„Net ir labai gerą vasarą poilsiautojų srautai per visą sezoną pasiskirsto daugmaž tolygiai.
O dabar vienu metu sukrito ir geras oras, ir ilgasis savaitgalis, ir vasaros pabaiga, nes tradiciškai tikrasis sezonas baigiasi po Žolinės“, – tokį visuotinį žmonių suvažiavimą prie Baltijos jūros aiškino daugiau nei 30 metų poilsiautojus priiminėjantis palangiškis Bronius.
Tikrą žmonių antplūdį turėjo atlaikyti savo būstus nuomojantys palangiškiai, kurorto kavinės ir kurorto gatvės, kuriose tiek daug automobilių pastaraisiais metais dar nėra buvę.
Karštis ginė prie jūros
Šeštadienį ir sekmadienį iki 32 laipsnių įkaitęs oras visus atvykėlius į Palangą ginė prie jūros, kur buvo keliais laipsniais vėsiau.
Paplūdimiai pilni žmonių buvo nuo 9 valandos ryto iki vėlyvo vakaro.
Žmonės mirko įšilusiame jūros vandenyje. Savaitgalį prie Baltijos pūtė silpnas rytų vėjas, jūros paviršius priminė ramų ežerą, todėl skęstančiųjų nebuvo.
Užtat gelbėtojams darbo netrūko ant kranto. Per savaitgalį buvo pasiklydę 14 vaikų, dėl širdies bei kraujagyslių ligų paūmėjimo bei patyrus traumas septyniems poilsiautojams į paplūdimį teko kviesti greitosios medicinos pagalbos brigadą.
„Sekmadienį po vidurdienio, kai pliažai jau buvo sausakimši, mes savo dronu apžiūrėjome visą gelbėtojų tarnybos prižiūrimą paplūdimių ruožą nuo Nemirsetos iki Šventosios pliažo pabaigos – apie 15 kilometrų ilgio visame pajūrio ruože žmonių buvo tiršta.
Paskaičiavę, kiek jų vidutiniškai gali tilpti 10 metrų kvadrate, ir padauginę iš bendro paplūdimių ploto, net patys sunkiai patikėjome rezultatu – vienu metu paplūdimiuose buvo apie 800 tūkst. poilsiautojų.
O tuo metu miestas taip pat nebuvo tuščias“, – teigė Palangos gelbėjimo tarnybos vadovas Jonas Pirožnikas.
Pritrūko mėsos ir alaus
Visą šią žmonių minią turėjo pamaitinti Palangos kavinės, kurios taip pat gerino šios sezono apyvartos rekordus.
Sekmadienį vakare prie kai kurių maitinimo įstaigų vinguriavo ilgokos pavalgyti norinčių žmonių eilės, o J.Basanavičiaus gatvės kavinėse, kur poilsiautojai paprastai vakaroja ilgiau, didžioji dalis staliukų buvo rezervuoti iš anksto.
Nors įvertinę orų prognozes didžiuliam poilsiautojų srautui kurorto verslininkai ruošėsi iš anksto, buvo ir tokių, kurie neapskaičiavo sukauptų atsargų – kai kurios populiaresnės kavinės sekmadienį vakare pritrūko mėsos karštiems patiekalams, daržovių, alaus.
„Šį savaitgalį buvo išbandytos mūsų siūlės. Braškėjome, vietomis trūkinėjo, bet nesuplyšome“, – taip atlaikytą žmonių antplūdį vaizdžiai apibūdino vienos didžiausių Šventosios kavinių „Paršelio rojus“ savininkas Gintautas Rekašius.
Anot verslininko, vienu metu per 200 žmonių galinti aptarnauti kavinė dirbo visu pajėgumu, o pervargusias virėjas teko raminti ir guosti.
Daug kas pasipelnė
Noras paskutinį ilgąjį vasaros savaitgalį praleisti pajūryje buvo toks didelis, kad pasitaikė drąsuolių, kurie į Palangą važiavo nakvyne nepasirūpinę iš anksto.
Jau penktadienį vakare kurorto pakraščiuose gyvenantys kai kurie palangiškiai sulaukė šeimų su vaikais, kurie pasakojo graudžias istorijas, kaip juos apgavę kambarių nuomotojai, ir prašėsi leisti pernakvoti.
Kai kurie šiam savaitgaliui iš anksto kambarius rezervavę žmonės iš tiesų buvo sunervinti.
Mat sutarę kainą ir net sumokėję užstatą kai kurie poilsiautojai pažadėtų vietų nerasdavo, nes, prieš pat savaitgalį pradėjus pūstis nakvynės kainoms, gerokai brangiau kitus atvykėlius įsileidusiems būstų nuomotojams labiau apsimokėjo grąžinti dvigubą užstatą.
Antai šeštadienį už kambarį iš poilsiautojų jau buvo prašoma iki 100 eurų – tiek vasarą kainuoja numeris gerame viešbutyje, kurie buvo išgraibstyti jau anksčiau.
Netilpo automobiliai
Palangoje vargo ir automobiliais atvykę poilsiautojai. Savivaldybės rinkliavų centro kontrolierių teigimu, šis savaitgalis dar kartą patvirtino, kad tokiam transporto srautui didžiausias šalies kurortas nėra pritaikytas.
Automobiliais visos gatvės buvo užgrūstos nepaisant stovėti draudžiančių kelio ženklų.
Dėl to kai kuriose siauresnėse gatvėse buvo galima pravažiuoti tik viena kryptimi.
Draudžiamose vietose mašinos buvo paliekamos net matant kontrolieriams. Pasitaikė tokių, kurie, sužinoję, kad už pažeidimą pusė minimalios baudos siekia tik 15 eurų, numodavo ranka ir numesdavo mašiną bet kur.
Vienas kontrolierių tarnybos ekipažas už stovėti draudžiančio ženklo pažeidimą iš viso skyrė apie pusantro šimto baudų. Tokios pažeidėjų gausos per dvi savaitgalio dienas neprisimena net šios tarnybos senbuviai.
„Dar nėra buvę taip, kad žmonių paklausti, kur jiems palikti automobilį, mes neturėjome jiems ką patarti. Beveik visos stovėjimo aikštelės buvo užpildytos. Net aikštelė anapus Klaipėdos plento“, – pasakojo kontrolieriai.
Pasidžiaugė kultūra
Užtat poilsiautojais liko patenkinti kurorto policininkai.
„Per savaitgalį sulaukėme per 300 pranešimų. Dienos metu daugiausia skambučių buvo dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimų, o naktį plūsdavo skundai dėl keliamo triukšmo. Tačiau nebuvo rimtesnių nusikaltimų ar muštynių, kurių metu būtų sužaloti žmonės.
Pradėjome tik kelis ikiteisminius tyrimus: vieną dėl vagystės iš Šventosios namelių, o dviem neblaiviems vairuotojams buvo nustatytas vidutinis girtumas“, – pasakojo Palangos policijos viršininkas Algirdas Budginas.
Anot pareigūno, prieš 10 ar 15 metų po tokio poilsiautojų antplūdžio kurorto policija pradėtus ikiteisminius tyrimus būtų skaičiavusi dešimtimis.