Į Kėdainius pakvietė išties neįprastu būdu
„Visi keliai veda į Kėdainius“ – toks užrašas papuošė vieną kone dešimtmetį Kėdainiuose veikiančios bendrovės „Linėja transport“ vilkikų, ir šis jau rieda mūsų šalies keliais, kviesdamas neaplenkti daugiakultūrio, ant abiejų Nevėžio upės krantų, įsikūrusio miesto.
Kaip pasakojo bendrovės „Linėja transport“ direktoriaus pavaduotoja Jurgita Norkienė, vilkikus puošti reklamomis svarstyta jau anksčiau, mat tokios priemonės nauda akivaizdi, tačiau iki šiol ant jų puikuodavosi tik pačios bendrovės logotipai.
Svarstyta, kad jei jau imtis „keliaujančios reklamos“ idėjos, ji turi būti ne bet kokia. „Esame kėdainiečiai, mylime savo miestą, tad vis sugalvojame nestandartinių idėjų, viena kurių – reklamoje ant vilkiko pakviesti į Kėdainius“, – kalbėjo J. Norkienė.
Vilkiko tentas buvo gaminamas Vokietijoje: viskas tam, kas jis būtų itin kokybiškas ir ilgaamžis, reklamos maketą parengė įmonės partneriai – „Idėjų cechas“. Tentui, papuoštam Kėdainių vaizdais, parkeliavus į Lietuvą ir išsyk, leidus oro sąlygoms, papuoštas vilkikas išriedėjo į kelią.
Šis vilkikas keliaus tik po Lietuvą, o į Kėdainius kvies ir visus po šalį išsibarsčiusius kėdainiečius, ir šiam miestui neabejingus lietuvius.
„Kėdainiai geografiškai – šalies vidurys, labai gražus miestas, mes didžiuojamės įspūdingu senamiesčiu, klientai, kurie atvyksta į mūsų įmonės biurą senamiestyje, jį neretai pavadina mažuoju Vilniaus Gedimino prospektu.
Kėdainiai nuolat puošiasi. Klientai, svečiai ar turistai, apsilankę miesto senamiestyje, fotografuojasi ir žiemą, kuomet biurą puošiame kalėdų dekoracijomis, ir vasarą, kuomet aplink – gausybė gėlių. Manome, kad visi verslininkai turėtų, kiek galėdami, prisidėti gražinant mūsų senamiestį, paverčiant jį dar didesniu traukos centru nei jis yra šiandien“, – mano bendrovės vadovė.
Ant vilkiko, kone 100 kvadratinių metrų plote, įamžinti įspūdingiausi Kėdainių objektai: Didžiosios Rinkos aikštė, škotų pirklių namai, naujasis pėsčiųjų tiltas, prie kurio prišvartuota vytinė „Vėtra“. Šis Lietuvos keliais riedės tol, kol tentas suplyš – tikrai ne vienerius metus.
Per metus vilkikas nuvažiuos kone 90 tūkst. kilometrų. Neabejojama, kad vis laiką jis bus ryškus ir puikiai matomas.
Rodo, kuo labiausiai didžiuojasi
Prie „keliaujančios reklamos“ idėjos prisidėjusi bendrovė „Idėjų cechas“, ne vienerius metus ir pati ieško būdų, kaip dar labiau išgarsinti Kėdainius. Kėdainiuose veikiančiuose kavos namuose „Kavamanija“ jau penkerius metus lankytojai gali paragauti dviejų rūšių „Kėdainiečio kavos“. Šią idėją verslininkai įgyvendino bendradarbiaudami su Kėdainių krašto muziejumi.
Vienas „Kavamanijos“ įkūrėjų, Benas Cechanavičius, neabejoja: Kėdainių jubiliejaus proga pasirodys trečioji „Kėdainiečio kava“. Pirmosios pakuotės buvo papuoštos svarbiausiais miesto architektūros elementais: ant vienos kavos pakuotės – Kėdainių evalgelikų liuteronų bažnyčios freska, ant kitos – kito istorinio pastato sienų motyvai. Miesto jubiliejui skirta kavos pakuotė bus papuošta jubiliejaus simbolika.
Beje, kokia kava galėtų vadintis „Kėdainiečio“ sprendė patys kavinės svečiai.
Dar viena kavinės komandos iniciatyva – jau metus visi kavinėje naudojami popieriniai puodeliai, skirti kavai išsinešti, papuošti šešių miesto objektų: bažnyčių, vytinės, kuri Nevėžyje plukdoma šiltuoju metų laiku, minareto, vaizdais, džiazo simboliu, mat Kėdainiai – džiazo miestas, kuriame rugpjūtį vyksta džiazo festivalis.
