Kilus pasipiktinimo bangai, sovietmečio anklavui uždėjo apynasrį: šių prekių Tilžės turguje nebeišvysite

2022 m. balandžio 28 d. 21:05
Denisas Nikitenka
Tris kartus per savaitę uostamiestyje veikiančiame Tilžės turguje nebeliko atviroje vietoje, viešai prekiaujamos įvairiausios sovietinės ir nacistinės atributikos. Tokio žingsnio imtasi po „Vakarų ekspreso“ publikacijos.
Daugiau nuotraukų (7)
Dabar sendaikčių ir kolekcinių prekių anklave praeiviai nebemato sovietinių Georgijaus juosta padabintų ordinų, medalių, ženkliukų, penkiakampe žvaigžde bei kūju ir pjautuvu paženklintų diržų sagčių, antsiuvų. Kaip ir nacistinės simbolikos: ženkliukų, kokardų su svastika, „SS“ ženklais ir kt.
Kovo pabaigoje išreiškus viešą pastabą, jog po vasario 24-ąją Rusijos pradėto ir tebesitęsčiančio žiauraus karo Ukrainoje po atviru dangumi, visų praeivių akyse pardavinėjama sovietinė simbolika atrodė mažų mažiausiai makabriškai, sureagavo UAB „Tilžės turgus“ vadovybė.
„Reikia suvokti, kad prasidėjus karui Ukrainoje ir kasdien matant žiaurius vaizdus po rusų okupantų užpultų miestų, ta sovietinė simbolika tikrai negražiai atrodė. Remiantis teisės aktais prekiauti kolekcininkams sovietiniais ir nacistinės Vokietijos atributais nėra draudžiama, tačiau šioje vietoje turi galioti ir moralės, etiškumo principas.
Tad mūsų turgavietės apsaugos vadas susitiko su tais prekeiviais, pakalbėjo su jais, ir šie neprieštaravo visą sovietinę simboliką turinčias prekes tiesiog pašalinti nuo turgaus lankytojams matomų vietų ant prekystalių“, – „Vakarų ekspresui“ sakė minėtos bendrovės direktorius Ramūnas Petraitis.
Savaitgalį apsilankius Tilžės turgavietėje išties neteko išvysti nė vieno atviroje vietoje pardavinėjamo kolekcinio ženkliuko, ordino, diržo sagties, medalio ir pan., kurie būtų su sovietine ar nacistine simbolika. Tačiau tai nereiškia, kad šiais daiktais apskritai nėra prekiaujama.
„Buvo sutarta taip: uždrausti prekiauti mes negalime, nes nėra tokio įstatymo, tačiau galime paprašyti sudėti tuos kolekcinius dalykus į dėžutes. Paslėpti nuo praeivių akių. Kam reikės, kas ieškos būtent tokio antikvaro, prieis ir pasiteiraus. Jei turėsite – parodysite, parduosite. Noriu padėkoti turgaus prekeiviams už supratingumą. Konfliktų jie nekėlė“, – sakė R.Petraitis.
Tuo įsitikino ir „Vakarų ekspreso“ žurnalistas: vienas iš sovietinių bei nacistinių atributų pardavėjų tokio pobūdžio prekes laikė uždarytose dėžėse. Paprašius parodyti ženkliukų asortimentą, jis dėžę atidarė, o joje – tie patys sovietiniai reliktai su Lenino, Josifo Stalino atvaizdais, pionierių, spaliukų, komjaunuolių, jubiliejiniai vadinamajai, rusų švenčiamai Pergalės dienai gegužės 9-ąją skirti ženkliukai ir kt.
Pats prekeivis tikino suprantantis, kad po vasario 24-osios pasaulis pasikeitė, todėl nematė jokių problemų sovietinę simboliką tiesiog pašalinti iš prekystalio, nebedemonstruoti jos, o laikyti uždarose dėžėse.
Analogiška tvarka ėmė vadovautis ir kiti sendaikčių pardavėjai, dauguma kurių – rusakalbiai, nevengiantys turguje ir garsiai aiškinti savo pažiūras dėl Rusijos-Ukrainos karo. Ne visi palaiko Ukrainą, teko išgirsti ne vieną frazę, kad Ukrainą remianti Lietuva pati yra „ubagė“ ir labai nukentės, o mūsų valdžia „nežiūri į savo žmones“ ir remia ukrainiečius. Tokių nuomonių galima išgirsti ne tik iš rusakalbių turgaus prekeivių, bet ir lietuvių lūpų.
Remiantis LR administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 524 str. 1 dalimi, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, vėliavų, ženklų ar uniformų, kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliava ar herbas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų platinimas, naudojimas susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitoks demonstravimas, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas užtraukia baudą nuo vieno šimto penkiasdešimt iki trijų šimtų eurų.
Tačiau minėto kodekso straipsnio 2 dalyje aiškiai parašyta, jog „Pagal šį straipsnį neatsako asmenys, kurie padaro šio straipsnio 1 dalyje nurodytas veikas kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais“.
Seimo narys Vytautas Kernagis „Vakarų ekspresui“ dar kovo pabaigoje teigė, jog paliktą akivaizdžią teisinio reguliavimo spragą ANK 524 str. 2-ojoje dalyje būtina taisyti.
„Teiksiu naują jos redakciją parlamentui svarstyti. Esmė – tokia: dabar taikoma išimtis kolekcininkams, antikvarinių daiktų prekeiviams turėtų būti papildyta naujomis išlygomis. Jie galėtų toliau prekiauti aptariamais daiktais, tačiau jokiu būdu ne viešosiose vietose, kas dabar nėra draudžiama. Būtina šią problemą išspręsti. Lai prekiauja privačiai, o ne demonstruodami visą tą simboliką bet kuriam praeiviui turguje, gatvėje, skvere“, – sakė parlamentaras.
Balandžio 24-ąją Seimas pritarė Administracinių nusižengimų kodekso ir Susirinkimų įstatymo pakeitimams, uždrausdamas karinę agresiją propaguojančius ženklus ir simbolius. Tokiu būdų dabar uždrausti ir „V“, „Z“ simboliai, Georgijaus juostelė. Už įstatymo pažeidimus gresia baudos nuo 300 iki 700 eurų, įmonėms – nuo ​​600 iki 1200 eurų. Už pakartotinius pažeidimus baudų dydis padidės atitinkamai iki 900 ir 1500 eurų.
sovietmetis^InstantKlaipėda
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.