Lietuvių požiūris turi keistis
Pasak „General Financing banko“ Rizikos valdymo departamento direktoriaus Eimanto Palionio, esant tokiai neapibrėžtai ir nuolat kintančiai situacijai, bankas neseniai pasiūlė savo klientams GFB paskolų įmokų draudimą nesavanoriško darbo netekimo atveju.
Šių metų gegužę „General Financing banko“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad ketvirtadalis respondentų, kurie paskolas jau yra pasiėmę arba artimiausiu metu ruošiasi tai padaryti, planuotų įsigyti ir paskolos įmokų draudimą. Dažniausiai tai 26–45 metų asmenys.
„Daugelis gyvena čia ir dabar, apie ateitį daug negalvoja. Matyt, čia ir yra pagrindinė problema, – priežastį, kodėl kai kurie žmonės į šį draudimą žvelgia skeptiškai, įvardijo E. Palionis. – Bet pandemija ir karas Ukrainoje parodė, kad apie savo finansinę situaciją reikia galvoti nuolat. Kiekvienas turime pasirūpinti savo finansine gerove ir užtikrintumu, nelaukdami, kol kažkas tai padarys už mus. Nors ekonominiai procesai pasaulyje nėra stabilūs, šį tą dėl savęs galime padaryti kiekvienas.“
Taip pat, E. Palionio nuomone, gyventojams apie šį įmokų draudimą trūksta ir žinių. Kaip jis aiškino, yra du galimi draudimo tipai, kurie pagelbėtų paskolų turėtojams nelaimės atveju: paskolos įmokų draudimas nesavanoriško darbo netekimo atveju bei sveikatos ir gyvybės draudimas.
Turint paskolos įmokų draudimą ir netekus darbo ne savo noru, galėtų būti apmokamos iki 12 mėnesių kliento paskolos įmokos. Tad klientas turi pakankamai laiko naujam darbui susirasti.
Draudimo tarpininkavimo įmonės „Beesure“ įkūrėjas Augustinas Žilinskas paskaičiavo, kad vos už 5 eurų draudimo įmoką per mėnesį, darbo netekimo atveju, draudimas apmokėtų paskolos įmokas ir klientas neturėtų pareigos šių įmokų grąžinti draudimo bendrovei. Šis draudimas galiotų atleidimo iš darbo dėl etatų mažinimo, kliento darbdavio bankroto, restruktūrizavimo ar tiesiog darbdavio sprendimo nesant kliento kaltės.
Sveikatos ir gyvybės draudimas taip pat yra svarbi paslauga, kuri padeda suvaldyti finansus įvykus nenumatytiems atvejams. E. Palionis pateikė kritiškiausio atvejo pavyzdį: „Mirusiojo artimieji paveldi ne tik turtą, bet ir įsipareigojimus, tada jiems reikia grąžinti likusias skolas. Kad artimieji būtų apsaugoti nuo galimų papildomų įsipareigojimų, galima pasirinkti draudimą, į kurį įtrauktos ir tokios ligos kaip koronavirusas, gripas bei vėžys.“
Pasak A. Žilinsko, Skandinavijoje ar Vokietijoje fiziniai asmenys beveik nebesiskolina be draudimo. Toks požiūris į Lietuvą taip pat po truputį ateina.
„Dalis Lietuvos gyventojų galvoja, kad draudimas – investicija, kuri turi būtinai atsipirkti gaunant draudimo išmokas. Bet vertinimas turėtų būti kitoks, reikia mąstyti, kad, turėdamas paskolą ir vieną iš aukščiau minimų draudimų, jaučiuosi tvirčiau“, – teigė pašnekovas.
Verta peržiūrėti turimas paskolas
Pasak ekspertų, refinansavimas yra vienas iš atsakingo elgesio su finansais būdų ir jis taip pat gali padėti, jeigu sumažėja asmens arba šeimos pajamos.
Tyrimo duomenimis, 9 iš 10 gyventojų, turinčių ar dar planuojančių pasiimti paskolas, apie refinansavimą žino, tačiau tik 15 proc. paskolas yra refinansavę. Apie trečdalis respondentų, kurie nėra pasinaudoję refinansavimo galimybe, svarstytų paskolas refinansuoti, jei staiga sumažėtų jų pajamos. Vis dėlto, tiek pat planuotų ir skolintis iš artimųjų, kad padengtų turimus finansinius įsipareigojimus.
„Mano manymu, reikėtų vadovautis šiuo posakiu: jei paskolinsi draugui pinigų – prarasi draugą. Geriau finansų klausimus palikti profesionalams“, – nusijuokė E. Palionis.
Anot jo, egzistuoja įsitikinimas, kad rasti refinansavimo sprendimą yra sudėtinga, tačiau iš tiesų turėti kelias skirtingas paskolas yra brangiau ir kaštų, ir laiko sąnaudų prasme. Refinansuodami paskolas klientai gali ženkliai sutaupyti ir sumažinti turimų paskolų mėnesio įmokas.
„Žmogus gali pasiimti paskolą ir telefonui, ir automobiliui, ir būsto remontui. Tačiau renkantis, kokioje finansų įstaigoje pasiskolinti, reikėtų būtinai atkreipti dėmesį į tokias sąlygas kaip taikomi įvairūs administravimo mokesčiai ir metinis palūkanų dydis. Būtent šios sąlygos lemia, kaip brangiai klientui kainuos pasiskolinti“, – pasakojo ekspertas.
Pasak jo, refinansavimas yra visų turimų finansinių įsipareigojimų apjungimas į vieną, taip galimai sumažinant mokamą mėnesio įmoką ir sutaupant laiko, nes bus mokama tik vienai, o ne kelioms skirtingoms finansų įstaigoms. „General Financing bankas“ siūlo ne tik geras sąlygas refinansuoti savo turimas paskolas, bet ir itin paprastą procesą.
Specialistai ragina nuolat domėtis rinkos naujovėmis, taip atrandant efektyvius sprendimus asmeniniams ar šeimos finansams suvaldyti.