Nori pasikeisti sveikatai kenkiantį namo stogą, bet pinigų tam neturi: parama yra, tačiau ji – per maža

2021 m. lapkričio 20 d. 18:24
Zina Paškevičienė, Roberta Sirgedaitė
Tik nedaugelis kaimo gyventojų pasikeičia asbesto stogą į aplinkai nekenksmingą ir ryžtasi pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) parama. Panevėžio rajono žmonės sako neturintys pinigų naujam stogui, o skirama parama – per maža. Rajono vadovai siūlo padidinti paramą ir supaprastinti jos skyrimo tvarką – tik tai paskatins žmones pokyčiams.
Daugiau nuotraukų (9)
Mažame Smilgių miestelyje Panevėžio rajone beveik kas antras namas asbesto stogu. Stogo dangos sutrupėjusios, aplūžusios, jas reikėtų keisti naujesnėmis ir modernesnėmis. Kai kurių stogai, manoma, nekeisti nuo jų statybos pradžios.
„Daug kainuoja, dabar ir medžiagos pabrangusios, kainos pakilusios, kas čia bekeis tuos stogus, o paramos neperdaugiausiai duoda, plius minus gal apie 50 proc. kompensuoja“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė Smilgių gyventojas Vidas Šiaučiulis.
Prieš devynerius metus pradėta teikti ES parama gyventojams, norintiems pasikeisti asbesto stogą, domina nedaugelį. Anot Smilgių seniūno Edmundo Toliušio, per tiek metų tik 10 proc. gyventojų gavo finansavimą.
„Žmones atbaido tai, jog jie pirmiausia turi save finansuoti patys, o tik paskui po kažkiek laiko iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atgauna tuos pinigėlius. O tie pinigėliai, tie apie 2 tūkst. eurų, kai šiandien viskas taip pabrangę, yra labai maža suma“, – komentavo jis, paminėdamas, kad naujas stogas gali kainuoti ir net 15 tūkst. eurų.
Panevėžio rajone per šiuos metus išduotos 63 pažymos gyventojams pasikeisti stogus. Pasak Panevėžio rajono mero Povilo Zagunio, tai labai mažai skaičius, nes rajone yra per 80 proc. namų asbesto stogais.
„Norėtųsi, kad būtų paprastesnė administravimo tvarka, gyventojams daugiau pinigų skiriama, tada, manau, tas procesas judėtų daug smarkiau“, – teigė meras.
Lietuvoje asbestą uždrausta naudoti dar prieš 16 metų. Jis pavojingas žmonių sveikatai – net penkis kartus padidina riziką susirgti vėžiu.
„Kai jo dalelės pasklinda į orą, patenka į plaučius ir pažeidžia kvėpavimo organus, gali sukelti tam tikras sunkias ligas“, – paaiškino Panevėžio rajono savivaldybės gydytoja Renata Valantinienė.
NMA duomenims, šiemet gauta beveik 2 tūkst. paraiškų, kuriomis prašoma daugiau kaip 1 mln. eurų paramos. Beveik visos paraiškos jau patvirtintos.
Tačiau, pasak agentūros atstovės, nepakanka tik uždengti naują stogą. Norint gauti kompensaciją už pašalintą asbestą, reikia jį saugiai nuvežti į regiono atliekų tvarkymo centrą ir iš jo pristatyti pažymą agentūrai.
„Yra tam tikri reikalavimai – nuo kiekvieno kvadratinio metro asbesto stogo pašalinti 11 kg asbesto atliekų“, – „Lietuvos ryto“ televizijai komentavo NMA kaimo plėtros departamento patarėja Alma Volskytė.
Per šešerius paramos teikimo metus daugiausia asbesto stogų pakeista Kauno, Raseinių, Vilkaviškio, Alytaus bei Panevėžio rajonuose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.