Finansų ministerija kiekvienais metais po kelis procentus didina minimalias degtinės, brendžio ar kitų gėrimų kainas. Keisčiausia, kad tai pristatoma kaip kova su šešėliniais gamintojais.
Taip su jais Rusijoje kovojama jau dvylika metų. Per tiek laiko gėrimų kainos smarkiai pakilo, nes 2010-aisiais pigiausias degtinės puslitris atsiėjo vos 89 rublius (dabartiniu kursu – 1,02 euro).
Tačiau nelegalių gėrimų dėl to nesumažėjo. Federalinės alkoholio rinkos reguliavimo tarnybos duomenimis, 2020 metais šalyje buvo likviduota 118 šešėlinių gamyklų, sunaikinta net 14,9 mln. litrų nelegalaus alkoholio.
Panašūs skaičiai skelbiami kone kasmet.
Todėl nuo 2015-ųjų čia nebeliko net 805 nelegalių fabrikėlių, o juose konfiskuota 130 mln. litrų svaigalų – kone po litrą kiekvienam gyventojui.
Tačiau tai panašu į karą su slibinu, kurio nukirsta galva netrukus atauga. Brangstančios legalios degtinės negalintys įpirkti skurdžiausi piliečiai ieško pakaitalų, todėl jų gamintojai numoja ranka į įstatymus ir mėgina patenkinti paklausą.
O dėl to pasitaiko itin skaudžių įvykių.
Pernai Orenburgo srityje nuo surogatinių gėrimų mirė net 34 žmonės. Šiek tiek anksčiau Irkutske į anapilį iškeliavo 76 gyventojai, pavartoję gėrimo, kuriame vietoj etilo buvo metilo spiritas.
Tačiau bent pasiekimais kovos su girtavimu fronte valdžia gali pasigirti.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo 2003 iki 2021 metų alkoholio vartojimas Rusijoje susitraukė net 43 proc., nors anksčiau ji laikyta didžiausių girtuoklių šalimi.