Ukrainietė pajūryje rado neužpildytą nišą ir jau įkūrė savo verslą – šių darbuotojų itin stinga

2022 m. birželio 19 d. 12:31
Bėgdama nuo karo ukrainietė Katia jau nuo kovo vidurio apsigyveno pas pažįstamus lietuvius Palangoje. Nieko nelaukusi ji ėmėsi valytojos darbo, įsidarbino viešbutyje kambarine. Tačiau jau daugiau nei mėnesį moteris dirba sau – įkūrė verslą ir kurorte teikia valymo paslaugas. Visgi ne vien Katia pajūryje įžvelgė šių paslaugų pasiūlos trūkumą, tą mato ir specialistai.
Daugiau nuotraukų (6)
Darbuotojų trūksta ne tik Palangoje
Karia dar gyvendama Ukrainoje dirbo samdoma valytoja, tad įgūdžių ir patirties turėjo, todėl būtent tokį verslą įkūrė ir Lietuvoje. Be to, ji suprato, kad reikės kaip nors užsidirbti, juk vaikus maitinti reikia.
„Prisiminiau senus įgūdžius ir pradėjau dirbti“, – portalui lrytas.lt kalbėjo ji.
Kaip pasakojo ukrainietė, tik atvykusi į Palangą suprato, kad tai – kurortinis miestas, kuriame netrūksta apartamentų, butų ar viešbučių poilsiui, taip pat vyksta nemažai statybos ar remonto darbų, o tose patalpose irgi reikia palaikyti švarą.
„Palangoje valymo paslaugų labai reikia, čia – didelė paklausa“, – patikino Katia, kuri, paskatinta lietuvės draugės, ir įkūrė valymo įmonę. Dabar joje dirba pati Katia, jos draugė lietuvė ir dar keli ukrainiečiai. Kaip pasakojo pašnekovė, nuolatinių klientų tikrai netrūksta, o kasdien vis paskambina ir nauji.
Moteris pripažino, jog jaučia visapusį vietinių palaikymą – šie labai nori padėti ir žinią apie teikiamas paslaugas perduoda iš lūpų į lūpas, tad reklamos prireikė vos kelis kartus.
Apgyvendinimo paslaugų portalų „Priejūros.lt“ ir „Prieežero.lt“ vadovo Lauryno Šertvyčiaus teigimu, Palangoje valymo paslaugų poreikis yra didžiulis, tokių darbuotojų niekada nėra gana, tad jis nesistebi, jog šiai ukrainietei verslas taip puikiai sekasi.
Kad Lietuvoje ir kurortuose trūksta valymo paslaugų sektoriuje dirbančių žmonių pastebėjo ir darbo skelbimų portalo „CV-Online“ rinkodaros vadovė Rita Karavaitienė. Kadangi tokiam darbui nereikia aukštos kvalifikacijos, atitinkamai ir atlyginimas yra žemesnis, o ir pats darbas nėra nei malonus, nei fiziškai lengvas.
Kaip portalui lrytas.lt kalbėjo pašnekovė, tokių darbuotojų trūkumas stebimas nepriklausomai nuo sezono, nors šiltuoju laikotarpiu paklausa iš tiesų išauga dar labiau, nes į kurortus atvyksta daugiau svečių, tad įstaigos priverstos ieškoti daugiau papildomų darbuotojų.
R.Karavaitienė teigė, jog ypač sunku dirbti pramonės objektuose, mat jų erdvės nemažos, darbą sunkina ir garso ar oro tarša, ne ką lengviau dirbti ir statybų vietose.
Didesnis atlyginimas gali ir neišgelbėti
„Ar gali pakelti algas, priklauso nuo įmonės pajėgumo, finansinių galimybių, nes turizmo sektorius nėra ekonomiškai labai stiprus ir tas, kuriame atlyginimai didžiausi. Galima sakyti, kad tai tik pavieniai atvejai“, – patikino „CV-Online“ rinkodaros vadovė.
Net kalbinta Palangoje gyvenanti ukrainietė atviravo, kad ji pati ir jos kolegos darbą atlieka už nedidelę sumą.
„Aš imu minimumą, nors net patys užsakovai sako, kad mes mažai imame“, – pripažino Katia, paminėdama, jog už 1 kv. metro valymą ir tvarkymą prašo nuo 50 euro centų iki 1 euro.
