Miško uogomis – bruknėmis ir spanguolėmis – Šilutės turgavietėje dažniau prekiauja moterys. Sako, kad tokias gėrybes surinkti joms lengviau nei vyrams: jos kantresnės ir smulkių uogų prirenka lengviau ir daugiau.
O štai Stanislovas į Šilutės turgų atnešė grybų. Vyras teigė, kad jam patogiausia grybauti Gardamo ir Ramučių miškuose. Jis sako dažnai savo pažįstamiems grybautojams sukeliantis sportinį pavydą, kai tame pat miške jie randa vos puskrepšį raudonviršių ir baravykų, o Stanislovas iš miško išlenda su bent dviem pilnais krepšiais.
Pasak Stanislovo, geriau grybauti sekasi tiems, kas į mišką eina dažniau, todėl gerai prisimena, kur anksčiau yra radę daugiau grybų, todėl tas vietas pirmiausia aplanko. Jis pats dažniausiai grybauja trumpai – tik gerą valandą ar daugiausiai dvi. Jeigu yra grybų, tai ir renka, jei nėra – ilgai nevaikšto, verčiau į mišką išsiruošia kitą kartą.
Stanislovas sakė, kad šią vasarą už baravykus yra gavęs net ir po 10 eurų už kilogramą. Dabar, sulaukus rudens, jis jau prašo tik po 5 eurus. Jo grybai gražūs, tvirti ir nesukirmiję. Pasak grybautojo, jeigu kas mėgsta grybus padažui, tiesiog pakeptus ar pavirtus, dabar pats metas eiti į mišką, o jeigu vengi miško – tai į turgų.
Jonas su artimaisiais uogauja Aukštumalos miškuose, o grybauja Voverių kaimo apylinkėse. Jo bruknės ir spanguolės – po 4 eurus už litrą, o baravykai – po 5 ir 6 eurus už kilogramą. Jonas savo grybavimo paslapčių nepasakoja, sako, kad grybų ir uogų yra visur, tik reikia netingėti eiti jų rinkti.
O štai šilutiškis Edvardas savo surinktų gėrybių nepardavinėja, tačiau mielai jomis apdovanoja artimuosius ar draugus. Vyras sako, kad miške galėtų vaikščioti kad ir visą dieną – taip jam patinka grybauti. Dažniausiai jis važiuoja į Meškinės ar Ramučių Ramuvos miškus ir sako visai neslepiantis grybingų vietų, jei kas nors apie jas klausinėja. Anot jo, ir į tuos miškus atvažiuoja daugybė grybautojų, tačiau taip, kaip jam, sekasi ne visiems. „Reikia įsidėmėti geras vietas“, – įsitikinęs Edvardas.
Uogos – vitaminų šaltinis
Antanina ir kitos turguje prekiaujančios moterys pasakojo, kad grybauja ir uogauja pirmiausia savo šeimų poreikiams, kad žiemą nepritrūktų sūdytų ar džiovintų grybų ir saldžių uogienių. O dabar, kai yra ką parduoti, neša gėrybes ir į turgų. Moterims norisi prie pensijos šiek tiek prisidurti ir anūkams ką nors padovanoti.
Antanina trečiadienį šalia savo baravykų turėjo ir raudonviršių, už juos prašė taip pat po 5 eurus už kilogramą. Paklausta, kodėl žmonės baravykus mėgsta labiau, ji sakė, jog tiems, kurie mėgsta grybus konservuoti, baravykai patinka todėl, kad yra baltesni grybai.
Spanguoles ir bruknes pirkėjams ji patarė laikyti šaldytuve ir valgyti kasdien po saujelę. Moters manymu, gerai ir kai bruknės tiesiog sutrinamos su cukrumi ir porcijomis ilgiau laikomos šaldiklyje. Tai – puikus natūralių vitaminų šaltinis, tinkantis ir prie arbatos, ir su blynais.