.lt primena, kad rugsėjo 7 d. Vyriausybėje buvo patvirtintas energetikos ministerijos pateiktas energijos taupymo planas. Kaip sakė energetikos ministras Dainius Kreivys, toks planas per dvejus metus padės sutaupyti 800 mln. eurų ir apie 20 proc. energijos.
Garsiajame energijos taupymo plane buvo siūloma valstybės institucijoms iki 19 laipsnių mažinti temperatūrą patalpose žiemą, o vasarą didinti iki 27 laipsnių. Taip pat siūlyta išjungti karštą vandenį, mažinti apšvietimą arba riboti tam tikromis valandomis.
Taip pat įrašytas ir siūlymas leisti tų biudžetinių įstaigų, valstybės institucijų ir įmonių, kurios jau taiko nuotolinį darbą, darbuotojams nuotoliu dirbti penktadieniais ir pirmadieniais.
Po šio plano patvirtinimo, savivaldybės bei joms pavaldžios įstaigos pradėjo savarankiškai spręsti, kaip ir kokiose srityse pradėti taupyti pagal rekomendavimus. Dalis konkrečių planų dar neturi, tačiau jau mažinamas apšvietimas gatvėse, trumpinamas fontanų veikimo sezonas ir pan.