Portalo coinmarketcap.com duomenimis, birželio 17 d. pasaulinė kriptovaliutų vertė siekė 902 milijardus JAV dolerių (867 mlrd. eurų).
Atrodytų, nemažai, tačiau pernai lapkritį ji sudarė net 3,2 trilijono dolerių (3 trln. eurų).
Populiariausia virtuali valiuta bitkoinas, kuris užima apie 44 proc. visos rinkos, nuo to laiko irgi smarkiai atpigo: lapkritį jis kainavo per 67 tūkst. dolerių (daugiau nei 64 tūkst. eurų), o birželio viduryje – mažiau nei 21 tūkst. dolerių (20,2 tūkst. eurų).
Dėl to įvyko nemenkų pokyčių turtingiausių pasaulio žmonių rikiuotėje.
Teko užtraukti stabdį
44 metų kinų kilmės Kanados verslininkas Zhao Changpengas stabiliai kopė į turtingiausių planetos žmonių gretas.
Didžiausios pasaulyje virtualių valiutų biržos „Binance“ įkūrėjo turtas tuo metu, kai kriptovaliutų kaina buvo pasiekusi viršūnę, agentūros „Bloomberg“ buvo vertinamas net 96 mlrd. dolerių (92,3 mlrd. eurų).
Tuo metu pagal šį rodiklį jis buvo vienuoliktas planetoje.
Tačiau kai prasidėjo griūtis, apie pirmąjį dešimtuką lieka tik pasvajoti. Turtui sumenkus beveik 10 kartų, jis dabar rikiuojasi vos 190-oje vietoje.
Po to, kai JAV ir Europos reguliuotojai įspėjo apie riziką, su kuria gali susidurti „Binance“ klientai, šią savaitę kompanijai netgi teko kuriam laikui stabdyti prekybą bitkoinais.
Neteko dviejų trečdalių
Šiek tiek mažiau nukentėjo kriptovaliutų prekybos platformos FTX įkūrėjas Samuelis Bankmanas-Friedas. Jo turto vertė per daugiau nei pusmetį sumenko dviem trečdaliais ir dabar siekia 8,9 mlrd. dolerių (8,55 mlrd. eurų).
S.Bankmanas-Friedas buvo laikomas vienu turtingiausių jaunų pasaulio žmonių (jam dabar 30 metų). O verslininko, kuris yra dviejų Stanfordo (JAV) universiteto profesorių sūnus, kompanijos logotipas puikuojasi ant „Formulės 1“ lenktynėse dalyvaujančios „Mercedes-Benz“ komandos bolidų.
Atėjo virtuali žiema
Dėl gilios kriptovaliutų žiemos teks atleisti kas penktą darbuotoją. Tokią liūdną žinią paskelbė virtualių valiutų prekybos platformos „Coinbase“ vienas įkūrėjų Brianas Armstrongas (39 m.).
Tai smarkiai nuvylė ne tik darbuotojus, bet ir investuotojus. Mat „Coinbase“ jau spėjo įžengti ir į akcijų biržą, o „bulių rin kos“ laikais jos akcijos sparčiai brango.
Tačiau nuo metų pradžios jos nuvertėjo net 80 procentų.
Atitinkamai susitraukė ir kompanijos vadovo turtas – nuo 13 mlrd. iki vos 2 mlrd. dolerių (atitinkamai 12,5 ir 1,9 mlrd. eurų). Jo partnerio Fredo Ersamo (34 m.) turto vertė smuko lygiai tiek pat.
Tačiau B.Armstrongui skurdas negresia – jis laikomas vienu brangiausiai apmokamų generalinių direktorių pasaulyje. Jo metų atlyginimas 2020-aisiais siekė net 60 mln. dolerių (57,7 mln. eurų).
Viršūnės ir gelmės
Apie 57 metų Mike’ą Novogratzą galima rašyti romanus.
Anksčiau jis buvo laikomas vienu geriausių „Goldman Sachs“ vertybinių popierių prekiautojų.
Tačiau investicinį banką jam teko palikti dėl rengtų itin triukšmingų vakarėlių.
M.Novogratzas pasuko į investicijų fondus „Fortress“.
Kurį laiką jam sekėsi, tačiau 2015-aisiais dėl blogų investicijų prarado net kelis šimtus milijonų eurų.
Tada vyras nutarė užsiimti kriptovaliutomis, o jo „Galaxy Digital Holding“ laikomas vienu stambiausių šios rinkos žaidėjų.
„Aš pirkau bitkoinus, kai jie kainavo šimtą dolerių, o eterius – išvis po dolerį“, – dar pernai jis viešai gyrėsi.
Tačiau nuosmukio išvengti nepavyko – iš 2020-ųjų rudenį turėtų 8 mlrd. dolerių (7,7 mlrd. eurų) jam beliko tik 2 milijardai.