„Ėmėmės veiksmų, kad sustabdytume bendradarbiavimą su visais restoranais ir mažmeninės prekybos parduotuvėmis, kurias kontroliuoja ar remia Rusijos vyriausybė ar valstybė. Taip pat visų savo prekybos partnerių Baltijos šalyse paprašėme pašalinti iš „Wolt“ programėlės produktus, kurie yra pagaminti Rusijoje arba kitaip susiję su Rusijos vyriausybe. Rusijoje pagamintus ir/arba susijusius su Rusijos vyriausybe produktus pašalinome ir iš „Wolt Market“, – portalui lrytas.lt atsiųstame komentare situaciją aiškino „Wolt Baltics“ generalinė direktorė Liis Ristal.
Būtent dėl šios priežasties dar prieš kelias savaites „Wolt“ sustabdė bendradarbiavimą su „Amber Food“ grupe.
„Buvo neaiškumų dėl jų sąsajų su Rusija.
„Vičiūnų grupė“ pažadėjo, kad nutrauks gamybą Rusijoje ir visiškai pasitrauks iš Rusijos rinkos, o „Amber Food“ grupė patikino, kad, nepaisant tų pačių savininkų, įmonė nėra integruota į „Vičiūnų grupės“ struktūrą, neturi konsoliduotų finansinių ataskaitų ir veikia nepriklausomai.
Remdamiesi šiais patikinimais atnaujinome bendradarbiavimą su „Amber Food“ grupe. Deja, keletos patikimų šaltinių duomenimis, „Vičiūnų grupė“ toliau gamina produkciją Rusijoje, o „Amber Food“ grupės ryšiai su Rusija išlieka neaiškūs.
Atsižvelgdami į šią informaciją nuo 2022 m. balandžio 19 d. sustabdėme bendradarbiavimą su „Amber Food“. Artimiausiu metu mūsų platformoje neliks „Amber Food“ restoranų“, – komentavo L.Ristal.
Anot jos, bendradarbiavimas bus sustabdytas tol, kol „Amber Food“ atstovai aiškiai įrodys, kad verslas nėra susijęs Rusija ar kitomis sankcionuotomis šalimis.
„Bolt Food“ aplikacijos naudotojai taip pat teigia „Amber Food“ restoranų joje neberandantys.
„Bolt Food“ vadovas Lietuvoje Justinas Bambalas portalui lrytas.lt patvirtino apie bendradarbiavimo su „Amber Food“ grupės restoranais sustabdymą.
„Situaciją dėl šios restoranų grupės stebėjome jau kurį laiką. Viešumoje minimos sąsajos su Rusija nėra vertybiškai priimtinos nei mums, nei daugumai mūsų klientų. Vis dėlto esame linkę pasitikėti kiekvienu iš savo restoranų-partnerių, todėl anksčiau atsižvelgėme į jų pareiškimus apie veiklos Rusijoje stabdymą.
Šiandien matome, kad esminių pokyčių šioje situacijoje nėra, todėl bendradarbiavimas buvo sustabdytas. Kol nebus išsklaidytos bet kokios abejonės dėl ryšių su Rusija, galimybių grąžinti restoranus į „Bolt Food“ nematome“, – teigė jis.
„Amber Food“ akcininkas Gediminas Balnis portalui lrytas.lt teigė, jog yra nusivylęs „Wolt“ ir „Bolt Food“ priimtais sprendimais. Kad „Wolt“ dar vakar nutraukė bendradarbiavimą, „Amber Food“ vadovas sakė sužinojęs tik šiandien ryte.
Jis tikino jokio oficialaus paaiškinimo negavęs, nors sutartyse numatytas 30 dienų įspėjimo terminas.
„Per dvejus pandemijos metus dirbome nuostolingai ir dar kažkokie suomiai man aiškina politiką, situaciją ir sutartis.
Kviečiu juos atvažiuoti į Lietuvą, į mano restoranus ir pamatyti viską patiems. Jiems Suomijoje labiau reikėtų rūpintis, kaip greičiau įstoti į NATO, o ne bausti lietuviško kapitalo įmonę, kurioje dirba ir 150 ukrainiečių“, – piktinosi jis.
Pasak G.Balnio, dauguma klientų rinkdavosi lankytis fizinėse vietose. Pandemijos metu pardavimai per maisto išvežiojimo platformas sudarė apie 15 proc. grupės pajamų, tačiau panaikinus įvairius ribojimus šis procentas vis mažėja.
„Amber Food“ akcininke yra ir bendrovė „Deltos investicijos“, kuri priklauso Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui, vienam iš pagrindinių „Vičiūnų grupės“ akcininkų.
„Amber Food“ grupė valdo „Charlie Pizza“, „Katpėdėlė“, „La Crepe“, „Manami“, „Sugamour“, „Guacamole“, „Lunch'Up“ ir kelis kitus prekės ženklus.
Ragina aplenkti šiuos restoranus
Balandžio 20 d. įvairiose Lietuvos vietose aktyvistai ragino neiti į „Amber Food“ tinklui priklausančius restoranus dėl jų sąsajų su V.Matijošaičiu.
Vieno iš pagrindinio akcijos informatoriaus Olego Šurajevo teigimu, prie kiekvieno iš restoranų atėjo po 2 savanorius, kurie informuoja ateinančius restoranų klientus apie „Viči“ veiklą Rusijoje bei „Viči“ ir lankomų restoranų sąsajas. Kiekvienam gyventojui palikta pasirinkimo laisvė ir toliau lankytis restorane, kadangi akcijos savanoriai veikia tik kaip informatoriai, rašome pranešime.
„Nors „Amber Food“ manipuliuoja žmonėmis teigdami, kad yra įdarbinę daugiau kaip 130 Ukrainos pabėgėlių, šiame kontekste tai yra prastas argumentas. Tie patys darbuotojai iš Ukrainos tikriausiai net nežino, kad restoranai, kuriuose jie dirba, priklauso žmogui, kuris savo mokesčiais palaiko Rusijos vykdomus veiksmus Ukrainoje. Jeigu jie tai žinotų, ko gero, šiuose restoranuose net nedirbtų“, – teigė O.Šurajevas.
Pasak jo, per pusę dienos prie akcijos prisijungė kelios dešimtys savanorių, o savo pusryčių ar pietų lokaciją pakeitė daugiau kaip 200 žmonių.
Apie šią akciją G.Balnis nedaugžodžiavo. Anot jo, dalis klientų gali būti į situaciją neįsigilinę, tad galbūt apsisuks ir nueis.
„Gal kai kurie galvoja, kad aš koks rusas, baubas. Bet iš tiesų niekas nepuola manęs ar įmonės, šiuo atveju taikinys yra Kauno miesto meras, o mes esame aukos“, – pareiškė jis.
Akcijos dalyviai neslėpė, kad, nors šiuo metu daugiausiai dėmesio skiriama būtent „Vičiūnų grupės“ veiklai Rusijoje, greitu metu panašaus aktyvistų dėmesio gali sulaukti ir kitos lietuviškos bendrovės, nenutraukiančios savo veiklos Rusijoje.