Nuo šeštadienio nebeprireiks ne tik galimybių pasų, bet ir jų kontrolierių: kas nutiks su šiais darbuotojais?

2022 m. vasario 3 d. 12:06
Vyriausybei laikinai sustabdžius galimybių paso naudojimą nuo šeštadienio tiek daug darbuotojų, kurie šiuos dokumentus tikrino, nebereikės. Apsaugos įmonių vadovai pareiškė, kad vienus teks atleisti, antriems bus pasiūlytos kitos darbo vietos. Tiesa, jas gauti nebus taip paprasta – prieš tai teks išlaikyti egzaminus.
Daugiau nuotraukų (6)
Tikrinusiems galimybių pasus – tūkstančiai
Vilniuje veikiantis prekybos centras „Europa“ visą šį laiką stengėsi verstis savo pajėgomis, tačiau taip pat teko samdyti penkis papildomus apsaugos darbuotojus, kurie prie įėjimų tikrino galimybių pasus. Įmonei per mėnesį už juos tekdavo pakloti apie 20 tūkst. eurų.
Prekybos tinkle „Maxima“ galimybių pasus taip pat tikrino ne tik pačių parduotuvių, bet ir saugos įmonių darbuotojai.
„Patiems įdarbinti papildomų darbuotojų neprireikė, nes pradėjus galioti galimybių pasui tose parduotuvėse, kur jis buvo tikrinamas, sumažėjo pirkėjų srautai. Dalyje tokių parduotuvių – net trečdaliu.
Dėl to sumažėjo darbo prekybos salėje bei kasose, o mūsų esami darbuotojai pasiskirstė darbus viduje taip, kad galėtų prisidėti ir prie galimybių paso patikros“, – portalui lrytas.lt sakė Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.
Pasak jos, nuo tada, kai buvo įvestas galimybių pasas, mėnesio investicijos į srautų valdymą ir privalomų dokumentų patikrą išaugo apie du kartus, palyginti su iki tol buvusiais mėnesiais. Vidutiniškai kas mėnesį nuo rugsėjo iki gruodžio tiek srautams valdyti, tiek įvairioms prevencinėms apsaugoms priemonėms teko pakloti apie 300 tūkst. eurų.
Turės išklausyti kursus ir išlaikyti egzaminus
Saugos tarnybos „G4S Lietuva“ generalinis direktorius Saulius Vincentas Tulevičius teigė, kad su asmenimis, įdarbintais tikrinti galimybių pasus, buvo sudarytos terminuotos sutartys. Tad galimybių pasui nustojus veikti šios sutartys bus nutrauktos.
Visgi darbus praras ne visi. S.V.Tulevičiaus teigimu, galimybių paso nereikės, tačiau prireiks valdyti pirkėjų srautus. Tad dalis darbuotojų liks ir vykdys šias funkcijas.
Be to, jei likusieji norėtų toliau dirbti, tokią galimybę turės, nes apsaugos darbuotojų trūkumas vis dar didelis.
„Jei būtų norinčiųjų, priimti dirbti galėtume praktiškai visus“, – portalui lrytas.lt sakė S.V.Tulevičius.
Tiesa, norintieji įsidarbinti apsaugos darbuotojais turės dar šiek tiek pasimokyti.
„Policijos departamentas lanksčiai pažiūrėjo į šią situaciją ir nereikalavo, kad galimybių pasus tikrinantys žmonės taptų apsaugos darbuotojais. Taip buvo greičiau. Tad jie buvo įdarbinami ir vadinami tiesiog kontrolieriais.
Tie, kurie norės dirbti apsaugos darbuotojais, turės išklausyti kursus ir išlaikyti egzaminus. Tai nėra paprasta, bet reikia tik noro ir šiek tiek pastangų“, – užtikrino pašnekovas.
Žinojo, kad darbas tik laikinas
Saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ generalinis direktorius Vytautas Labeckas paskaičiavo, kad šiuo metu jie turi apie 150 darbuotojų, įdarbintų galimybių pasams tikrinti.
„Tik įvedus galimybių pasą jų buvo net daugiau – priėmėme per 200 darbuotojų. Iš pradžių buvo neaišku, kiek ir ko reikia, kad saugumas ir tvarka būtų užtikrinti, tad darbuotojų poreikis buvo didesnis. Bet vėliau srautai normalizavosi, viskas susitvarkė, palaipsniui reikėjo ir vis mažiau darbuotojų“, – portalui lrytas.lt komentavo jis.
Ar nuo šeštadienio nustojus veikti galimybių pasui teks su visais šiais darbuotojais atsisveikinti? Didžiąją dalį jų iš tiesų teks atleisti.
„Ir taip ilgai su galimybių pasais gyvenome. Kai ieškojome žmonių galimybių pasams tikrinti, svarstėme, ar visa tai truks savaitę, dvi, o gal mėnesį. Viskas užsitęsė gerokai ilgiau. Buvo pasirašytos terminuotos sutartys, tie žmonės žinojo, kad yra pasamdyti konkrečiai funkcijai atlikti, todėl ir bus greitai atleidžiami“, – paaiškino situaciją V.Labeckas.
Visgi kai kurie darbuotojai bus kalbinami likti įmonėje. Tie, kurie neturi apsaugos darbuotojo pažymėjimo, taip pat turės išklausyti kursus ir išlaikyti egzaminus.
„Yra pereinamasis laikotarpis, tuo metu žmonės galės dirbti ir be apsaugos darbuotojo pažymėjimo, kol išlaikys egzaminus“, – pasakojo pašnekovas.
Tačiau jis net nenumano, kiek iš tų darbuotojų bus norinčių likti. Juk buvo įdarbinti įvairiausi žmonės, kai kurie galimybių pasus tikrindavo net laisvomis nuo savo pagrindinio turimo darbo dienomis.
Nebūtinai uždirba daugiau
Saugos bendrovės „Eurocash1“ direktorius Vilius Makauskas į situaciją žvelgė pozityviai. Pas juos galimybių pasams tikrinti buvo įdarbinta apie 120 asmenų. Dalis jų liks valdyti srautus, o likusiems, išklausius apsaugos darbuotojų kursus, bus pasiūlytos kitos pozicijos įmonėje.
Dar pernai rugsėjo pradžioje jis buvo pareiškęs, kad galimybių paso kontrolieriui siūlomas draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, lankstus darbo grafikas bei atlyginimas su motyvaciniais priedais iki 1,2 tūkst. eurų prieš mokesčius.
Pasiteiravus, ar apsaugos darbuotojo pažymėjimą įgiję asmenys uždirbtų daugiau, V.Makausko atsakymas nebuvo vienareikšmis.
„Yra uždirbančių daugiau, yra ir uždirbančių mažiau. Viskas priklauso nuo atsakomybių, kurias darbuotojui tenka prisiimti“, – portalui lrytas.lt sakė jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.