„Miestui skirtos iniciatyvos, kurias siūlo verslas, finansiškai apsimoka ne visuomet, nes pakuotės ar puodelio spauda pabrangina galutinį produktą, tačiau mes nekeliame kainos. Gal čia geriausiai tiktų žodis „Kėdainių genas“. Patys esame kėdainiečiai, bendraudami su kitomis įmonėmis, jaučiame miesto potencialą. Jis nėra pasmerktas mažėti, tik augti. Taigi, specialiai nesistengiame, kartais idėja tiesiog kyla, imi ir darai“, – pasakojo B. Cechanavičius.
Dar viena, Kėdainiuose veikianti bendrovė „Nordic Sugar Kėdainiai“, taip pat nusprendė, kad miesto gimtadienis be dovanų – ne gimtadienis, todėl 650 metų jubiliejaus proga ketina padovanoti miestui gėlių vazonų, kurie papuoš tiek visų kraštiečių, tiek ir turistų taip pamėgtą ir lankomą miesto Rinkos aikštę. Neabejojama, jog tokia dovana sukurs daugiau žalumos, kuri derės su moderniai atnaujinta aplinka, kuria mėgausis miestiečiai.
Komanda idėjų nepristinga
Nuo 1993-ųjų žemės ūkio padargus gaminanti bendrovė „Laumetris“ šių metų pabaigoje pati minės solidžią sukaktį – įmonės 30-metį. O iki tol – Kėdainius, miesto jubiliejaus proga, ruošiasi nustebinti ne viena išskirtine dovana. „Kėdainių miestas turi gražias apylinkes ir vieną seniausių bei gražiausių senamiesčių Lietuvoje. Džiaugiamės galėdami ir savo darbais prisidėti prie šio nuostabaus miesto puoselėjimo“, – kalbėjo bendrovės atstovas Taurius Putna.
Iki šiol, bendradarbiaudama su miestu, bendrovės komanda sukūrė įvairių meninių projektų ir instaliacijų, didžioji dalis kurių įgyvendintos be atlygio.
„Vienas pavyzdžių – 2022 vasario 16-osios minėjimas su didžiuliu puspriekabių, nudažytų Lietuvos trispalvės spalvomis, kolona. Keliavome per miestą, Didžiosios Rinkos aikštėje pasveikinome Kėdainių miesto merą Valentiną Tamulį bei Kėdainių rajono ūkininką Povilą Dambrauską – vienos iš priekabų savininką. Šią instaliaciją įgyvendinome kartu su savo partneriais „Dotnuva Baltic“. 2021-aisias įgyvendinome menininko Felikso Paulausko idėją – iškilo paminklas žydų genocido 80-tosioms metinėms atminti“, – pasakojo pašnekovas.
Anksčiau buvo įgyvendintas dar vienas – Baltijos kelio dvidešimtmečio paminėjimo ženklas. Komanda tuomet jį nusivežė į autostradą prie Ukmergės, kur vyko minėjimas, vėliau paminklas buvo pastatytas prie Kėdainių kultūros centro. Dar vienas projektas – „Telavio skveras“ – Sakartvelo miesto Telavio ir Kėdainių draugystei įamžinti skirtas paminklas, iškilęs prie Kėdainių teismo pastato.
Lietuvos Respublikos nepriklausomybės šimtmečio minėjimo proga pagamintas įspūdingas Lietuvos herbas. „Laumetris“ rūpinosi rėminės konstrukcijos gamyba. Dar vienas – Kėdainių, Šėtos ir Žeimių holokausto aukų atminimo paminklas (trikampis paminklas su akimi iš kulkų gilzių). Pradžioje jis stovėjo Senosios Rinkos aikštėje, vėliau perkeltas šiek tiek už miesto prie žydų sušaudymo vietos. Turistų ir vietos gyventojų itin mėgstama ir miesto centre esanti Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo „kėdė“.
Šiuo metu bendrovė „Laumetris“ kartu su MB „Kėdainių akmenuku“ atstato gaublio formos paminklą. „Kiekvieną dieną gulame ir keliamės su Kėdainių miestu. Įmonės vadovas Kazys Čiurila užsiminė, kad jau vyksta diskusijos su menininku Feliksu Paulausku dėl dar vieno meninio projekto, skirto Kėdainių miesto jubiliejui“, – komentavo T. Putna.