„Labai nesiseka“
Ši tvarka galioja jau beveik savaitę, tad portalas lrytas.lt pasiteiravo Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovės Evaldos Šiškauskienės, kaip restoranams sekasi įgyvendinti naujus reikalavimus. Tačiau ji griežtai nukirto: „Labai nesiseka.“
Anot jos, verslams vis dar nėra aišku, kaip ši tvarka turėtų būti įgyvendinama, kaip patalpos turėtų būti atskirtos ir dažnam verslui tokius reikalavimus iš viso įvykdyti galimybių nėra. Tačiau, kaip sakė E.Šiškauskienė, į šiuos klausimus ir nuogąstavimus atsako iš valdžios negavo.
„Tai neprotinga tvarka. Kaip galima restorane, esančiame Senamiestyje, pastatyti atskirą patalpą ir padaryti atskirą įėjimą? Tai nesuvokiama“, – sakė ji.
Daugelis restoranų ir kavinių apie šią tvarką anksčiau nieko nebuvo girdėję, paskelbus ją penktadienį ir kad ji įsigalioja jau kitą dieną – tai buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus.
„Mes jau įpratę, kad pakeitimus sužinome iš žurnalistų. Nebestebina, kad su mumis niekas nesitaria“, – teigė ji.
Vienintelė išeitis – paduoti maistą lauke
SAM specialistai portalui lrytas.lt patikslino, jog restoranuose ar kavinėse, kurie šiuo metu yra nusprendę klientus priimti tik su galimybių pasais, turėtų skirti atskirą erdvę be galimybių pasų atėjusiems atsiimti maisto žmonėms. Tai gali būti ir atskiras staliukas lauke ar erdvė viduje.
Tačiau būtinas saugus bent 2 metrų atstumas arba plastikinis ar kitoks atitvaras. Išlieka būtinybė ir dėvėti apsaugines kaukes, o, jeigu atėjusiam maisto išsinešti žmogui tektų palaukti, tai reikėtų daryti ne ilgiau nei 15 min. viduje arba palaukti kitoje erdvėje ar lauke.
Taip staigiai užgriuvus naujai tvarkai restoranai ir kavinės bando suktis – dabar maistą išsinešti paduoda tiesiog lauke.
„Užsakymai priimami telefonu arba internetu, o atidavimas – lauke. Tvarka buvo netikėta, todėl turime suktis taip, kaip išeina. Įsirengti atskiras patalpas ar pastatyti priestatą neturime jokios galimybės, tad lieka tik vienintelis variantas – atiduoti maistą lauke. Kurjeriams taip pat yra dedikuoti atskiri stalai“, – portalui lrytas.lt sakė restoranų tinklo, kuris šiuo metu jau priima klientus tik su galimybių pasais, vadovė Odeta Bložienė.
Anot jos, išlaidų ir taip pakanka, tad net vėliau apie jokius priestatus nebus net svarstoma.
„Žinoma, visos priemonės, kurios padeda apsisaugoti ir mažinti ligos plitimą, yra reikalingos, bet įrengti atskirą patalpą, jeigu žiūrėtume į tai praktiškai ir realistiškai, yra nerealu“, – teigė ji.
Skundžiasi tik tie, kurie nieko nedaro
Nuo rugpjūčio pabaigos klientus tik su galimybių pasais priima ir „Vaflių namai“. Restorano vadovė Marta Radzienė taip pat patikino, jog atskiros patalpos įsirengti galimybių paso neturintiems žmonėms neįmanoma, o ir skirti atskirą staliuką viduje tokiems užsakymams kol kas nesiruošiama, nes tai tik keltų nepatogumų sėdintiems viduje.
„Todėl esant geroms oro sąlygoms yra išneštas stalelis į lauką, lauko kavinėje ar šalia įėjimo, ir kaskart, kai ateina žmogus atsiimti maisto, mes jį matome, išnešame jo maišelį ir padedame jį ant stalelio lauke, kad nebūtų jokio kontakto“, – apie tvarką portalui lrytas.lt pasakojo M.Radzienė.
Anot jos, didelė sumaištis yra ir tarp verslų, ir pačioje Vyriausybėje, kartais nutarimai prieštarauja vienas kitam, tačiau reikia stengtis visiems prisitaikyti. Jos teigimu, valdžia nėra tokia griežta, jog baustų tuos verslus, kurie stengiasi įgyvendinti reikalavimus, nors galbūt vieną ar kitą punktą supranta neteisingai ir reikalavimus įgyvendinant padaro klaidų.
„Verkia ir skundžiasi tikriausiai tie, kurie nieko nepadaro ir neįdeda pastangų. Tikrintojai yra supratingi, jie nebaudžia įmonių, kurios kažką daro ir stengiasi, o baudžia tas, kurios nedaro nieko“, – patikino ji.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, rugsėjo 9 d. Lietuvoje iš viso yra 650 viešojo maitinimo įstaigų, jau aptarnaujančių tik galimybių pasą turinčius klientus. Daugiausia jų – Vilniuje.