Turtuolių arsenale pašaipų strėlių – apstu: E. Muskas ir J. Bezosas grumiasi keliais frontais

2021 m. lapkričio 2 d. 20:47
Turtingiausi pasaulio verslininkai Elonas Muskas ir Jeffas Bezosas jau apie porą dešimtmečių konkuruoja kosminių skrydžių sektoriuje. Maždaug tiek laiko tęsiasi ir jų nuolatos atsinaujinantys ginčai socialiniame tinkle „Twitter“ ir žiniasklaidos priemonėse.
Daugiau nuotraukų (8)
„Jeff who?“ – prieš keletą metų frazę, kuri reiškia „Kas tas Jeffas?“, britų transliuotojo BBC reporteriui drėbtelėjo E.Muskas.
Nors, savaime suprantama, puikiai suvokė, kad jo klausiama apie J.Bezosą.
Tačiau šis milijardierius, elektromobilių gamintojo „Tesla“ ir astronautikos bendrovės „SpaceX“ vadovas, nepraleidžia nė mažiausios galimybės įgelti varžovui.
Savo ruožtu interneto prekybos milžinės „Amazon“ bei kosminės aviacijos ir kosminių skrydžių paslaugų įmonės „Blue Origin“ įkūrėjas J.Bezosas irgi moka atsikirsti.
Žada padovanoti statulą
Pašaipų lenktynės, kuriose abu verslininkai dalyvauja daugelį metų, vėl užvirė šiomis dienomis.
Priežastis – JAV žurnalo „Forbes“ pasaulio turtingųjų sąrašas.
Dar šių metų pradžioje E.Muskas (50 m.) paveržė iš J.Bezoso (57 m.) turtingiausio pasaulio žmogaus titulą, vėliau jie buvo apsikeitę vietomis.
Pietų Afrikos Respublikoje gimusiam ir Amerikos pilietybę turinčiam E.Muskui vėl pavyko užkopti į viršūnę praėjusią savaitę.
Pabrangus „Tesla“ akcijoms jo turto vertė, pasak „Forbes“, peržengė 200 mlrd. JAV dolerių (172 mlrd. eurų) ribą, o J.Bezosas lieka antras.
„Forbes“ pranešė, kad elektroniniame laiške E.Muskas pažadėjo savo konkurentui nusiųsti didelę antruoju numeriu pažymėtą statulą ir sidabro medalį.
Siekia pelningų užsakymų
Tai vyksta jau daug metų. Iš pirmo žvilgsnio tokie pajuokavimai atrodo kaip nekalti adatų dūriai, tačiau už jų slepiasi milijardų dolerių vertės verslo interesai.
E.Muskas ir J.Bezosas su savo bendrovėmis „SpaceX“ ir „Blue Origin“ – du svarbiausi lenktynių dėl pelningo kosmoso skrydžių verslo dalyviai. Nesvarbu, ar tai būtų kosmoso turizmas, ar Amerikos vyriausybės užsakymai. Konkurencija arši bet kuriuo atveju.
Ir ji vyksta ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir teismų koridoriuose.
Prieš keletą savaičių bendrovė „Blue Origin“ pateikė ieškinį dėl milžiniškos vertės Nacionalinės kosmoso ir aeronautikos agentūros NASA užsakymo sukurti naują nusileidimo ant Mėnulio paviršiaus modulį.
NASA, atsakinga už visas nekarines kosmoso tyrimo programas, 2,9 mlrd. dolerių (2,5 mlrd. eurų) užsakymą balandį atidavė „SpaceX“. Į tai „Blue Origin“ reagavo vieša kritika.
„Esame įsitikinę, kad problemos dėl viešojo pirkimo proceso ir jo rezultatų turi būti išspręstos siekiant atkurti teisingumą, garantuoti konkurenciją ir užtikrinti Amerikai saugų sugrįžimą į Mėnulį“, – tokie dabartiniai „Blue Origin“ ieškinio argumentai.
Žodžių kišenėse neieško
Po to sekė tolesni abiejų verslininkų pašaipų mainai.
„Jei lobizmas ir advokatai nutiestų kelią į kosmosą, J.Bezosas jau būtų išsilaipinęs ant Plutonio“, – rašė E.Muskas savo „Twitter“ paskyroje.
Per praėjusią savaitę Beverli Hilse vykusią technologijų konferenciją „CodeCon 2021“ jis irgi nepraleido progos įgelti konkurentui. Anot E.Musko, J.Bezosas turėtų skirti daugiau energijos tam, kad patektų į kosmosą, o ne bylinėjimuisi teisme. „Negalima pretenduoti į savo kelią į Mėnulį, kad ir kokie geri būtų advokatai“, – sakė E.Muskas.
