Maisto ir veterinarijos tarnyba tiria, ar į Lietuvos rinką nepateko užterštos „Kinder“ produkcijos, kurią gamino Belgijos konditerijos gamykla „Ferrero Ardennes“.
„Ferrero“ jau ėmėsi panašių žingsnių šią savaitę Jungtinėje Karalystėje ir keliose kitose Europos šalyse, į kurias buvo pristatyti Belgijos Arlono mieste esančioje gamykloje pagaminti produktai, nors iki šiol nerasta jokių įrodymų, kad „Kinder“ produktai būtų užkrėsti.
Bendrovė pranešė, kad bendradarbiauja su JAV Maisto ir vaistų administracija dėl salmoneliozės atvejų Europoje ir paskelbė prevencinį dviejų šokolado rūšių atšaukimą iš trijų mažmenininkų Jungtinėse Valstijose.
„JAV iki šiol nėra patvirtintų atvejų ir šis atšaukimas neturi įtakos jokiems kitiems „Kinder“ ar „Ferrero“ gaminiams“, – sakoma bendrovės pranešime.
„Ferrero“ pridūrė, kad glaudžiai bendradarbiauja su mažmenininkais, siekdama užtikrinti, kad produktų nebebūtų „galima įsigyti“.
„Labai rimtai žiūrime į maisto saugą ir kiekvienas mūsų žingsnis buvo grindžiamas mūsų įsipareigojimu rūpintis vartotojais“, – pareiškė bendrovė.
Salmonelės – tai bakterijų rūšis, kuri žmonėms gali sukelti tokius simptomus kaip viduriavimas, karščiavimas ir skrandžio spazmai, ir yra viena iš labiausiai dažniausių per maistą plintančių infekcijų.
Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos agentūra pranešė, kad nustatė 63 salmoneliozės atvejus, susijusius su šokoladiniais kiaušiniais, ir kad dauguma susirgusiųjų buvo vaikai iki 5 metų.
Prancūzijos visuomenės sveikatos tarnybos duomenimis, šalyje buvo pranešta apie 21 atvejį, o apie 15 iš atvejų užsikrėtusieji buvo valgę „Kinder“ produktus, kurie dabar buvo atšaukti.
„Suveikė savikontrolės sistema ir mechanizmas, kai į pranešimą apie nesaugių maisto produktų partijas sureagavo pats gamintojas, tiekėjai, prekybos tinklai bei rinkos priežiūros institucijos. Informacija operatyviai perduota per tarptautinę nesaugių maisto produktų ir pašarų pranešimų sistemą RASFF, nesaugūs produktai atšaukiami iš rinkos.
Nors nesaugios siuntos nebuvo skirtos Lietuvos rinkai, mes ėmėmės papildomų saugumo priemonių – atrinkome mėginius iš parduotuvių bei sandėlių ir Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute pradėjome jų laboratorinius tyrimus. Kai tik bus gauti laboratorinių tyrimų rezultatai, būsime tikri, ar Lietuvos rinkoje tikrai nėra nesaugių gaminių“, – sako VMVT direktorius Mantas Staškevičius.
Pasak vadovo, verslo atsakomybė, operatyvumas ir sklandus produktų kilmės atsekamumas šiuo atveju leido greitai bei efektyviai reaguoti į iškilusias grėsmes. Žinia apie salmonelėmis užkrėstus gaminius sulaukė plataus Europos vartotojų dėmesio ir atgarsio, todėl verslas pademonstravo sąmoningumą, saugodamas vartotojų sveikatą bei savo reputaciją.
Prieš beveik 80 metų Italijoje įkurta konditerijos gamintoja „Ferrero“ Europoje turi penkias gamyklas. Jos produkcija žinoma plačiai pasaulyje. Tuo tarpu Lietuvos rinką prižiūrinti VMVT skiria daugiau dėmesio ir pastangų įsitikinti, ar nesaugūs produktai nepateko šalies vartotojams.
Šios bakterijos sukelia salmoneliozę – ūmią žarnyno infekcinę ligą, kuriai būdingi šie simptomai: pykinimas vėmimas, vandeningas viduriavimas su krauju ir gleivėmis, išsekimas ar nedidelis karščiavimas. Jie pasireiškia po 12–72 valandų po užsikrėtimo.
Pagrindinis salmoneliozės plitimo būdas yra žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos, užterštos salmonelėmis paukštienos, kiaušinių, jautienos, kiaulienos, pieno ir jų produktų, vandens, vaisių bei daržovių vartojimas. Maistą salmonelėmis gali užkrėsti jį tvarkantys asmenys, nenusiplovę rankų pasinaudojus tualetu. Šiuo metu Europos Sąjungoje apie 200 salmonelių serotipų siejama su per maistą plintančiomis infekcijomis žmonėse. Dažniausias perdavimo kelias yra gyvūninės kilmės maisto produktų vartojimas.