Augina 17 rūšių pomidorų
„Pomidorai – viena tų daržovių, be kurios neįsivaizduojamas kasdienis pirkėjų krepšelis. Pastebime, kad pavasarį stipriai išauga ir kitų sveikų produktų poreikis. O ypač pirkėjai laukia šviežio derliaus daržovių, todėl lietuviškų trumpavaisių agurkų jiems siūlome jau nuo vasario vidurio, o nuo kovo pradžios rasti galima ir iš pietų atkeliavusių ridikėlių, baltųjų ridikų, šviežių morkų, svogūnų ir kitų daržo gėrybių“, – sako V.Budrienė.
Ji teigė, kad 450 g avietinių pomidorų kainuos 2,99 euro, o tiek pat geltonųjų slyvinių – 3,49 euro.
Įvairiausių rūšių pomidorus, agurkus ir salotas „Iki“ tiekiančios, didžiausios Baltijos šalyse šiltnamių komplekso įmonės UAB „Kietaviškių gausa“ direktorius Mindaugas Pupienis pasakoja, kad daržovės šiltnamiuose auginamos dviem būdais: po natūraliu apšvietimu ir naudojant šviesos technologijas. Pasak jo, pasitelkiant modernius įrenginius ir šviesos kultūrą, šiltnamiuose išauginama 17 rūšių pomidorų, o pilnas pomidorų asortimentas parduotuvėse pasirodyti turėti balandžio pirmą savaitę.
„Tradicinis auginimo būdas – kai daržovės sodinamos vėlyvą žiemą, o ankstyvą pavasarį jau tikimasi derliaus. Kad augimo procesai vyktų, tereikia šilumos ir natūralios saulės šviesos, tad šiuo atveju viskas priklauso nuo gamtos. O daržoves auginant pasitelkus šviesos technologijas – palankios sąlygos: pavasarį, vasarą primenantis klimatas, šiltnamiuose augti daržovėms sukuriamas nepriklausomai nuo gamtos sąlygų“, – teigia M.Pupienis.
Ieško įvairovės
Jis pasakoja, kad per pirmą mėnesį planuojama nuskinti apie 200 tonų įvairiausių rūšių pomidorų, o pomidorų augimo pikas prasideda gegužės mėnesį ir trunka iki pat rugsėjo pabaigos. Pasak jo, tuomet nuskintų pomidorų kiekiai – dvigubai didesni.
Anot M.Pupienio, šiltnamiuose užauginama beveik dvi dešimtys skirtingų rūšių pomidorų. Visgi, pasak jo, kol rado tinkamiausias tiek mūsų šalies klimatui, tiek lietuvių skoniui, teko išbandyti ir užauginti daugiau nei 300 pomidorų veislių. Bėgant dešimtmečiams, pakito ne tik žmonių maitinimosi tendencijos. Pokyčiai pastebimi ir renkantis produktus: dabar žmonės ieško įvairovės, mėgsta ne tik tradicinius didžiuosius raudonus pomidorus, kurie ilgą laiką buvo populiariausi, bet perka ir avietinius, geltonuosius slyvinius, juoduosius, oranžinius pomidorus, kurie ne tik skanūs, bet ir puikiai atrodo lėkštėje.
„Keliaudami į kitas šalis, pamatę įvairovę ir grįžę iš užsienio žmonės Lietuvoje pradėjo ieškoti to paties, ką skanavo Ispanijoje, Italijoje. Natūralu, kad todėl laikui bėgant šiltnamiuose atsirado vis daugiau pomidorų veislių ir spalvų. Nuėjome ilgą kelią, kol suradome tinkamiausią asortimentą ir pasiūlos-paklausos balansą.
Populiariausi yra raudonieji pomidorai. Klasikiniai pomidorai yra paprasti, apvalūs ir labiausiai paplitę. Jie puikiai tinka salotoms, kepimui, padažams, sriuboms. Vyšniniai arba kokteiliniai pomidorai yra maži ir saldūs, skanūs ir aromatingi, valgomi tiek švieži tiek kepti, dažnai dedami ant picų. Slyviniai pomidorai yra pailgi, jie dažnai patiekiami su makaronais, konservuojami“, – sako M.Pupienis.
Jis sako, kad norint namuose ilgesnį laiką išlaikyti kokybiškas daržoves, joms reikalingos skirtingos laikymo sąlygos. Pavyzdžiui, agurkus ir salotas geriau yra laikyti šaldytuve. O pomidorus – kambario temperatūroje, mat nuskynus pomidorą jame vyksta dar iki 100 cheminių reakcijų, kambario temperatūroje laikomas pomidoras toliau noksta ir sirpsta.