J.Bezoso atsakymo nereikėjo ilgai laukti. „SpaceX“ turi ilgą teisinių ginčų su JAV vyriausybe istoriją, – teigiama „Amazon“ pranešime CNBC. – Sunku suprasti, kaip šis įrašas turėtų derėti su dabartine kritika kitiems, iškėlusiems panašius ieškinius.“
E.Muskas kaipmat reagavo įrašu „Twitter“: „SpaceX“ pateikė ieškinį dėl dalyvavimo konkurse, o „Blue Origin“ tam, kad jį stabdytų.
Grumtynės keliais frontais
Kova dėl NASA užsakymų nėra vieninteliai teisiniai abiejų milijardierių ginčai.
„Amazon“ imasi veiksmų ir prieš „Starlink“ – bendrovės „SpaceX“ dirbtinių Žemės palydovų sistemos projektą, skirtą sukurti pigų ir aukštos kokybės palydovinio interneto ryšio kanalą bei siųstuvus signalams iš Žemės ir orbitos priimti ir perduoti.
„Amazon“ turi analogišką projektą, pavadintą „Project Kuiper“. Tiesa, kai prieš gerus dvejus metus tapo žinomi „Amazon“ planai dėl dirbtinių Žemės palydovų, šioje srityje „SpaceX“ darbavosi jau kelerius metus.
Tai E.Muskui buvo pakankama priežastis „Twitter“ paskyroje konkurentą J.Bezosą pavadinti kopijuotoju – „Copycat“.
Prie šios charakteristikos „Tesla“ vadovas dar kartą grįžo maždaug po metų.
2020 metų viduryje bendrovės „Amazon“ startuolis „Zoox“ įsiliejo į autonominių elektromobilių gamybos rinką.
Beje, tai nėra vienintelė bendrovė, su kuria J.Bezosas siekia įsibrauti į, kaip gali pamanyti E.Muskas, „Tesla“ kompanijai priklausantį daržą.
„Amazon“ taip pat yra investavusi į šios srities startuolį „Rivian“, kuris šiuo metu rengiasi žengti į biržą.
O „Rivian“, be kita ko, yra nusitaikiusi į elektrinių pikapų rinką, kurioje „Tesla“ jau pristatė savo modelį „Cybertruck“.
Susikirto dėl Marso
Atrodytų, kad kandumo varžybose geriau sekasi E.Muskui. Tačiau tiktai iš pirmo žvilgsnio, nes „Amazon“ savininkas irgi moka atsikirsti.
Antai 2019-aisiais J.Bezosas Niujorke kalbėjo apie būsimų kosminių skrydžių galimybes.
„Mano draugai, kas nori vykti į Marsą? Padarykite man paslaugą, iš pradžių metus pagyvenkite Everesto viršukalnėje ir žiūrėkite, ar tai jums patinka, nes tai rojus, palyginti su Marsu“, – aiškino verslininkas. Tai akivaizdžiai buvo skirta E.Muskui, kuris jau seniai neslepia ketinimų nuskraidinti žmogų į Marsą.
Beje, J.Bezosas bendrovę „Blue Origin“ įkūrė 2000 m., o E.Muskas „SpaceX“ – 2002 metais.
Todėl, kai E.Musko kompanija sėkmingai paleido raketą ir ji sugrįžo atgal, daugiau patirties turintis „Blue Origin“ savininkas nusiuntė jam sveikinimą ir pridėjo žodžius „Welcome to the Club!“ (angl. „Sveiki atvykę į klubą!“).
Konkurentų santykių kreivė tai kyla, tai sminga, bet anksčiau abu milijardieriai yra bandę rasti bendrą kalbą.
Kaltas nevykęs susitikimas?
2004-aisiais, kai abiejų aeronautikos bendrovės dar nebuvo smarkiai įsibėgėjusios, E.Muskas ir J.Bezosas susitiko pavalgyti restorane, kad pasidalintų savo planais. Bet, kaip rašė Kanados žurnalistas Trung Phanas, šis susitikimas nebuvo iš maloniųjų.
„Stengiausi jam duoti gerų patarimų, bet juos jis užsispyrusiai ignoravo“, – taip vėliau E.Muskas apibendrino pokalbį, anot Christiano Davenporto knygos „The Space Barons“ („Kosmoso baronai“).
Tada veikiausiai ir buvo paklotas pagrindas daugelį metų besitęsiančiai abiejų milijardierių nesantaikai.
Tiesa, esama ir šviesių E.Musko ir J.Bezoso dvikovos akimirkų.
Dar iki J.Bezoso skrydžio su įgula šįmet vasarą „Blue Origin“ raketa E.Muskas per savo „Twitter“ paskyrą palinkėjo jam didžiausios sėkmės.
Vėliau J.Bezosas atsilygino sveikinimu E.Muskui ir jo bendrovei „SpaceX“, kurios „Inspiration4“ sėkmingai pakilo į kosmosą.
„Dar vienas žingsnis į ateitį, kurioje visata pasiekiama mums visiems“, – sakė J.Bezosas.
Į šiuos žodžius E.Muskas atsakė neįprastai mandagiai – „Thank you“ („Ačiū“).
Elonas Muskas^InstantJeffas Bezosas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.