Legendinis Žaliakalnio turgus jau kelis dešimtmečius traukiasi. Nors savaitgaliais pirkėjų ir netrūksta, kitomis savaitės dienomis čia prekyba apmirusi. Sumažėję pirkėjų srautai atbaido ir prekeivius.
O prie miesto vartų esantis Stoties turgus atsinaujina, nugriautų senųjų medinių „fasadinių“ kioskų iš M.K.Čiurlionio gatvės pusės vietoje jau įrengti šiuolaikiški konteinerinio tipo paviljonai.
„Laikinosios sostinės“ žurnalistės pasidomėjo, kaip atrodo šių dviejų turgaviečių prieigos.
Prekiauja labiau malonumui
Anksčiau nelegalia prekyba Žaliakalnio turgaus prieigose knibždėte knibždėjusi Zanavykų gatvė sekmadienio rytą – apmirusi. Neaiškios kilmės ir kokybės sendaikčius pardavinėjantys prekeiviai – draugiški, nors fotografuotis nelinkę.
„Žinot, anksčiau buvo mada pirkti ne vieną, o du ar tris, pavyzdžiui, plaktukus. Kiek žmogui per gyvenimą reikia plaktukų? Vieno, na, gal dviejų. O po tėvo mirties liko gal 10, tai ir pardavinėju“, – aiškino esą tėvo garaže sukauptus daiktus pardavinėjantis vyras.
Prekeivis tikino, kad gyviausias veiksmas prie Zanavykų turgaus vyksta šeštadieniais. Kitomis savaitės dienomis čia nei pirkėjų, nei prekeivių būrio tikrai nerasite.
„Sekmadienį dar atvažiuojame, bet daugiau pabendrauti tarpusavyje, o ne parduoti“, – kalbėjo vyras.
Šalia senomis knygomis prekiavęs Julijus pritarė, kad sėdėjimas prie knygų – labiau socialinis veiksmas nei prekyba.
„Pabendraujame, taurelę išlenkiame, vis koks užsiėmimas, geriau negu namuose vienam sėdėti“, – sakė knygą rankose laikantis ir ją skaityti bandantis jaunas vyras.
Daiktus ima iš konteinerių?
Prekiauja prie turgaus ir Žaliakalnyje gerai kaimynams pažįstama Naira. Moterį dažnai galima sutikti tempiančią gatvelėmis karučius su senienomis.
„Viskas čia vogta“, – intrigavo Naira. Ir pridūrė, kad vogta iš ten, kur galima, – šiukšlių konteinerių.
Dauguma prekių būtent tokias ir primena – daiktai, kuriuos kažkas išmetė, kažkas surinko ir bando užsidirbti.
O štai prie Nairos priėjęs vyras paklausė, ar ji perka knygas. Išgirdęs, kad perka, suvertė iš karučio didžiulę jų krūvą. Ponas trynė rankomis ir tikino, kad atveš dar. Pasirodo, ne pirkėjas jis, o prekių tiekėjas.
Tuo metu senyva moterytė krapštė rankoje centus: norėtų nusipirkti iš Nairos dėvėtą striukę, kompaktinį diską ir seno pavyzdžio kištuką.
„Iš jūsų, teta, 2 eurai, o kištukas – dovanų“, – nė nemirktelėjusi rėžė prekeivė.
Prekyba gatvėje – nelegali
Žaliakalnio seniūnė Daiva Sabiničienė neslėpė, kad prekyba Zanavykų gatvėje nėra legali. Kartais prevenciškai drausminti prekeivių atvažiuoja ir miesto Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai.
„Ta prekyba gal ir kažkokio kolorito Žaliakalniui suteikia, bet blogai, kad prekeiviai po savęs dažnai palieka krūvas šiukšlių“, – sakė seniūnė.
Nusiskundimų dėl šios prekybos būna retai, todėl į ją ir žiūrima pro pirštus.
„Daliai žmonių ši veikla yra vienintelis užsiėmimas. Žiūrime į juos ir šiek tiek iš socialinės pusės – geriau tegul nors kažką veikia, nei girtautų ar valkatautų. Bet labai norėtųsi, kad po savęs paliktų tvarkingą gatvę“, – pastebėjo D.Sabiničienė.
Prie Stoties – tuščiau
Prie greta Kauno geležinkelio stoties esančio turgaus anksčiau mėgdavo būriuotis daugybė daugiausia vyresnio amžiaus kauniečių. Turgaus prieigose iš Vytauto prospekto pusės būdavo siūloma įsigyti daržovių, pieno produktų ir įvairių senų daiktų.
Čia pat nuolat sukinėdavosi ir romės, patylomis siūlydavusios pirkti cigarečių.
Pastaruoju metu nelegalių prekeivių prie šios turgavietės mažiau. Antradienį Vytauto prospekte prie turgaus stovinčio spaudos kiosko buvo įsitaisiusios tik dvi moterys.
Plieskiant saulei jos siūlė įsigyti ne tik įvairių uogų, bet ir karštyje greitai gendančio pieno, grietinės, varškės, balto sūrio bei kiaušinių.
„Turime leidimus prekiauti“, – tvirtino ne turgaus teritorijoje gėrybes siūlančios moterys.
Pareigūnai tikrino „karštuosius“ taškus
Gintaras Gatulis
Kauno savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas
„Skyriaus darbuotojai, vykdydami prevencines priemones dėl galimų prekybos viešose vietose taisyklių pažeidimų, tikrina stacionarių miesto turgaviečių prieigas, kontroliuoja, kaip šių taisyklių laikomasi prekiaujant mobiliuosiuose ūkininkų turgeliuose.
Liepos ir rugpjūčio mėnesiais prevencinės priemonės vyko Stoties turgaus prieigose. Daugiausia dėmesio buvo skiriama vietai prie Stoties turgaus iš Vytauto prospekto pusės, nes būtent ten dažniausiai ir buriasi nelegalūs prekeiviai.
Taip pat buvo patikrinti mobilūs ūkininkų turgeliai Vaidoto g. 80, V.Krėvės pr. 13, Žemaičių pl. 23, V.Krėvės pr. 80, Varnių g. 41, K. Mindaugo pr. 49, Raudondvario pl. 284A, A.Juozapavičiaus pr. prie poliklinikos, P.Lukšio g. 60, Baltijos g. 53.
Dažniausiai asmenys, neturintys leidimo prekiauti viešose vietose, pardavinėja daržo ir miško gėrybes – uogas, vaisius, daržoves. Kiekvienas tokios prekybos atvejis vertinamas individualiai. Atsižvelgiama į tokios veiklos pobūdį, asmens amžių ir kitas aplinkybes.
Dažniausiai pirmą kartą pažeidėjai įspėjami, jiems suteikiama informacija apie įrengtas tinkamas prekybos vietas, paaiškinama prekybos leidimų išdavimo tvarka.
Liepos ir rugpjūčio mėnesiais asmenims, vykdžiusiems prekybą neleistinose vietose skirtos 43 žodinės pastabos ir įspėjimai, surašyta 11 administracinio nusižengimų protokolų, skirtos 16 – 30 eurų baudos.