Lietuviai šeštadienį siaubė Lenkijos prekybos centrus: nusidriekė eilės, trūko vežimėlių, kvietė policiją

2022 m. vasario 5 d. 18:50
Milžiniškos eilės prie prekybos centrų, apgultis kavinėse ir krūvos grynųjų pinigų valiutos keityklose – tokius vaizdus šeštadienį regėjo Suvalkų (Lenkija) gyventojai, kai į pigių maisto produktų medžioklę išsiruošė minios Lietuvos gyventojų. 
Daugiau nuotraukų (68)
Nuo vasario 1-osios Lenkijos vyriausybė panaikino pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams, kuris ir anksčiau kaimyninėje šalyje siekė vos 5 proc. Lietuvoje – 21 proc.
Nors sunku tikėtis, kad tie 5 proc. gali turėti didelės įtakos galutinei kainai, Lenkijos prekybininkai nusprendė pasinaudoti proga padidinti apyvartą ir jau kelias savaites skelbė apie kainų sumažinimą tūkstančiams gaminių. 
Patys lenkai tvirtino didelio skirtumo nepajutę, o pilnus krepšius tempiantys lietuviai džiūgavo: sutaupė apie 30 proc. lėšų, kurių reikėtų tą patį maisto produktų kiekį nusipirkti Lietuvoje. 
Pirmoji eilė – prie keityklos
Šeštadienį ryte Lietuvos ir Lenkijos pasienyje ties Kalvarija budėjo abiejų šalių pasieniečiai, tačiau automobilių nestabdė. 
Tiek lengvųjų, tiek krovininių transporto priemonių srautas buvo toks didelis, kad pradėjus tikrinti dokumentus, iškart susidarytų didelės eilės.
Darbą pasieniečiams apsunkina aplinkybė, kad Lenkijos pusėje vyksta kelio rekonstrukcijos darbai, pakelėse iškastas gruntas, todėl sunku rasti vietos net trumpam stabtelėti. 
Daugeliui pirkinių išsiruošusių Lietuvos gyventojų pirmoji stotelė – valiutos keitykla Šipliškėje, visai netoli pasienio.
Šioje keitykloje, pramintoje rožiniu nameliu, siūlomas bene geriausias valiutos kursas. Šeštadienį už 1 eurą buvo siūloma 4,52 zloto. Suvalkų keityklose – vos 4,45-4,47 zloto.
Prie keityklos nuolat rikiavosi 10-15 žmonių eilė, klientai dažniausiai keitė 200-500 eurų. 
Nuo vasario 1-osios į Lenkiją verta važiuoti tuščiu degalų baku, nes kaimyninėje šalyje sumažinti mokesčiai ir degalams. 
Lietuvos pusėje litras dyzelino mažiausiai kainavo 1,4 euro, benzino – 1,54 euro. Vos kirtus sieną, dyzelinas bei benzinas jau kainavo tik 1,2 euro, o Suvalkų degalinėse – dar maždaug 5 euro centais pigiau. 
Visa tiesa apie kaukes
Nors socialiniuose tinkluose dažnai skelbiama neva Lenkijoje uždarose patalpos nereikia nešioti kaukės, tai netiesa. Įpareigojimas galioja nuo pandemijos pradžios, tačiau jo nelabai paisoma. 
Praėjusių metų vasarą kaukes prekybos centruose pavyzdingai nešiojo tik baudomis įbauginti lietuviai. Rudeniop, padidėjus užsikrėtimų skaičiui, kaukių nešiojimas buvo sugriežtintas ir Lenkijoje. 
Prekybos centrų lankytojai skundėsi net gavę baudą, nors ji kelis kartus mažesnė negu Lietuvoje. 
Dabar į šį reikalavimą Lenkijoje taip pat žiūrima liberaliai. Prekybos centruose matyti žmonių išvis be kaukių, o pasmakryje jas dažnai nešioja ne tik kasininkai, bet ir apsaugos darbuotojai. Pastarieji tik išskirtiniais atvejais paragina užsidėti apsaugos priemonę. 
Apie atstumų laikymąsi prekybos centruose šiomis dienomis neverta net kalbėti. 
Prasidėjo vežimėlių medžioklė
Į Suvalkų pakraštyje esantį prekybos centrą „Biedronka“ lietuviai plūstelėjo nuo ankstyvo ryto. Šįkart juos galėjo sudominti itin patrauklios alaus kainos. 
Pusės litro talpos butelis garsaus tarptautinio prekės ženklo alaus šį šeštadienį nekainavo ir 40 euro centų, o vietos aludarių alaus, kainuojančio 50 euro centų už skardinę, – į valias.  
„Laikykis, „Biedronka“, mes ateiname!“, – kvatojo du alaus mėgėjai. 
Apie specialias alaus kainas galima nesunkiai sužinoti internete, nes Lenkijoje nedraudžiama skelbti apie specialius šio gėrimo pasiūlymus ir nuolaidas. Prekybos vietoje galima skelbti nuolaidas ir visiems kitiems alkoholiniams gėrimams. 
Į šį prekybos centrą atvykusiems lietuviams netrukus didžiausia problema tapo vežimėliai prekėms sukrauti. 
