Mato spragų Vyriausybės siūlyme: jeigu darbuotojams reikės mokėti už testus patiems, jie pasirinks į darbą neiti

2021 m. spalio 11 d. 15:50
Vyriausybės sprendimui, jog nuo gruodžio 1 d. skiepytis nesutinkantys darbuotojai testuotis turėtų už savo lėšas, nepritaria Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos vadovas Raimondas Tamošauskas. Jis „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ patikino, jog tai tik dar labiau pagilins darbuotojų trūkumo problemą, o ir privalomai testuotis turinčių darbuotojų sąrašas yra gerokai per ilgas.
Daugiau nuotraukų (8)
„Joks verslas nėra suinteresuotas užsidaryti“
R.Tamošausko nuomone, privalomai testuotis turinčių profesijų sąrašas yra išplėstas iki begalybės, tad dabar kone kiekvienas dirbantys asmuo testuotis privalo, jog galėtų ateiti į darbą. O verslams šiuo metu ir taip nelengva, nes darbuotojų trūksta. Pasak R.Tamošausko, padėtis įtempta ypač gamybos įmonėse.
„Grįžo ir tokia praktika: jei darbuotojas atveda į įmonę naują žmogų, jam darbdaviai siūlo premijas, moka pinigus už tai“, – apie įdarbinimo praktikas kalbėjo jis.
Jeigu sprendimas dėl darbuotojų testavimosi už savo lėšas būtų priimtas, pašnekovo spėjimu, apie 10 ar net 30 proc. darbuotojų pasirinktų į darbą neiti, nes už testus patys mokėti nenorėtų.
„Vadinasi, turėsime dar apie 10 proc. didesnį darbuotojų trūkumą. Ir tai nėra tie žmonės, kuriuos būtų galima pakeisti arba kurie galėtų dirbti nuotoliniu būdu iš namų. Tai yra tie žmonės, kurie stovi prie staklių, įrengimų ir kažką gamina. Vieno ar dviejų darbuotojų neatėjimas gali reikšti, kad gamybą reikia stabdyti“, – pasakojo jis.
Išlieka galimybė darbdaviams prisiimti mokamo testavimo naštą ant savo pečių, tačiau kyla klausimas, ar tokių dosnių vadovų atsiras. Visgi, pasak R.Tamošausko, tai gali būti neretas atvejis. Jo teigimu, ne viena įmonė jau nuo praėjusių metų yra sudariusi sutartis su privačiomis testavimo įstaigomis, įsirengė testavimo punktus savo patalpose, kad darbuotojams būtų kuo paprasčiau ir patogiau testuostis. Jo spėjimu, gali būti, kad būtent tokios įmonės daug negalvos ir pačios apmokės šiuos testus.
„Joks verslas nėra suinterestuos užsidaryti, visi yra suinteresuoti testuotis, tikrintis, ir tai dažnai daro savo sąskaita, o ne biudžeto“, – patikino jis.
Dabar į sąrašą pakliūva kone kiekviena įmonė?
Tačiau privalomai testuotis įpareigotų darbuotojų sąrašas, R.Tamošausko nuomone, yra gerokai per ilgas.
„Nereikėjo įtraukti visų Lietuvoje dirbančių žmonių į testavimo sąrašą ir šiandien nebūtų kilusi problema dėl kaštų.
Praeitą pavasarį, kai nebuvo skiepų, visos gamybos įmonės dirbo ir nebuvo didesnių sutrikimų, daugelis neužsidarė, aišku, buvo pavienių atvejų, bet iš tų pavyzdžių visi pasimokė ir dabar dirba gana saugiai. Šiuo metu sakyti, kad yra kažkokie protrūkiai gamybos įmonėse, irgi negalime.
Bet rugsėjo 13 d. į tą sąrašą buvo įtrauktos ir gamybos įmonės, tad į sąrašą pakliuvo praktiškai visos įmonės, kurių veiklos pobūdyje įrašyta, jog užsiimama gamyba. Įtraukti net prie geležinkelių lauke dirbantys žmonės. Šis parašymas reiškia, kad testuojami visi ir visiškai nebesvarbu, ar darbuotojai kontaktuoja, ar dirba po vieną. Iki tol testuoti tie, kurie turi kontaktą su aplinkiniais ar didelės rizikos grupėmis, tai buvo logiškas sprendimas“, – piktinosi pašnekovas.
Pasak jo, į sąrašą gamybos įmonės buvo įtrauktos nepasikonsultavus su ekspertais ar įmonių vadovais. „Paprasčiausiai tokia mintis ministrui šovė. Vienintelis argumentas buvo toks, kad gamybos įmonėse atsirado židinių ir turime tai sustabdyti“, – teigė R.Tamošauskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.