Kauno rajone esančiame ūkyje pradedami skinti šių metų derliaus lazdynų riešutai. „Va, kiek užderėjo, tikrai neblogas derlius“, – apžiūrėdamas nuraškytus riešutus „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo Rimas Norus.
Jis riešutus auginti pradėjo prieš 17 metų, o pakaunėje lazdynų giraitę įveisė prieš aštuonerius metus. Čia pasodinti pirmieji lazdynai jau paaugo, todėl derlius didesnis, nors orai nebuvo tinkami.
„Jeigu pavasarį nebūtų buvę šalnų, būtų nenušaldę žirginėlių, derlius būtų dvigubai trigubai didesnis“, – sakė riešutų augintojas.
Pasak šeimininko, riešutai labai paklausūs – užsakymų sulaukia daug, todėl tenka suktis.
Augintojas pasakoja, kad lietuviškus riešutus mielai pirktų ir užsieniečiai, bet tiek, kiek jie norėtų, neužaugina.
„Į užsienį daugiau sodinukais prekiaujam, o derliaus reikia didelio: iki 20 tonų kai atkrauni, tada tu įdomus. 10 tonų – nelabai. Turi fūrą pakrauti. Ir kainą gausi geresnę“, – kalbėjo R.Norus.
Į lazdynus, tik ne į kultūrinius, o į augančius miškuose, dairosi ir gamtininkas, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo darbuotojas Kęstutis Obelevičius. Nors riešutų daug, sako, nežinia, ar visiems – ir voverėms, ir žmonėms, jų užteks.
„Atrodo, derlius didelis, bet kai pažiūri į paklotę, yra nemažai nubyrėjusių riešutų, neišsigliaudžiusių: arba bus pajuodęs vidus be branduolio, arba bus kenkėjų išvalgytas“, – aiškino K.Obelevičius.
Riešutų, sako, daugiau negu pernai. Bet retas traukia į miškus riešutauti – turintieji kur, pasisodina kultūrinių veislių lazdynų ar graikinių riešutmedžių ir derliumi džiaugiasi kasmet.
R.Norus patvirtina, kad norinčių užsiauginti riešutų, ir ne tik sau, daugėja.
„Žinokit, yra daug ūkininkų ir grūdininkų, kurie pereina į riešutų ūkius“, – teigė jis.
Konkurencija riešutų augintojų negąsdina. Jie sako, kad riešutų paklausa dar vis mažesnė nei pasiūla.
Riešutmedžių plotai šalyje didėja kasmet, o pastaraisiais metais, skaičiuojama, plotai auga kartais.