„Nori putinų uogų, noriai perka?“, – „Lietuvos ryto“ televizija paklausė turguje šias uogas siūlančią moterį.
„Niekas“, – pripažįsta ji.
„Gal nežino, kokia čia uoga?“, – tikslinomės. „Žino ir uogą, ir viską, bet visi sako – reikia daryti, reikia virti. Nieks nenori nieko“, – nelinksmai kalbėjo prekiautoja.
Putinus tyrinėjantys mokslininkai sako, kad tai – labai vertingi vaisiai.
„Naikina netgi įvairias patogenines bakterijas, kurios žmonėms sukelia įvairias infekcijas. Šitas vaisius pasižymi ir dideliu fenolinių junginių kiekiu, turi karatinoidų“, – vardijo Vytauto Didžiojo universiteto mokslo darbuotoja Laima Česonienė.
Įspūdingų kekių putinai šiemet nesubrandino – jos gerokai mažesnės nei galėtų būti.
L.Česonienė svarsto, kad greičiausiai taip yra dėl karštos vasaros, o putinas – mūsų krašto augalas, pripratęs prie vėsesnių orų. Be to, buvo labai sausa, o putinas mėgsta drėgmę.
Mokslininkai pastebi, kad nepelnytai kitų uogų išstumti putinai mūsų šalyje vėl populiarėja. Augintojai putinais užsodina didesnius plotus, bet jų galėtų būti dar daugiau.
„Latviai jau gal net ir mus pralenkė: iš putimų veislių gamina įvairią produkciją, džiovina, maišo įvairias sultis su šaltalankiais, kurie turi šiek tiek malonesnį skonį“, – pasakojo L.Česonienė.
Pakaunėje, netoli Vilkijos esančios kaimo turizmo sodybos šeimininkai patvirtina, kad lietuviai iš naujo atranda putinus.
„Mūsų veikla prasidėjo 2015 metais. Puikiai atsimenu, kaip pasigaminome pačią pirmąją produkciją – gal kokius du kibirus, nes tik tiek turėjome užsiauginę putinų. Sugalvojome į Kaziuko mugę nuvažiuot – per dvi valandas išsipardavėme“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo putinus auginantis Marius Pocius.
Supratusi, kad tai perspektyvu, Pocių šeima ėmė auginti daugiau putinų. Anksčiau sako, krūmus skaičiavo vienetais, o šiemet jų pasodino hektarą. Gavę paramą įsirenginėja ir cechą, tai, sako, padės išplėsti gamybą, gaminti įvairesnę produkciją – ne tik putinų sultis su medumi, bet ir saldainius. Pocių eksperimentas – putinų guminukai.
Mokslininkai tyrinėja, kaip dar galima perdirbti putinų uogas, kad panaudotų jas kaip sveikatinantį produktą suaugusiųjų ir vaikų mityboje.