„Bankai aktyviai skolino ir verslui, ir gyventojams, tačiau išliekant neapibrėžtumui dėl Rusijos karo prieš Ukrainą, sparčiai didėjant infliacijai svarbu ir toliau tinkamai vertinti kredito riziką. Pirmosiomis karo dienomis bankams teko atlaikyti didesnį gyventojų grynųjų pinigų poreikį.
Šį iššūkį bendromis jėgomis sėkmingai įveikėme, o bankų sektoriaus atsparumas toliau stiprėjo“, – pranešime sakė LB bankų ir draudimo priežiūros departamento direktorė Renata Bagdonienė.
Bendras bankų turtas pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2021 metų ketvirtuoju ketvirčiu, išaugo 271 mln. eurų, arba 0,6 proc., ir siekė 43,1 mlrd. eurų.
Paskolų verslui portfelis per ketvirtį padidėjo 423 mln. eurų (4,6 proc.) ir siekė 89,7 mlrd. eurų – viršijo iki pandemijos buvusį lygį, o paskolos gyventojams išaugo 365 mln. eurų (3 proc.) iki 12,4 mlrd. eurų.
Blogų paskolų namų ūkiams dalis sumažėjo 0,1 proc., o finansų bendrovių – padidėjo 0,1 proc. Dėl Rusijos karo prieš Ukrainą keliamos rizikos bankų lūkesčiai dėl paskolų portfelio kokybės tapo konservatyvesni, tačiau kol kas reikšmingos neigiamos įtakos nepadarė.
Indėlių bankuose pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2021-ųjų ketvirtuoju ketvirčiu, sumažėjo 37 mln. eurų (0,1 proc.) – iki 35,1 mlrd. eurų. Gyventojų indėlių per ketvirtį sumažėjo 179 mln. eurų (0,8 proc.). LB vertinimu, tai lėmė trumpalaikis noras apsirūpinti grynaisiais pinigais prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą.
Bendrovių indėliai per ketvirtį sumažėjo 400 mln. eurų, arba 4,1 proc. – jie mažėjo dėl infliacijos, apyvartinių pinigų poreikio ir grąžinamų skolų po pandemijos. Tuo metu valdžios institucijų ir finansų bendrovių indėliai augo ir atsvėrė gyventojų ir verslo įmonių indėlių mažėjimą.
Per metus – pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2021 metų pirmu ketvirčiu, gyventojų indėlių padaugėjo 2,7 mlrd. eurų (14,8 proc.), bendrovių – sumažėjo 145,2 mln. eurų (1,5 proc.).
LB teigimu, Lietuvoje veikiančių bankų kapitalo pakankamumas ir kapitalo priemonių kokybė ir toliau yra aukšta, o likvidumo rodikliai yra vieni geriausių Europos Sąjungoje.
Šiuo metu banko arba specializuoto banko licencijas turi 13 bankų, o kaip užsienio bankų filialai veikia 6 bankai. LB kartu su Europos Centriniu Banku nagrinėja 5 paraiškas gauti specializuoto banko licenciją.
Bankų rinkoje pagal turtą pirmauja „Swedbank“ ir SEB
Lietuvos bankų rinkoje pagal sukauptą turtą kovo pabaigoje pirmavo „Swedbank“ ir SEB bankai, kartu užėmę 62,3 proc. rinkos, pranešė LB.
LB duomenimis, „Swedbank“ buvo sukaupęs 15,868 mlrd. eurų turto ir pagal šį rodiklį valdė 36,8 proc. šalies bankų rinkos.
Antroje vietoje buvo SEB su 10,995 mlrd. eurų turtu ir 25,5 proc. rinkos. 3,911 mlrd. eurų turto turintis Šiaulių bankas buvo trečias ir užėmė 9,1 proc. rinkos.
Bendras Lietuvos komercinių bankų turtas kovo pabaigoje siekė 33,4 mlrd. eurų (77,5 proc. visos sistemos turto), užsienio bankų filialų – 9,67 mlrd. eurų (22,5 proc.).
Šiuo metu banko arba specializuoto banko licencijas turi 13 bankų, o kaip užsienio bankų filialai veikia 6 bankai.