Nors darbo ir dabar netrūksta, Katia sakė verslo plėtros kituose miestuose šiuo metu neplanuojanti.
„Tiek daug į ateitį dar negalvojome. Aš išvis nežinau, kaip bus toliau, kaip viskas baigsis, ar grįšime į Ukrainą. Bet gali būti, kad plėsimės“, – svarstė ji.
R.Karavaitienės vertinimu, esant didelei šios srities darbuotojų paklausai Ukrainos pabėgėliai iš tiesų galėtų imtis tokio darbo, tačiau reikia suvokti, kad ne visi atvykusieji anksčiau dirbo nekvalifikuotą darbą. Jie Lietuvoje darbo paieškas pradeda pagal tai, ką anksčiau veikė gimtojoje šalyje.
Jei nepavyksta susirasti veiklos norimame sektoriuje, valymo paslaugų sektorius gali tapti alternatyva.
„Kitose Europos šalyse šias vietas taip pat užima trečiųjų šalių žmonės. Pavyzdžiui, vien dėl to, kad nemoka vietinės kalbos, jie būna priversti rinktis žemesnės kvalifikacijos darbus“, – pasakojo R.Karavaitienė.
Vis tik, jos manymu, net ir vasarą pakelti atlyginimai gali nepaskatinti žmonių įsidarbinti tokiose pareigose, mat darbas nuo to nepasidaro mažiau sekinantis ar nemalonus.
„Gegužę biurų, viešbučių ir kitų įstaigų valytojais dirbti pradėjo 0,9 tūkst. Užimtumo tarnybos klientų. Dauguma (92,4 proc.) – moterys. Daugiau nei pusė jų – 45 metų ir vyresnės.
Valytojais įsidarbinusių jaunuolių iki 24 metų nėra nė dešimtadalio“, – rašoma Užimtumo tarnybos atstovų atsakyme.
Tenka suktis iš padėties kitaip
Gali atsitikti ir taip, kad apgyvendinimo įstaiga ar nuomotojai neras pakankamai darbuotojų, dirbančių valymo srityje, tačiau nusivilti nereikėtų.
„Jei sunku surasti tokių darbuotojų, esamiems teks užduotis ir darbus pasidalinti tarpusavyje. Būna ir taip, kad kuris nors darbuotojas sutinka dirbti papildomai ir užsidirbti valydamas patalpas“, – patarimu pasidalijo R.Karavaitienė.
Tačiau bene dvidešimtmetį vos kelis šimtus metrų nuo Basanavičiaus gatvės dviejų kambarių butą nuomojanti palangiškė sako, kad jai niekada neprireikė valymo paslaugų. Portalui lrytas.lt moteris sakė, kad išlydėjusi nuomininkus kiekvieną kartą viską tvarko pati, taip sutaupo pinigų.
Visgi taip pasielgti gali tik vienetai. Mat didesnės apgyvendinimo įstaigų savininkai patys fiziškai nesuspėtų sutvarkyti nuomojamų apartamentų ar kambarių.
Įvairiuose darbo skelbimuose portaluose galima rasti bent po kelis ar net keliasdešimt darbo skelbimų, kuriuose ieškoma kambarinių viešbučiuose bei kitose įstaigose, tačiau atlyginimai – ne patys didžiausi.
Užimtumo tarnybos duomenimis, birželio viduryje registruota apie 880 laisvų darbo vietų biurų, viešbučių ir kitų įstaigų valytojams. Vidutinis siūlomas atlygis už pilno etato 40 darbo valandų savaitę – 842 eurai prieš mokesčius. Tad „į rankas“ toks darbuotojas vidutiniškai gauna apie 610 eurų.
Štai viename Palangos viešbučių kambarinei jau atskaičius mokesčius siūloma mokėti apie 534 eurus. Galima rasti darbdavių, siūlančių ir 646 eurus, 555 eurus ar net iki 748 eurų „į rankas“.
Kiti valytojoms siūlo valandinį atlygį, pavyzdžiui, 5 eurus už vieną darbo valandą neatskaičius mokesčių. Taigi už aštuonių valandų darbo dieną kambarinė „į rankas“ gautų apie 32 eurus.
Dalis darbdavių moka priedus, teikia nemokamą maitinimą ar net apgyvendinimą.
valymo įmonė^Instantdarbuotojai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.