Klausimai, ar į Dubajų pusmečiui dirbti išvyksianti kandidatė gebės pasirūpinti vaiku įvertinti kaip priekabiavimas dėl lyties, ketvirtadienį pranešė tarnyba.
Asmenys, laimėję gido-vertėjo konkursą, pristatinėja Lietuvą parodoje „Expo 2020“, nuo spalio 1 dienos vykstančioje Dubajuje. Paroda tęsis iki 2022 metų kovo pabaigos. Taigi, gidas-vertėjas pusmetį privalės praleisti Jungtiniuose Arabų Emyratuose.
Klausinėjo apie šeimą
Pareiškėja į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi žiniasklaidoje pamačiusi informaciją apie identišką situaciją ir supratusi, kad jos atvejis nebuvo pavienis. Pasak moters, atrankos komisijos narys, kuris oficialiai nėra „Litexpo“ darbuotojas, uždavinėjo klausimus apie privatų pareiškėjos gyvenimą. O tai, pagal šalyje galiojančius įstatymus, yra neteisėta.
Skunde moteris teigė, kad komisijos nariams buvo žinoma, jog ji yra karjeros diplomatė, pagrindinėje darbovietėje – Užsienio reikalų ministerijoje – išėjusi vaiko priežiūros atostogų, auginanti dviejų mėnesių kūdikį.
Pareiškėja skunde rašo, kad darbo pokalbio metu iš komisijos nario sulaukė su darbo skelbimo aprašyme numatytų įgūdžių turiniu nesusijusių klausimų ir pastebėjimų. Jos buvo klausiama, nuo ko ji bėga, komisijos narys replikavo, kad „vaikui iki 6 mėn. svarbiausia augti su motina“.
Pasak pareiškėjos, ji prieš tai jau buvo atsakiusi į kitos komisijos narės klausimą ir pasakiusi, kad jai nekiltų kliūčių išvykti pusmečiui ir šis klausimas jos šeimoje yra aptartas.
Komisijos narys vėliau teiravosi apie moters santykius šeimoje, o kiti komisijos nariai – tiek bendrovės, tiek Aplinkos ministerijos atstovai, pasak moters, minėtam komisijos nariui dėl jo klausimų pastabų nepateikė.
Pareiškėja pasakojo, kad šiam komisijos nariui aiškinant, kiek laiko moteris privalo būti su vaiku, jai buvo sukurta įžeidžianti ir orumą žeminanti aplinka.
„Litexpo“: kandidatė neatrinkta dėl kitų priežasčių
Kaip nurodoma kontrolieriaus sprendime, „Litexpo“ patvirtino, kad pareiškėja kandidatavo į gidų-vertėjų poziciją ir į šias pareigas nebuvo priimta, nes kiti kandidatai pasižymėjo geresniais komandinio darbo sugebėjimais.
Bendrovė taip pat teigė, kad pareiškėja atsakydama į klausimus „buvo emocionali, į kai kuriuos klausimus atsakydavo pakeltu tonu, nebuvo mandagi“, o parodoje svarbu elgtis dalykiškai.
Pasak „Litexpo“, jai buvo užduodami įvairūs klausimai apie jos kvalifikaciją, o komisijos narys iš pareiškėjos išgirdęs, jog ji turi kelių mėnesių kūdikį, uždavė spontaniškus klausimus, siekdamas įvertinti jos reakciją, pasirengimą priimti tokį atsakingą sprendimą.
Įvertinus pareiškėjos ryžtą, pasak bendrovės, šis klausimas daugiau nebuvo keliamas ir jos vertinimui tai įtakos neturėjo.
Komisijos narys teigė, kad replikos apie vaiko amžių tebuvo jo asmeninė subjektyvi nuomonė, ką jis pabrėžė ir ją išsakydamas, kuri neturėjo jokios įtakos atrankos rezultatams.
Asmeniniai klausimai – neteisėti
Kontrolieriaus tarnybos teigimu, pagal įstatymą iš darbo ieškančių asmenų draudžiama reikalauti informacijos apie jų šeiminę padėtį, amžių (išskyrus atskirai numatytus atvejus), privatų gyvenimą ar šeimos planus. Darbdavys taip pat privalo užtikrinti, kad kandidatas atrankoje nepatirtų priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo.
Lygių galimybių kontrolierė atkreipia dėmesį, kad vien tokių klausimų uždavimas yra neteisėtas.
„Psichologinį pasirengimą galima įvertinti ir neužduodant klausimų apie šeiminę padėtį. Pavyzdžiui, tiesiog asmens pasiteiraujant, ar ji(s) turės galimybę nepertraukiamai pusmečiui išvykti į kitą šalį. Tokios komisijos nario pastabos formuoja įvaizdį, kad kandidatė pati nesugeba susivokti savo gyvenime. Kas ir kaip pasirūpintų vaiku yra tik jos pačios ir jos šeimos narių privataus gyvenimo dalis, taigi, tik jų reikalas ir darbo pokalbis yra ne vieta asmeninėms nuomonėms bei pamokymams“, – sako Birutė Sabatauskaitė.
Kontrolierė konstatavo diskriminacijos faktą, o „Litexpo“ atstovams rekomendavo darbuotojų atrankas organizuojančius asmenis tinkamai supažindinti su įdarbinimo procedūrų reikalavimais ir užtikrinti, kad jų būtų laikomasi.
Bendrovei ir Aplinkos ministerijai taip pat patarta peržiūrėti savo lygių galimybių politiką ir joje nusimatyti saugiklius, padėsiančius išvengti diskriminacijos įdarbinimo metu.