„Atvykome pirmą kartą, šiek tiek nepasiruošę, bet matyti, kad kainos 20-30 procentų mažesnės negu Lietuvoje“, – įspūdžiais dalijosi šeima iš Kauno. 
Kitas kaunietis tikino paaukojęs šeštadienį, kad gerai ištirtų, ką naudingai galima nusipirkti Lenkijoje. 
Pirkinių vežimėlį stumiantis pirkėjas iškart jam patarė nusiteikti, kad prie kasos reikės stovėti apie pusvalandį. 
„Ką daryti, jeigu Lietuvos valdžia taip elgiasi? Leidžiame pinigus Lenkijoje“, – neslėpė pykčio taip pat iš Kauno atvykusi moteris. 
Kvietė policijos pareigūnus
Gerokai rimtenė situacija susidarė prie lietuvių itin mėgstamo prekybos centro „Kaufland“. Pirkėjai pradėjo rikiuotis dar prieš jo atidarymą, o pravėrus duris, plūstelėjo į vidų. 
Apsaugos darbuotojai bandė reguliuoti srautus, kad vienu metu į vidų nepakliūtų per daug žmonių, tačiau netrukus susipliekė patys pirkėjai. 
„Atrodo, grumtynės kilo dėl vežimėlių ir dėl prekių jau pačiame prekybos centro viduje, teko kviesti policijos pareigūnus“, – pasakojo įvykio liudininke tapusi moteris iš Šiaulių. 
Prie „Kaufland“ prekybos centro eilės rikiavosi visą dieną. Viduje buvo ramiau – be pertraukos dirbo visos kasos ir didelių eilių pavyko išvengti. 
„Čia dar menkos eilės. Ryte buvau skerdykloje. Valandą laukiau, kol užėjau į vidų ir dar tiek pat, kol mėsininkas paruošė mano užsakymą“, – tikino iš Kauno atvykusi pirkėja. 
Kaip ir dauguma skerdyklos klientų ji pirko puskiaulį ir mano sutaupiusi maždaug pusę sumos, kurią tektų pakloti už tokį kiaulienos kiekį Lietuvoje.
Prie „Carrefour“ – ramiau
Gerokai mažiau šurmulio prie prekybos centro „Carrefour“, kuris Suvalkuose duris atvėrė tik praėjusių metų gruodį. 
Jis įsikūrė tame pačiame pastate, kuriame anksčiau veikė britų prekybos tinklo „Tesco“ parduotuvė, tačiau šis tinklas nusprendė trauktis iš Lenkijos. 
Nors „Carrefour“ prekybos centras dvelkia švara ir tvarka, lietuvių jame gerokai mažiau.
„Lietuviai turbūt šio prekybos centro dar neatrado, nors gerų pasiūlymų radau ir čia“, – tikino prekių vaikams atvykusi jauna moteris. 
Paskutinė stotelė – „Vynoteka“
Daugelis pirkinių į Lenkiją vykstančių Lietuvos gyventojų grįždami užsuka į visai netoli pasienio esančią parduotuvę „Vynoteka“, kurioje gausu Lietuvos gamintojų gaminių.
„Perku ne tik lietuvišką alų, bet ir mėsos, pieno gaminius“, – pasakojo iš Alytaus atvykęs vyras. Pasak jo, kai kurie mėsos gaminiai šioje parduotuvėje net perpus pigesni negu Lietuvos prekybos centruose. 
„Klaidinga manyti, kad į Lenkiją važiuoja varguoliai, kurie perka pigiausius ir praščiausios kokybės gaminius. Priešingai – kuo brangesnį gaminį perki – tuo daugiau pinigų sutaupai“, – aiškino alytiškis. 
Jis ragino pasižvalgyti po aikštelę ir pažiūrėti, kokiais automobiliais atvyksta pirkėjai iš Lietuvos. Tarp jų griuvenų nėra. Beje, šeštadienį nuolat pasitaikydavo situacijų, kai automobiliai į aikštelę netilpdavo.
Prie kasų taip pat driekėsi eilės, o kasos čekyje buvo galima išvysti keturženklę sumą skaičiuojant zlotais. 
Nors kai kurių gėrimų kainos „Vynotekoje“ pastarosiomis savaitėmis taip pat išaugo, jos gerokai nusileidžia kainoms Lietuvoje. 
Ką kalba patys lenkai?
Ar vietos pirkėjai pajuto, kad maisto produktai po vasario 1-osios atpigo? 
„Neatpigo, gal net pabrango, nes viskas brangsta tiesiog kiekvieną dieną“, – tikino prie „Carrefour“ sutikta pensinio amžiaus lenkų pora. 
Kita Suvalkų gyventoja tikino pastebėjusi, kad šią savaitę lietuvių atvyko neįtikėtinai daug ir jie šluoja parduotuves. 
„Negi Lietuvoje viskas taip brangu, kad važiuojate į Suvalkus?“ – teiravosi moteris.  
Ji tikino dar nespėjusi įvertinti kainų pokyčio, nes nenori stumdytis eilėse su pirkėjais iš Lietuvos. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.