Žmonės, kurių įsidarbinimo galimybės bus ribotos – dėl stokos motyvacijos ar socialinių įgūdžių, bus priklausomi nuo alkoholio ar narkotikų, juos slėgs skolos – įgis darbo rinkai besirengiančio asmens statusą.
Jiems sveikatos draudimo patiems mokėti nereikės, jį dengtų valstybė, tačiau nustačius nelegalų ar nedeklaruotą darbą, įmokas teks mokėti patiems. Tokiu atveju šis statusas jiems būtų panaikintas, nustotų galioti visos privilegijos.
Žmonėms, kurie stokos motyvacijos ar socialinių įgūdžių, bus priklausomi nuo alkoholio ar narkotikų, juos slėgs skolos, be kita ko bus priskiriami atvejo vadybininkai.
Siekiant, kad kuo daugiau ilgalaikių bedarbių rastų darbą, jiems bus kompensuojamos kelionės išlaidos ne tik vykstant į darbą, bet ir į darbo pokalbį ar konsultaciją Užimtumo tarnyboje.
Devynis mėnesius tinkamo darbo pasiūlymai bedarbiui bus teikiami atsižvelgiant į ankstesnį jo darbo užmokestį. Nuo dešimto mėnesio tinkamas darbas nebūtinai turės atitikti žmogaus kvalifikaciją, kompetenciją ar darbo patirtį. Tačiau tada vis tiek bus atsižvelgiama į jo sveikatos būklę, kelionės iki darbo vietos ir atgal trukmę bei išlaidas.
Seimas, be kita ko, įteisino dvi išmokas: iš užsienio pritrauktiems darbuotojams (4,1 minimalios mėnesio algos (MMA), arba beveik 3 tūkst. eurų) bei darbdaviams (7,2 MMA, arba 5256 eurus). Dabar MMA siekia 730 eurų. Tokių išmokų galės tikėtis tik aukštos kvalifikacijos darbuotojai, Lietuvoje nedirbę daugiau nei penkerius metus.
Ateina bedarbio statuso
„Deja, realybė tokia, kad nemažai asmenų į Užimtumo tarnybą eina ne darbo, o bedarbio statuso, garantuojančio socialines garantijas. Todėl pakeitimai leistų užtikrinti, kad galintys dirbti neturėtų prabangos išsisukinėti nuo tinkamų pasiūlymų“, – Seimo kanceliarijos Spaudos biurui teigė Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Palaikydamas įstatymo pataisas opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Antanas Vinkus teigė, kad pakeitimai yra svarbūs Lietuvos ekonomikai ir šalies žmonėms.
„Galiojant dabartinei tvarkai, nemaža dalis nedirbančių asmenų stokoja motyvacijos ir aktyvumo ieškant darbo vietos. Kiti pasirenka variantą laikinai nedirbti dėl asmeninių ar kitokių įsipareigojimų. Šie pakeitimai, mano nuomone, yra esminiai ir labai svarbūs“, – antradienį Seimo plenariniame posėdyje teigė A.Vinkus.