Pakeisti vienkartinius plastiko gaminius bus sudėtinga: trūksta gamintojų

2021 m. spalio 13 d. 11:10
Urtė Šlevaitė
Vyriausybė pritarė siekiui mažinti vienkartinio plastiko gaminius. Rudens sesijoje Seimas svarstys, ar greitu metu maitinimo įstaigose ir parduotuvėse neliks tokių produktų kaip plastiko turinčių stalo įrankių, lėkščių, puodelių ar tabako gaminių su filtrais bei žvejybos įrankių, kurių sudėtyje taip pat yra plastiko.
Daugiau nuotraukų (15)
Politikai tikina, kad verslai jau yra pasiruošę atsisakyti vienkartinio plastiko gaminių, tačiau kai kurios maitinimo įstaigos teigia, kad pakeisti plastiko gaminius sudėtinga dėl kol kas mažos gamintojų pasiūlos.
Vilniaus senamiestyje įsikūrusioje kavinėje darbas užverda nuo ryto. Užsukę lankytojai čia pradeda savo dieną nuo arbatos ar kavos puodelio. Tiesa, gėrimus išsinešti pirkėjai gauna plastiko ar popieriniuose puodeliuose, kuriuose plastiko taip pat yra.
Pasak kavinės komunikacijos vadovo, nors ieškoma alternatyvų, kaip reikėtų pakeisti plastiko gaminius, kol kas pasirinkimas mažas, o rasti puodelius, nelaidžius skysčiui, sunku.
„Rinkoje tų pačių visiškai 100 proc. suyrančių tik popierinių puodelių, be jokio plastiko, dar vasarą labai ieškojome, tačiau tokių dar nebuvo. Tad nemanau, kad per mėnesį kažkas pasikeitė.
Gamyba neturi ko pasiūlyti, bet mes, kaip vartotojai, kurie siūlo tuos produktus pirkėjui, esame pasiryžę ir ieškome tų sprendimų“, – „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo „Huracan coffee“ komunikacijos vadovas Nerijus Pudžiuvelis.
Puodelius gaminančios įmonės atstovas sako, kad alternatyva plastikiniams puodeliams atsiranda, tačiau visiškai atsisakyti gaminių be plastiko pavyktų tik per ateinančius 3 metus. Šiuo metu viena iš išeičių – vandens pagrindu dengti puodeliai, tačiau šiuo atveju kavinės susiduria su iššūkiu – atsisakant plastikinių puodelių, pabrangtų jų pakaitalai.
„Pagrindinė priežastis, kodėl vis dar dauguma kavinių naudoja dengtus plastiku popierinius puodelius, yra tiek pripratimo reikalas, tiek galbūt kainodaros klausimas. Puodeliai, kurie yra dengti plonu plastiko laminatu, yra 30-40 proc. pigesni lyginant su tais PLA ar vandens pagrindu dengtais puodeliais“, – aiškino „Perapack“ projektų vadovas Simas Uvarovas.
Nuo ES vienkartinio plastiko direktyvos priėmimo praėjo dveji metai. Lietuvoje nuo liepos 3 d. buvo siekiama stabdyti viso vienkartinio plastiko tiekimą, tačiau to padaryti nepavyko ir terminas buvo pakeistas. Politikai sako, kad per 2 metus gamintojai turėjo pasiruošti šiems pokyčiams ir tiki, kad verslai nuo rudens galės sėkmingai atsisakyti vienkartinio plastiko gaminių.
„Nuo priėmimo praėjo 2 metai, per kuriuos verslas turėjo prisitaikyti – šiuo atveju ypač gamybininkai, ne pardavėjai. Antra, leidžiama išsiparduoti tai, kas yra sandėliuose, kavinėse, tai nėra taip, kad jau nukirsta kaip kirviu.
Todėl neabejoju, kad verslas sėkmingai prisitaikys ir tai net išnaudos kaip rinkodaros žinutę: sakydami, kad yra pirmieji ir anksčiausiai kviesdami savo klientus nesinaudoti vienkartiniu plastiku, kuris yra vienas iš didžiausių taršos šaltinių“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Pasak Ministrės Pirmininkės patarėjo Daliaus Krinicko, sunkumus gali patirti žvejybos reikmenų ir tabako gaminių gamintojai bei platintojai. Pastarieji dar nebuvo susidūrę su rūšiavimu ir plastiko surinkimu, tad tokią sistemą jiems reikės susikurti patiems.
„Tie, kurie tikriausiai turėjo didžiausią dalį savo apyvartoje vienkartinio plastiko, matyt, bus didelis iššūkis pakeisti asortimentą į daugkartinio naudojimo arba į draugiškesnį aplinkai. Kam dar turėtų būti naujovišką ar sudėtingą, tai tiems, kam prasiplečia gamintojo atsakomybė – žvejybos reikmenų pardavėjai arba platintojai ir tabako gaminių gamintojai arba platintojai. Šiems gaminiams iki šiol nebuvo taikoma gamintojo atsakomybė“, – sakė D.Krinickas.
Klausimas dėl vienkartinio plastiko gaminių mažinimo bus svarstomas Seimo rudens sesijoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.