Konsultacijų bendrovė EY ir Šveicarijos Sankt Galeno universitetas kasmet skelbia stambiausių šeimoms priklausančių verslo kompanijų sąrašą.
Jame tvirtai pirmauja amerikiečiai Waltonai, kuriems pinigus krauna stambiausias pasaulyje prekybos tinklas.
Žarstosi milijardais dolerių
1992 metais mirusio kompanijos įkūrėjo Samo Waltono vaikai iš tiesų neskursta.
„Bloomberg“ skaičiavimais, jauniausias jo sūnus Jimas (73 m.) su 66,7 mlrd. dolerių (57,5 mlrd. eurų) vertės turtu pasaulio milijardierių sąraše yra penkioliktas, jo brolis Robas (77 m.) – šešioliktas (66,2 mlrd. dolerių, arba 57 mlrd. eurų), o sesuo Alice – aštuoniolikta (64,8 mlrd. dolerių, arba 55,8 mlrd. eurų).
Šeimos verslų lenktynėse antroji vieta priklauso kompanijai „Berkshire Hathaway“, kurią kontroliuoja legendinis investuotojas Warrenas Buffettas bei jo du sūnūs ir dukra.
Tiesa, 91 metų tėvas jau seniai dairosi sau pamainos.
Vis dėlto būtent jis iš šios šeimos patenka į turtingiausių pasaulio žmonių dešimtuką (10 vieta, 105 mlrd. dolerių, arba 90,5 mlrd. eurų).
Nesnaudžia ir italai
Trečiąją vietą šeimos verslų lenktynėse užimanti Italijos kompanija „Exor“ tikriausiai ne visiems girdėta.
Ji priklauso seniai verslo tradicijas puoselėjančiai Agnelli šeimai, kurios pradininkas Gianni Agnelli pasaulį paliko dar 1945 metais.
Užtat jo įkurta automobilių gamybos įmonė „Fiat“ žinoma visame pasaulyje. „Exor“ kontroliuoja pastarosios įmonės ir Prancūzijos gamintojo „PAS Group“ įkurtą kompaniją „Stellantis“, taip pat „Ferrari“, Turino „Juventus“ futbolo klubą ir daugiau smulkesnių verslų.
Tarp 500 stambiausių pasaulio šeimos verslų lietuviškų pavardžių nerasime. Kaip ir lenkiškų, baltarusiškų, latviškų ar estiškų.
Iš Rusijos verslininkų pateko tik trys šeimų valdomos kompanijos, o aukščiausiai iš jų atsidūrė Jevtušenkovams priklausanti „AF D Sistema“ (149 vieta pasaulyje).
4-ojoje vietoje rikiuojasi 81 metų vokiečio Dieterio Schwarzo įkurta kompanija „Schwarz Group“.
Šis pavadinimas galbūt ir ne visiems žinomas, bet koncernas valdo du didžiulius prekybos tinklus „Kaufland“ ir „Lidl“. Pastarasis veikia ir Lietuvoje.
„Volkswagen“ nebeliko
Beje, šiais metais sąrašas nustebino tuo, kad jame neliko ilgai antrąją vietą užėmusio ir kone ant kulnų „Walmart“ lipusio Vokietijos automobilių gamybos koncerno „Volkswagen“.
Taip nutiko dėl to, kad šios kompanijos akcijų turinčios Piëchų bei Porsche šeimos iš esmės nedaro pastebimos įtakos jo valdymui. O tai – viena sąlygų, kad verslas būtų laikomas šeiminiu.
Beje, automobilių gamintojas „Porsche“ vis dėlto yra šiame sąraše – 39-ojoje vietoje.
Mat Porsche šeima iki šiol tvirtai laiko jo vadžias savo rankose.
Stambiausi pasaulio šeimos verslai
Bendrovė Apyvarta Šeima Šeimos akcijų
(šalis) 2020 m. (mlrd. Eur) dalis (proc.)
„Walmart“ (JAV) 482 Waltonai 48,9
„Berkshire Hathaway“ (JAV) 212 Buffettai 37,2
„Exor SpA“ (Italija) 125 Agnelli 53
„Schwarz Group“ (Vokietija) 121 Schwarzai 100
„Ford Motor Company“ (JAV) 110 Fordai 40
BMW (Vokietija) 105 Quandtai 46,8
„Koch Industries“ (JAV) 99 Kochai 84
„Cargill“ (JAV) 99 Cargillai ir Macmillanai 85
„Comcast“ (JAV) 89 Robertsai 33,8
„Dell Technologies“ (JAV) 81 Dellai 75
Šaltinis: EY, Sankt Galeno universitetas.