Pradėjo purtyti mokesčių vagis: žinomiausiuose pasaulio bankuose atliekamos didžiulės kratos

2022 m. gegužės 7 d. 13:22
Kone prieš dešimtmetį Europoje kilęs skandalas dėl mokesčių vengimo tęsiasi toliau. Tyrėjų akiratyje – žinomiausi pasaulio bankai.
Daugiau nuotraukų (3)
JAV banko „Morgan Stanley“ padalinyje Frankfurte prie Maino (Vokietija) šią savaitę lankėsi gausybė pareigūnų. Ir ne tik biuruose – kratos atliktos ir dviejų įtariamųjų namuose.
„Visa tai susiję su „cum-ex“ sandoriais, dėl kurių vyksta teismo procesas, ir taikytais mokesčių vengimo modeliais“, – paskelbė Vokietijos prokuratūra.
Ji neįvardijo, kokiame banke atliktos kratos, tačiau „Morgan Stanley“ atstovė pranešė: „Tyrimas susijęs su ankstesne veikla, mes bendradarbiaujame su Vokietijos valdžia.“
Vadinamoji „cum-ex“ (išvertus iš lotynų k. „su“ ir „be“) praktika buvo pradėta taikyti 2012 m., o jos sumanytoju laikomas šiuo metu teisiamas Vokietijos advokatas Hannas Bergeris.
Pagal jo sukurtą planą, kelias dienas prieš tai, kol įmonė dar neišmokėjo dividendų, investuotojai itin staigiai perleidžia vienas kitam jos akcijas.
Tai daroma tokiu greičiu, kad mokesčių administratoriai negalėtų nustatyti, kam konkrečiai akcijos priklausė mokant dividendus.
Vėliau tie patys investuotojai, patvirtinę, kad nebuvo akcijų savininkai, iš valstybės galėdavo išreikalauti neva nepagrįstai nuskaičiuotus mokesčius. Atitinkamai gautas pelnas būdavo pasidalijamas tarpusavyje.
„Tai panašu į atvejį, kai tėvai reikalauja išmokų už du ar tris vaikus, nors šeimoje tėra vienas“, – dar prieš keletą metų tokią praktiką įvertino teisininkai.
Ilgą laiką buvo aiškinamasi, ar tai yra nusikaltimas, ar tiesiog sandoriai vadinamojoje pilkojoje finansų zonoje.
Bet Vokietijos federalinis teisingumo teismas galiausiai išaiškino, kad „cum-ex“ yra mokesčių slėpimas, už kurį turi būti baudžiama.
Labiausiai dėl tokių neteisėtų veiksmų nukentėjo būtent Vokietijos biudžetas – skaičiuojama, kad netektys galėjo siekti netgi 36,2 mlrd. eurų.
Šiuo metu į Vokietijos žemių iždus grąžinta suma siekia apie 1,8 mlrd. eurų, tad pavyko atsiimti tik mažą dalį.
Žiniasklaidos teigimu, apie 17 mlrd. eurų pavogta iš Prancūzijos, 4,5 mlrd. eurų – iš Italijos, 1,7 mlrd. eurų – iš Danijos biudžetų.
„Cum-ex“ sandoriams tarpininkavo didžiausių pasaulio bankų brokeriai, gaudami už tai nemenką atlygį.
Be „Morgan Stanley“, pastarosiomis savaitėmis vyko kratos britų „Barclays“ bei JAV investicinio banko „Merrill Lynch“, kuris priklauso „Bank of America“, padaliniuose.
O 71 metų H.Bergerio teismas balandžio mėnesio pradžioje prasidėjo buvusioje Vokietijos sostinėje Bonoje.
Šis veikėjas buvo pabėgęs į Šveicariją, tačiau Alpių valstybė perdavė jį vokiečiams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.